UTQG - Uniform Tire Quality Grading

 • Skróty dotyczące różnych dziedzin motoryzacji
 • UTQG - Uniform Tire Quality Grading


  Jednolita klasyfikacja jakości opon: Jednolity system klasyfikacji jakości opon (UTQG) to opracowany przez rząd system mający na celu dostarczenie konsumentom informacji na temat bieżnikowania opon, przyczepności i odporności na temperaturę pracy. Liczba, a za nią dwie do trzech liter, określa stopień na ścianie bocznej.

  Klasy trakcji UTQG są oparte na współczynniku przyczepności względem linii prostej na mokrej nawierzchni. Test trakcji UTQG nie ocenia hamowania na suchej nawierzchni, suchego pokonywania zakrętów, pokonywania zakrętów na mokrej nawierzchni ani wysokiej prędkości podczas hydroplaningu.

  Skala klasyfikacji trakcji UTQG w czterech kategoriach od najwyższej: AA (>0.54 g) dla opon o najlepszych osiągach, A (>0.47 g), B (>0.38 g) i C (<0.38 g).


  Ocena: 5.0/5 (1 głos)
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Lamborghini Miura P400 Roadster
  Miura Roadster to kolejny rarytas w świecie sportowych kabrioletów. Włosi nigdy nie wprowadzili do produkcji wariantu cabrio swojej ikony – uznawanej przez niektórych za pierwszy supersamochód w ...
  Jak bezpiecznie korzystać z pobocza?
  Pobocze zajmuje trzecią pozycję wśród miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych(1). Choć przepisy jasno określają, kto i w jakiej sytuacji może poruszać się po poboczu oraz kiedy można zatrzymać ...