NAPĘDY HYDRAULICZNE

 • Skróty dotyczące różnych dziedzin motoryzacji
 • NAPĘDY HYDRAULICZNE

  Ocena: 3.0/5 (2 głosy)

  Napędy hydrauliczne są to urządzenia służące do przekazywania energii mechanicznej z miejsca wytworzenia do urządzenia napędzanego. W napędach tych czynnikiem przenoszącym energię jest ciecz. Zasada działania napędu hydraulicznego jest oparta na prawie Pascala, mówiącym o równomiernym rozchodzeniu się ciśnieniu w cieczy.
  W zależności od sposobu przenoszenia ruchu rozróżnia się napędy:
  - Hydrostatyczne, których działania opiera się wykorzystaniu przede wszystkim energii ciśnienia cieczy.
  - Hydrokinetyczne, których działanie opiera się na wykorzystaniu energii kinetycznej cieczy.
  W zależności od rodzaju przenoszonego ruchu wyróżnia się napędy o ruchu obrotowym i postępowym. W napędach hydraulicznych może tez następować zmiana ruchu obrotowego na postępowy.
  Skład właściwego napędu hydraulicznego:
  - Pompy, zamieniające dostarczoną przez silnik energię mechaniczną na energię hydrauliczną. W napędach hydrostatycznych stosuje się pompy wyporowe, a w hydrokinetycznych wirowe
  - Silniki hydrauliczne lub siłowniki - zamieniające dostarczoną przez pompy energię hydrauliczną z powrotem na mechaniczną.
  - Zawory sterujące przepływem czynnika energii w układzie napędu hydraulicznego.
  Oprócz wyżej wymienionych urządzeń podstawowych w napędzie hydraulicznym niezbędne są również elementy pomocnicze: przewody łączące, zbiorniki, filtry, akumulatory hydrauliczne, chłodnice lub podgrzewacze, przyrządy do pomiaru ciśnienia. Układy hydrauliczne są stosowane jako układy napędowe, a także jako układy sterujące.
  Do zalet napędów hydraulicznych nalezą:
  - Możliwość uzyskania bardzo dużych sił przy małych rozmiarach urządzeń,
  - Możliwość uzyskania bezstopowej zmiany prędkości ruchu,
  - Użycie małych sił do sterowania pracą ciężkich maszyn,
  - Możliwość zdalnego sterowania,
  - Możliwość zastosowania mechanizacji i automatyzacji ruchów,
  - Duża trwałość elementów układów hydraulicznych oraz łatwość ich wymiany.
  Wady:
  - Trudności związane z uszczelnieniem elementów ruchowych,
  - Duże straty energii na pokonywanie oporów przepływu
  W ogólnym bilansie przeważają zalety.
  Nośnikami energii w napędach hydrostatycznych są ciecze robocze (czynniki robocze lub obiegowe). Obecnie stosuje się dwa rodzaje cieczy:
  - Oleje mineralne: spreparowane z produktów destylacji ropy naftowej. Ich stosowanie jest ograniczone przez zagrożenia środowiskowe, których mogą być przyczyną.
  - Najczęściej występują w postaci emulsji i oleju w wodzie lub wody w oleju oraz roztworów glikoli w wodzie, a także bezwodnych cieczy syntetycznych.
  W napędach hydrostatycznych stosuje się sterowanie prędkości. Sterowanie prędkością obrotową polega na zmianie wydajności pompy, zmianie oporów przepływu cieczy w instalacjach i zmianie jednostkowej chłonności silnika lub zmianie powierzchni czynnej tłoka siłownika.
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jak zamontować fotelik w samochodzie dla Twojego dziecka? Jak zamontować fotelik w samochodzie dla Twojego dziecka?
  W ramach kolejnego materiału z cyklu Piątek ze Szkołą Auto, instruktorzy doradzają, jak zamontować fotelik dla dziecka. Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto SKODA mówi: "Poświęcamy czas i energię, by naszym pociechom ...
  Jak zaplanować powrót z wakacji? Jak zaplanować powrót z wakacji?
  Wracając z urlopu samochodem należy zadbać o odpowiedni odpoczynek, zaplanować postoje i utrzymywać prędkość zgodną z przepisami. Odpowiedni odpoczynek Kierowca powinien być wypoczęty i wyspany. Najlepiej podróż wcześniej ...
 • Krzysztof Jankowski JANKES robi zdjęcie
  Trial Lędziny 2014 czerwiec
  Peugeot 508 RXH, bok
  POLO 2

Komentarze do hasła

 • UWAGA: żeby dodać komentarz musisz być zalogowany na forum.

  W naszym słowniku jest możliwość dodania zdjęcia przy danym haśle. W związku z tym zwracamy się do was z prośbą o przesyłanie do nas zdjęć na adres info(at)forumsamochodowe.pl które obrazowo opisują dane hasło, a my postaramy się takie zdjęcia umieścić na stronach słownika. (Jedno zdjęcie do hasła, do przesyłanego zdjęcia prosimy dopisać hasło przy którym powinno się ono znaleźć).