4MOTION

 • Skróty dotyczące różnych dziedzin motoryzacji
 • 4MOTION

  4MOTION

  Ocena: 4.4/5 (5 głosów)

  4MOTION to napęd na cztery koła opracowany przez specjalistów Volkswagena. Układ ten dostępny jest opcjonalnie dla Passatów z silnikiem 2,0 FSI 150 KM, 2,0 TDI 140 KM i 2,0 TDI 170 KM. W przypadku silnika 3,2 V6 FSI elektronicznie regulowany poprzez sprzęgło Haldex system wchodzi w skład wyposażenia standardowego.
  VW Passat w napędem na wszystkie koła dostępny jest w sprzedaży już od ponad dwudziestu lat. Pierwszy tego typu model – Passat Variant GT Syncro pojawił się na rynku w 1984r.

  4Motion montowany jest ponadto seryjnie w Phaetonie i Touaregu, a opcjonalnie w Golfie, Sharanie, Multivanie i Transporterach.

  Obecna generacja 4MOTION pracuje szybko, cicho i z wyczuciem. Szczególną przewagę nad samochodami zarówno z napędem na oś przednią, jak i tylną 4MOTION ujawnia przede wszystkim podczas jazdy na mokrej, oblodzonej i ośnieżonej drodze. W przypadku suchej nawierzchni napęd na cztery koła poprawia prowadzenie samochodu, co przekłada się na większy poziom aktywnego bezpieczeństwa. Tajemnica tkwi w konstrukcji 4MOTION, który przenosi moc na wszystkie koła w zależności od potrzeb (rozdziela ją w różny sposób na każde koło z osobna). Moc przekazywana jest zawsze na te koła, które mają najlepszą w danym momencie przyczepność do podłoża.

  Działanie systemu zwiększa również możliwości podróżowania z przyczepą. Samochód ciągnący 2.200 kilogramów – przy 1.220 kilogramowym obciążeniu osi tylnej może wjechać nawet na wzniesienia o kącie nachylenia do 12%.

  Najważniejszym elementem 4MOTION jest mokre (zanurzone w misce olejowej), wielotarczowe sprzęgło Haldex najnowszej generacji, które znajduje się w przekładni osi tylnej. Zapewnia ono przepływ sił między oboma osiami dzięki hydraulicznemu mechanizmowi wielotarczowemu. Zmiana ciśnienia wywieranego na tarcze sprzęgła a wytwarzanego przez dwie hydrauliczne pompy osiowo-tłokowe powoduje, iż układ zaczyna działać natychmiast, gdy pojawi się różnica między prędkościami obrotowymi wału odbiorczego i zdawczego. Im większe ciśnienie tym więcej mocy zostaje przekazane na tylną oś. Minimalnie jest to 10%, ale w sytuacji ekstremalnej może to być nawet 100%. Na płynne, bezstopniowe przekazywanie mocy pozwala sterowany elektroniczno-hydraulicznie zawór.

  Cały system Haldex działa z błyskawiczną prędkością. Może on współpracować ze wszystkimi systemami bezpieczeństwa czynnego, takimi jak: ABS (system przeciwdziałający blokowaniu się kół podczas hamowania), EDS, ASR (system wspomagający EDS działający poprzez redukowanie mocy silnika przekazywanej na obie osie), EBV (system przenoszący siłę hamowania między osiami) i ESP (system przeciwdziałający pod- i nadsterowności). Dzięki takiemu rozwiązaniu przy zmianach w przekazywaniu mocy pod uwagę mogą być brane nie tylko takie informacje, jak: prędkości obrotowe kół, ale również np. siła hamowania czy dane pochodzące z komputera sterującego pracą silnika.

  źródło: vw.pl

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Audi e-tron GT concept - napęd, wydajność i zasięg Audi e-tron GT concept - napęd, wydajność i zasięg
  434 kilowaty (590 KM) mocy systemowej – to imponujący jak na w pełni elektryczne auto wynik. Do przedniej i do tylnej osi dopasowano dwa osobne silniki elektryczne. Oba to pracujące non-stop silniki synchroniczne. Moment ...
  Jaki jest najlepszy samochód na dojazdy do pracy? Jaki jest najlepszy samochód na dojazdy do pracy?
  Jak dotrzeć z punktu A do punktu B zużywając jak najmniej paliwa i podróżując możliwie jak najwygodniej? TotalCarScore.com sugeruje skorzystanie ze stuprocentowo elektrycznego Nissana LEAF, który niedawno został ...
 • Summer Cars Party 2009
  Kia Stinger, wylot powietrza, skrzela
  Toyota Yaris Hybrid
  Jeep Wrangler, wjazd pod górę między drzewami

Komentarze do hasła

 • UWAGA: żeby dodać komentarz musisz być zalogowany na forum.

  W naszym słowniku jest możliwość dodania zdjęcia przy danym haśle. W związku z tym zwracamy się do was z prośbą o przesyłanie do nas zdjęć na adres info(at)forumsamochodowe.pl które obrazowo opisują dane hasło, a my postaramy się takie zdjęcia umieścić na stronach słownika. (Jedno zdjęcie do hasła, do przesyłanego zdjęcia prosimy dopisać hasło przy którym powinno się ono znaleźć).