AFA - ADAPTIVER FAHRASSISTENT

 • Skróty dotyczące różnych dziedzin motoryzacji
 • AFA - ADAPTIVER FAHRASSISTENT

  Ocena: 0.0/5

  Adaptacyjny asystent jazdy (niem. Adaptiver Fahrassistent – AFA) wspomaga kierowcę podczas przyspieszania i hamowania, a także pomaga w zakresie prędkości od 0 do 250 km/h utrzymywać prędkość i odstęp od innych pojazdów oraz zachowywać tor jazdy. Asystent wspiera kierowcę również w korkach. Zapewnia większy komfort jazdy, zwłaszcza na dłuższych odcinkach. System łączy w jedno funkcje adaptacyjnego tempomatu (adaptive cruise control) oraz asystenta toru jazdy (Audi active lane assist). 

  Adaptacyjny tempomat ustala odpowiednią prędkość naszego auta oraz odstęp od pojazdu jadącego przed nami, zawiadując jednocześnie funkcjami przyspieszania i hamowania. W przypadku poruszania się w spowolnionym ruchu wymagającym nieustannego ruszania i zatrzymywania pojazdu oraz w sytuacji jazdy w korku, AFA wyhamowuje samochód aż do zatrzymania. Auto z tym systemem może również samodzielnie ruszyć, zależy to jednak od długości postoju. Zaleta systemu w trudnych sytuacjach i przy zwężeniach jezdni: pojazd automatycznie dostosowuje prędkość do ruchu. W miejscu prowadzenia robót drogowych możliwa jest w ten sposób jazda po jednym pasie.

  Kierowca może dodatkowo włączyć funkcję utrzymywania toru jazdy. Rozpoznaje ona oznakowanie poziome pasów ruchu, krawężniki i inne pojazdy jadące przed nami. Na podstawie tych informacji AFA tworzy tzw. wirtualny sznur pojazdów i „prowadzi“ w nim nasz samochód. System może też ingerować w działanie układu kierowniczego, dzięki czemu pojazd jest w stanie konsekwentnie utrzymywać tor jazdy. 

  Do ciągłego monitorowania otoczenia, AFA wykorzystuje wbudowany z przodu samochodu czujnik radarowy, skaner laserowy, przednią kamerę i czujniki ultradźwiękowe.

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Kierowanie z tylnego siedzenia - backseat driver Kierowanie z tylnego siedzenia - backseat driver
  Niechciane komentarze i wskazówki czy ostentacyjne wzdychanie z niezadowolenia – to typowe zachowania osoby, którą po angielsku nazywa się "backseat driver", co oznacza kierującego z tylnego siedzenia. ...
  Moto Sport & Tuning Show 2015 / relacja Moto Sport & Tuning Show 2015 / relacja
  Pierwsze Targi Pojazdów Sportowych i Tuningu – Moto Sport & Tuning Show odbyły się w miniony weekend w Warszawie. Było to jedyne takie wydarzenie w Warszawie, gdzie można było zobaczyć samochody sportowe ...
 • Kia pro_cee'd 2012, tył
  Toyota Prius
  Chrysler 300C SRT8, rozgrzewanie opon
  Plymouth 1931 rok

Komentarze do hasła

 • UWAGA: żeby dodać komentarz musisz być zalogowany na forum.

  W naszym słowniku jest możliwość dodania zdjęcia przy danym haśle. W związku z tym zwracamy się do was z prośbą o przesyłanie do nas zdjęć na adres info(at)forumsamochodowe.pl które obrazowo opisują dane hasło, a my postaramy się takie zdjęcia umieścić na stronach słownika. (Jedno zdjęcie do hasła, do przesyłanego zdjęcia prosimy dopisać hasło przy którym powinno się ono znaleźć).