NAPĘDY HYDRAULICZNE

 • Skróty dotyczące różnych dziedzin motoryzacji
 • NAPĘDY HYDRAULICZNE


  Napędy hydrauliczne są to urządzenia służące do przekazywania energii mechanicznej z miejsca wytworzenia do urządzenia napędzanego. W napędach tych czynnikiem przenoszącym energię jest ciecz. Zasada działania napędu hydraulicznego jest oparta na prawie Pascala, mówiącym o równomiernym rozchodzeniu się ciśnieniu w cieczy.
  W zależności od sposobu przenoszenia ruchu rozróżnia się napędy:
  - Hydrostatyczne, których działania opiera się wykorzystaniu przede wszystkim energii ciśnienia cieczy.
  - Hydrokinetyczne, których działanie opiera się na wykorzystaniu energii kinetycznej cieczy.
  W zależności od rodzaju przenoszonego ruchu wyróżnia się napędy o ruchu obrotowym i postępowym. W napędach hydraulicznych może tez następować zmiana ruchu obrotowego na postępowy.
  Skład właściwego napędu hydraulicznego:
  - Pompy, zamieniające dostarczoną przez silnik energię mechaniczną na energię hydrauliczną. W napędach hydrostatycznych stosuje się pompy wyporowe, a w hydrokinetycznych wirowe
  - Silniki hydrauliczne lub siłowniki - zamieniające dostarczoną przez pompy energię hydrauliczną z powrotem na mechaniczną.
  - Zawory sterujące przepływem czynnika energii w układzie napędu hydraulicznego.
  Oprócz wyżej wymienionych urządzeń podstawowych w napędzie hydraulicznym niezbędne są również elementy pomocnicze: przewody łączące, zbiorniki, filtry, akumulatory hydrauliczne, chłodnice lub podgrzewacze, przyrządy do pomiaru ciśnienia. Układy hydrauliczne są stosowane jako układy napędowe, a także jako układy sterujące.
  Do zalet napędów hydraulicznych nalezą:
  - Możliwość uzyskania bardzo dużych sił przy małych rozmiarach urządzeń,
  - Możliwość uzyskania bezstopowej zmiany prędkości ruchu,
  - Użycie małych sił do sterowania pracą ciężkich maszyn,
  - Możliwość zdalnego sterowania,
  - Możliwość zastosowania mechanizacji i automatyzacji ruchów,
  - Duża trwałość elementów układów hydraulicznych oraz łatwość ich wymiany.
  Wady:
  - Trudności związane z uszczelnieniem elementów ruchowych,
  - Duże straty energii na pokonywanie oporów przepływu
  W ogólnym bilansie przeważają zalety.
  Nośnikami energii w napędach hydrostatycznych są ciecze robocze (czynniki robocze lub obiegowe). Obecnie stosuje się dwa rodzaje cieczy:
  - Oleje mineralne: spreparowane z produktów destylacji ropy naftowej. Ich stosowanie jest ograniczone przez zagrożenia środowiskowe, których mogą być przyczyną.
  - Najczęściej występują w postaci emulsji i oleju w wodzie lub wody w oleju oraz roztworów glikoli w wodzie, a także bezwodnych cieczy syntetycznych.
  W napędach hydrostatycznych stosuje się sterowanie prędkości. Sterowanie prędkością obrotową polega na zmianie wydajności pompy, zmianie oporów przepływu cieczy w instalacjach i zmianie jednostkowej chłonności silnika lub zmianie powierzchni czynnej tłoka siłownika.

  Ocena: 4.0/5 (6 głosów)
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  BMW Concept serii 4 Coupé 2012
  BMW Concept serii 4 Coupé niesie dodatkowe pokłady sportowego i ekskluzywnego charakteru, przez co wyraźnie odróżnia się od modeli serii 3. Dynamiczny pas przedni konceptu tworzą ostre kontury i złożone powierzchnie. ...
  Polskie drogi należą do najbardziej niebezpiecznych w Europie
  Doroczny raport Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wykazał, że w Polsce liczba osób, które w 2016 r. poniosły śmierć w wypadku drogowym w przeliczeniu na miliard przejechanych kilometrów, jest ...