Klocki hamulcowe

 • Skróty dotyczące różnych dziedzin motoryzacji
 • Klocki hamulcowe

  Klocki hamulcowe

  Ocena: 5.0/5 (2 głosy)

  Klocki hamulcowe są bardzo ważnym elementem składowym układu hamulcowego. Współpracują one z tarczami hamulcowymi i pozwalają zatrzymać pojazd lub zmniejszyć jego prędkość. Podczas hamowania klocki wywierają nacisk na tarczę hamulcową co powoduje tarcie w zależności od przyłożonej siły do hamulca nożnego. Klocki hamulcowe składają się z kilku warstw ale patrząc na nie widzimy tak naprawdę dwie warstwy. Warstwę płytki nośnej i warstwę materiału ciernego który zużywa się podczas hamowania. Większość współcześnie produkowanych klocków posiada system ostrzegania o ich zużyciu kiedy kwalifikują się do wymiany (są to metalowe płytki które hałasują podczas hamowania lub czujniki zużycia które powodują zaświecenie kontrolki na desce rozdzielczej).

  Warto montować kocki sprawdzonych firm ponieważ słabej jakości klocki hamulcowe potrafią np. hałasować, słabo hamować (ślizgać się), wydawać piski podczas jazdy. Trzeba również pamiętać że po wymianie klocków należy przez jakiś czas hamować w miarę lekko aby klocek ułożył się dobrze do tarczy. Odczujemy również to że przez pierwsze przejechane km auto słabiej hamuje. Dopiero po kilku próbach hamowania będzie on działał poprawnie wykorzystując całą swoją płaszczyznę co pozwoli na sprawne zatrzymanie pojazdu. Pamiętajmy aby w tym czasie nie przegrzać klocków!

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Nie czekaj na pierwszy śnieg ze zmianą opon na zimowe Nie czekaj na pierwszy śnieg ze zmianą opon na zimowe
  Wielu kierowców odkłada na ostatnią chwilę zmianę opon na zimowe. Oznacza to, że kiedy wystąpią przymrozki albo spadnie pierwszy śnieg, bardzo łatwo o stłuczkę, a dodatkowo w warsztatach tworzą się kolejki. Podpowiadamy ...
  Jaka jest polska motoryzacja czyli "Made in Poland" Jaka jest polska motoryzacja czyli "Made in Poland"
  W jakiej kondycji jest polska motoryzacja i czy w ogóle jeszcze istnieje? Wbrew dosyć powszechnym, pesymistycznym opiniom - ma się całkiem nieźle. O inwestycjach, poczynionych w ostatnich latach można napisać książkę. ...
 • mercedes e
  podłużnice
  Toyota ProAce, lekki pojazd użytkowy, bok, 2012
  8 Runda Rajdowych Mistrzostw Świata

Komentarze do hasła

 • UWAGA: żeby dodać komentarz musisz być zalogowany na forum.

  W naszym słowniku jest możliwość dodania zdjęcia przy danym haśle. W związku z tym zwracamy się do was z prośbą o przesyłanie do nas zdjęć na adres info(at)forumsamochodowe.pl które obrazowo opisują dane hasło, a my postaramy się takie zdjęcia umieścić na stronach słownika. (Jedno zdjęcie do hasła, do przesyłanego zdjęcia prosimy dopisać hasło przy którym powinno się ono znaleźć).