NAPĘD 4X4

 • Skróty dotyczące różnych dziedzin motoryzacji
 • NAPĘD 4X4

  Ocena: 0.0/5

  Najpowszechniejsze określenie systemu napędzania czterech kół (obu osi) samochodu. 4x4 to także określenie klasy samochodów off-road. Wyróżnić można wiele rodzajów napędu 4x4. W samochodach osobowych najczęściej stosowany jest stały (permanentny) napęd, w którym koła obydwu osi stale otrzymują moment obrotowy. W autach terenowych często napędzana jest oś tylna, natomiast napęd osi przedniej dołączany jest tylko w razie potrzeby. Zależnie od stopnia komplikacji konstrukcji dołączenie napędu może się odbyć mechanicznie pneumatycznie lub elektrycznie, w czasie jazdy lub tylko na postoju. Główne elementy układu 4x4 terenówki to: skrzynia rozdzielcza, najczęściej połączona z reduktorem, waty napędowe (doprowadzające napęd do przedniej i tylnej osi), mechanizmy różnicowe (przedni, tylny i centralny, rolę centralnego pełnić może np. sprzęgło wiskotyczne) oraz półosie napędowe.
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Które samochody elektryczne i hybrydowe można sprzedać korzystnie? Które samochody elektryczne i hybrydowe można sprzedać korzystnie?
  Samochody hybrydowe i elektryczne segmentów A i B to dla wielu kierowców idealne rozwiązanie do miasta. Oferta zelektryfikowanych aut miejskich staje się coraz bogatsza, a ich ceny bardziej akceptowalne. Rozważając ...
  Nightvision - technologie high-tech w nowym Touaregu Nightvision - technologie high-tech w nowym Touaregu
  Nowy Touareg jest oferowany z licznymi innowacyjnymi urządzeniami, których zadaniem jest pomoc kierowcy w niebezpiecznych sytuacjach. Jako pierwszy model Volkswagena nowy Touareg został wyposażony m.in. w system "Nightvision", ...

Komentarze do hasła

 • UWAGA: żeby dodać komentarz musisz być zalogowany na forum.

  W naszym słowniku jest możliwość dodania zdjęcia przy danym haśle. W związku z tym zwracamy się do was z prośbą o przesyłanie do nas zdjęć na adres info(at)forumsamochodowe.pl które obrazowo opisują dane hasło, a my postaramy się takie zdjęcia umieścić na stronach słownika. (Jedno zdjęcie do hasła, do przesyłanego zdjęcia prosimy dopisać hasło przy którym powinno się ono znaleźć).