Lakier samochodowy

 • Skróty dotyczące terminów motoryzacyjnych
 • Lakier samochodowy


  Powłoka lakiernicza chroni nadwozie przed wpływem negatywnych czynników ze strony środowiska dodatkowo dzięki niej samochód wygląda dużo ładniej. Każdy lakier samochodowy składa się ze specjalnych substancji które posiadają określone właściwości. Rozróżniamy trzy główne grupy lakierów samochodowych: lakier akrylowy, lakier bazowy i lakier wodny.

  Lakier akrylowy jest dwukomponentowy który nakładamy jednowarstwowo, jest on utwardzany chemicznie, a spoiwo lakieru stanowią żywice polikrystaliczne.

  Lakier bazowy jest szybko schnącym lakierem rozpuszczalnikowym, jednoskładnikowym aplikowanym na grunty epoksydowe oraz akrylowe.  

  Lakier wodny jest bardzo ekologiczny ale wymaga specjalnych warunków w których wysycha, a jego zabezpieczeniem jest warstwa lakieru bezbarwnego.

  Lakiery samochodowe możemy jeszcze podzielić ze wzglądu na wygląd/połysk/powłokę. Wyróżniamy wtedy taki podział: lakiery niemetaliczne, lakiery matowe, lakiery metaliczne, lakiery perłowe, lakier kameleon, lakier neonowy czy np. lakier z efektem rdzy.


  Ocena: 0.0/5
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Toyota Hilux Chinook 4×4 – kamper przepustką do przygody
  Kamper zbudowany na terenówce to marzenie wielu podróżników. Nie musi być nowy – wystarczy funkcjonalna aranżacja części mieszkalnej opartej na niezawodnym samochodzie, który poradzi sobie ...
  Cadillac Deville z lat 60 tych - amerykański sen na czterech kółkach
  Prezentowane auto zostało wyprodukowane w 1963 roku. Jest to luksusowy samochód, który wciąż budzi wiele emocji. Cadillaca Deville trudno nie zauważyć – pojazd jest długi na około 6 metrów i szeroki ...