Aquaplaning - akwaplanacja, hydroplaning

 • Skróty dotyczące różnych dziedzin motoryzacji
 • Aquaplaning - akwaplanacja, hydroplaning


  Aquaplaning zwany też hydroplaningiem i akwaplanacją to zjawisko które występuje podczas wytworzenia się cienkiej warstwy wody pomiędzy oponą, a nawierzchnią podczas jazdy.

  Jak powstaje aquaplaning?
  Zjawisko najczęściej powstaje po obfitych opadach deszczu kiedy na nawierzchni drogi po której się poruszamy zalega jeszcze cienka warstwa wody, a my jedziemy ze zbyt dużą prędkością żeby opona mogła odprowadzić nadmiar wody na boki poprzez odpowiednie rowki w bieżniku. Wtedy opona traci przyczepność i powstaje tzw. klin wodny pomiędzy oponą a nawierzchnią. Tak samo stanie się jak wjedziemy np. w kałuże ze sporą prędkością. 

  Niebezpieczeństwo wystąpienia aquaplaningu rośnie wraz z prędkością poruszania się pojazdu i głębokością wody. W przypadku zaobserwowania/wyczucia takiego zjawiska nie należy wykonywać gwałtownych ruchów ponieważ pojazd będzie zachowywał się podobnie jak przy poślizgu na lodzie.

   


  Ocena: 0.0/5
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Wstrzymane rejestracje pojazdów w Polsce Wstrzymane rejestracje pojazdów w Polsce
  W związku ze stanem epidemicznym w Polsce wiele powiatów zdecydowało się na wstrzymanie rejestracji pojazdów zakupionych i uprzednio zarejestrowanych w Polsce. Mając na uwadze przepisy które nie nakładają ...
  Mercedes Klasy V Mercedes Klasy V
  Solidny przód i wyjątkowe kształty. Skonstruowana z pasją, z myślą o radościach i wyzwaniach codzienności, nowa Klasa V oferuje zmienny układ wnętrza, a jednocześnie zapewnia imponujące wrażenia podczas jazdy. Przyciąga ...

Komentarze do hasła

 • UWAGA: żeby dodać komentarz musisz być zalogowany na forum.