AFA - Adaptiver Fahrassistent

 • Skróty dotyczące różnych dziedzin motoryzacji
 • AFA - Adaptiver Fahrassistent

  Ocena: 0.0/5

  Adaptacyjny asystent jazdy (niem. Adaptiver Fahrassistent – AFA) wspomaga kierowcę podczas przyspieszania i hamowania, a także pomaga w zakresie prędkości od 0 do 250 km/h utrzymywać prędkość i odstęp od innych pojazdów oraz zachowywać tor jazdy. Asystent wspiera kierowcę również w korkach. Zapewnia większy komfort jazdy, zwłaszcza na dłuższych odcinkach. System łączy w jedno funkcje adaptacyjnego tempomatu (adaptive cruise control) oraz asystenta toru jazdy (Audi active lane assist). 

  Adaptacyjny tempomat ustala odpowiednią prędkość naszego auta oraz odstęp od pojazdu jadącego przed nami, zawiadując jednocześnie funkcjami przyspieszania i hamowania. W przypadku poruszania się w spowolnionym ruchu wymagającym nieustannego ruszania i zatrzymywania pojazdu oraz w sytuacji jazdy w korku, AFA wyhamowuje samochód aż do zatrzymania. Auto z tym systemem może również samodzielnie ruszyć, zależy to jednak od długości postoju. Zaleta systemu w trudnych sytuacjach i przy zwężeniach jezdni: pojazd automatycznie dostosowuje prędkość do ruchu. W miejscu prowadzenia robót drogowych możliwa jest w ten sposób jazda po jednym pasie.

  Kierowca może dodatkowo włączyć funkcję utrzymywania toru jazdy. Rozpoznaje ona oznakowanie poziome pasów ruchu, krawężniki i inne pojazdy jadące przed nami. Na podstawie tych informacji AFA tworzy tzw. wirtualny sznur pojazdów i „prowadzi“ w nim nasz samochód. System może też ingerować w działanie układu kierowniczego, dzięki czemu pojazd jest w stanie konsekwentnie utrzymywać tor jazdy. 

  Do ciągłego monitorowania otoczenia, AFA wykorzystuje wbudowany z przodu samochodu czujnik radarowy, skaner laserowy, przednią kamerę i czujniki ultradźwiękowe.

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Lexus opracuje crossovera mniejszego niż UX? Lexus opracuje crossovera mniejszego niż UX?
  Zaprezentowany w ubiegłym roku model UX jest najmniejszym crossoverem w ofercie Lexusa. W przyszłości może się to jednak zmienić, bowiem japońska marka rozważa stworzenie mniejszego auta – wynika ze słów wiceprezydenta ...
  Mobilność elektryczna w BMW Group ma już 40 lat Mobilność elektryczna w BMW Group ma już 40 lat
  Pod koniec 1975 eksperymentalny pojazd zbudowany w oparciu o BMW LS oraz wyposażony w nowe akumulatory oraz nowy silnik elektryczny zaczął przynosić pierwsze rezultaty. Następnie, w roku 1980, zapoczątkowany został projekt ...

Komentarze do hasła

 • UWAGA: żeby dodać komentarz musisz być zalogowany na forum.

  W naszym słowniku jest możliwość dodania zdjęcia przy danym haśle. W związku z tym zwracamy się do was z prośbą o przesyłanie do nas zdjęć na adres info(at)forumsamochodowe.pl które obrazowo opisują dane hasło, a my postaramy się takie zdjęcia umieścić na stronach słownika. (Jedno zdjęcie do hasła, do przesyłanego zdjęcia prosimy dopisać hasło przy którym powinno się ono znaleźć).