Aquaplaning - akwaplanacja, hydroplaning

 • Skróty dotyczące różnych dziedzin motoryzacji
 • Aquaplaning - akwaplanacja, hydroplaning

  Ocena: 0.0/5

  Aquaplaning zwany też hydroplaningiem i akwaplanacją to zjawisko które występuje podczas wytworzenia się cienkiej warstwy wody pomiędzy oponą, a nawierzchnią podczas jazdy.

  Jak powstaje aquaplaning?
  Zjawisko najczęściej powstaje po obfitych opadach deszczu kiedy na nawierzchni drogi po której się poruszamy zalega jeszcze cienka warstwa wody, a my jedziemy ze zbyt dużą prędkością żeby opona mogła odprowadzić nadmiar wody na boki poprzez odpowiednie rowki w bieżniku. Wtedy opona traci przyczepność i powstaje tzw. klin wodny pomiędzy oponą a nawierzchnią. Tak samo stanie się jak wjedziemy np. w kałuże ze sporą prędkością. 

  Niebezpieczeństwo wystąpienia aquaplaningu rośnie wraz z prędkością poruszania się pojazdu i głębokością wody. W przypadku zaobserwowania/wyczucia takiego zjawiska nie należy wykonywać gwałtownych ruchów ponieważ pojazd będzie zachowywał się podobnie jak przy poślizgu na lodzie.

   

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Toyota Corolla 1966 rok Toyota Corolla 1966 rok
  Toyota Corolla jest modelem przełomowym dla marki. Nie tylko dlatego, że do dziś sprzedano ich ponad 45 milionów na przestrzeni 12 generacji, ale też dlatego, że to ten model spowodował, że Toyota stała się masowym ...
  Nissan GT-R 2013 Nissan GT-R 2013
  Dzięki wyższym osiągom, jeszcze lepszej stabilności jazdy przy wysokich prędkościach oraz lepszej kontroli prowadzenia, model GT-R z 2013 roku wyznacza nowe standardy dla samochodów wyczynowych. Najnowszy GT-R, zainspirowany ...
 • Stunt motocyklowy
  Audi A1 partnerem FC Chelsea, 3
  Toyota Celica T200
  Porsche Panamera Sport Turismo

Komentarze do hasła

 • UWAGA: żeby dodać komentarz musisz być zalogowany na forum.

  W naszym słowniku jest możliwość dodania zdjęcia przy danym haśle. W związku z tym zwracamy się do was z prośbą o przesyłanie do nas zdjęć na adres info(at)forumsamochodowe.pl które obrazowo opisują dane hasło, a my postaramy się takie zdjęcia umieścić na stronach słownika. (Jedno zdjęcie do hasła, do przesyłanego zdjęcia prosimy dopisać hasło przy którym powinno się ono znaleźć).