AQUAPLANING - AKWAPLANACJA, HYDROPLANING

 • Skróty dotyczące różnych dziedzin motoryzacji
 • AQUAPLANING - AKWAPLANACJA, HYDROPLANING

  Ocena: 0.0/5

  Aquaplaning zwany też hydroplaningiem i akwaplanacją to zjawisko które występuje podczas wytworzenia się cienkiej warstwy wody pomiędzy oponą, a nawierzchnią podczas jazdy.

  Jak powstaje aquaplaning?
  Zjawisko najczęściej powstaje po obfitych opadach deszczu kiedy na nawierzchni drogi po której się poruszamy zalega jeszcze cienka warstwa wody, a my jedziemy ze zbyt dużą prędkością żeby opona mogła odprowadzić nadmiar wody na boki poprzez odpowiednie rowki w bieżniku. Wtedy opona traci przyczepność i powstaje tzw. klin wodny pomiędzy oponą a nawierzchnią. Tak samo stanie się jak wjedziemy np. w kałuże ze sporą prędkością. 

  Niebezpieczeństwo wystąpienia aquaplaningu rośnie wraz z prędkością poruszania się pojazdu i głębokością wody. W przypadku zaobserwowania/wyczucia takiego zjawiska nie należy wykonywać gwałtownych ruchów ponieważ pojazd będzie zachowywał się podobnie jak przy poślizgu na lodzie.

   

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jak samochody autonomiczne zmienią nasze miasta? Jak samochody autonomiczne zmienią nasze miasta?
  Samochody autonomiczne mogą całkowicie zmienić sposób przemieszczania się po miastach. Nie jest to odległa perspektywa – badanie przeprowadzone na zlecenie Renault Polska przez Kantar TNS wykazało, że większość ...
  Mitsubishi Lancer najbardziej niezawodnym modelem Mitsubishi Lancer najbardziej niezawodnym modelem
  Mitsubishi Lancer zostało uznane przez specjalistów z firmy Warranty Direct za najbardziej niezawodny model ostatnich 15 lat. Obchodząca 15 urodziny firma poddała analizie ponad 200 tyś. aktualnych i wygasłych polis ...
 • Jeep Wrangler Unlimited, 2018
  Land Rover Discovery Sport
  Toyota GT
  Rage-Race 2009

Komentarze do hasła

 • UWAGA: żeby dodać komentarz musisz być zalogowany na forum.

  W naszym słowniku jest możliwość dodania zdjęcia przy danym haśle. W związku z tym zwracamy się do was z prośbą o przesyłanie do nas zdjęć na adres info(at)forumsamochodowe.pl które obrazowo opisują dane hasło, a my postaramy się takie zdjęcia umieścić na stronach słownika. (Jedno zdjęcie do hasła, do przesyłanego zdjęcia prosimy dopisać hasło przy którym powinno się ono znaleźć).