AQUAPLANING - AKWAPLANACJA, HYDROPLANING

 • Skróty dotyczące różnych dziedzin motoryzacji
 • AQUAPLANING - AKWAPLANACJA, HYDROPLANING

  Ocena: 0.0/5

  Aquaplaning zwany też hydroplaningiem i akwaplanacją to zjawisko które występuje podczas wytworzenia się cienkiej warstwy wody pomiędzy oponą, a nawierzchnią podczas jazdy.

  Jak powstaje aquaplaning?
  Zjawisko najczęściej powstaje po obfitych opadach deszczu kiedy na nawierzchni drogi po której się poruszamy zalega jeszcze cienka warstwa wody, a my jedziemy ze zbyt dużą prędkością żeby opona mogła odprowadzić nadmiar wody na boki poprzez odpowiednie rowki w bieżniku. Wtedy opona traci przyczepność i powstaje tzw. klin wodny pomiędzy oponą a nawierzchnią. Tak samo stanie się jak wjedziemy np. w kałuże ze sporą prędkością. 

  Niebezpieczeństwo wystąpienia aquaplaningu rośnie wraz z prędkością poruszania się pojazdu i głębokością wody. W przypadku zaobserwowania/wyczucia takiego zjawiska nie należy wykonywać gwałtownych ruchów ponieważ pojazd będzie zachowywał się podobnie jak przy poślizgu na lodzie.

   

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Manufaktura Car Show 2013 Manufaktura Car Show 2013
  W miniony weekend w Ch Manufaktura można było zobaczyć wydarzenia pod nazwą "Manufaktura Car Show 2013". To propozycja dla miłośników czterech kółek w najróżniejszych odsłonach. W tym roku była to największa ...
  Silniki VEA z przełomową technologią wtrysku paliwa: Volvo Silniki VEA z przełomową technologią wtrysku paliwa: Volvo
  VEA (Volvo Engine Architecture) to nowa rodzina silników czterocylindrowych, która pojawi się w ofercie Volvo pod koniec 2013 roku. Obejmie ona zarówno jednostki benzynowe, jak i Diesle. W jednostkach ...
 • Men's Day 2009
  Toyota FCV Plus, tył
  Summer Cars Party 2010
  Nissan Juke 5 origami vs Nissan Juke 5

Komentarze do hasła

 • UWAGA: żeby dodać komentarz musisz być zalogowany na forum.

  W naszym słowniku jest możliwość dodania zdjęcia przy danym haśle. W związku z tym zwracamy się do was z prośbą o przesyłanie do nas zdjęć na adres info(at)forumsamochodowe.pl które obrazowo opisują dane hasło, a my postaramy się takie zdjęcia umieścić na stronach słownika. (Jedno zdjęcie do hasła, do przesyłanego zdjęcia prosimy dopisać hasło przy którym powinno się ono znaleźć).