VIN - VEHICLE IDENTIFICATION NUMBER

 • Skróty dotyczące różnych dziedzin motoryzacji
 • VIN - VEHICLE IDENTIFICATION NUMBER

  VIN - VEHICLE IDENTIFICATION NUMBER

  Ocena: 5.0/5 (4 głosy)

  Numer VIN (ang. Vehicle Identification Number) jest zestawieniem siedemnastu znaków, który identyfikuje konkretny pojazd i jest dla niego unikalnym numerem. Najprościej mówiąc - VIN - to kod pojazdu jakim dla człowieka jest jego unikalne i niepowtarzalne DNA.

  Numer ten zostaje przyporządkowany przez producenta pojazdu i identyfikuje markę, model i rok pojazdu, a także bardziej szczegółowe dane, takie jak między innymi typ silnika. Stosowany jest dla wszystkich typów pojazdów (samochodów osobowych, ciężarowych, przyczep, autobusów, motocykli, motorowerów). System znakowania pojazdów VIN zgodny jest z międzynarodowym standardem ISO 3779-1983 i w praktyce funkcjonuje od lat 80. XX wieku. Został zaakceptowany przez większość państw i stosowany jest przez czołowych producentów pojazdów. Numer identyfikacyjny VIN jednoznacznie identyfikuje każdy pojazd wyprodukowany na świecie w okresie ostatnich trzydziestu lat. Producent jest odpowiedzialny za jednoznaczność oznakowania VIN.

  Ze względu na unikalny numer VIN każdego pojazdu, można śledzić jego historię - wypadki czy kradzieże.

  Sprawdź swój samochód w bazie numerów VIN, dzięki czemu dowiesz się, czy samochód nie był kradziony, czy miał wypadki, usterki, naprawy. Darmowy Raport VIN!

  Numer identyfikacyjny VIN zbudowany jest z trzech członów:

  - Pierwszy człon trzyznakowy (WMI) identyfikuje jednoznacznie producenta pojazdu (osobę, firmę lub korporację),
  - drugi człon sześcioznakowy określający pojazd (VDS) składa się z sześciu znaków i powinien określać ogólne cechy pojazdu (sposób kodowania i kolejność znaków w tym członie zależą od producenta),
  -trzeci człon ośmioznakowy wyróżniający pojazd (VIS) składa się z ośmiu znaków, przy czym cztery ostatnie powinny być cyframi. Jeżeli producent podaje w tym członie oznaczenie roku produkcji i znak fabryki, to zaleca się, aby rok produkcji znajdował się na pierwszym miejscu, a znak oznaczający fabrykę na drugim.

  W oznakowaniu VIN dopuszcza się tylko cyfry arabskie oraz wielkie litery alfabetu łacińskiego, tzn.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0 oraz: A, B, C, D, E, F, G, H, J, K, L, M, N, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z za wyjątkiem liter: I,O,Q.

  Pamiętaj o tym, wpisując numer VIN w dekoderze.

  Poza wymienionymi wyżej znakami na pojeździe lub jego tabliczce znamionowej mogą być stosowane tzw. rozdzielacze. Są to symbole, znaki lub obwódki w celu oddzielenia członów VIN lub zaznaczenia jego początku i końca. Wybór rozdzielacza zależy od uznania producenta, ale nie może to być znak używany w VIN lub inny znak, który by się mógł z tym znakiem pomylić. W dokumentacji rozdzielacze nie powinny być stosowane, a numer pojazdu VIN powinien być napisany w jednej linii bez pustych miejsc.

  Norma międzynarodowa ISO 3779-1983 została zaakceptowana w 1982 r. przez:

  - Egipt, Republika Arabska
  - Irlandia
  - Brazylia
  - Kanada
  - Nowa Zelandia
  - Hiszpania
  - Rumunia
  - Węgry
  - Francja
  - Belgia
  - Japonia
  - Niemcy (RFN)
  - RPA
  - Polska
  - ZSRR
  - Szwajcaria
  - Australia
  - Włochy
  - Chiny, Republika Ludowa
  - Korea Płd.
  - Holandia
  - Czechosłowacja
  - Szwecja
  - USA.

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jak dbać o turbosprężarkę w naszym samochodzie? Jak dbać o turbosprężarkę w naszym samochodzie?
  Obecnie rośnie zainteresowanie kierowców samochodami o dużej mocy i małym zużyciu paliwa. Aby sprostać tym oczekiwaniom rynku, wiodący producenci samochodów więcej uwagi poświęcają projektowaniu modeli wyposażonych ...
  Co oznacza dla kierowcy znak STOP? Co oznacza dla kierowcy znak STOP?
  Znak STOP oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez wcześniejszego zatrzymania się. Zwykle jest umieszczony tam, gdzie wyjazd z danej drogi jest szczególnie niebezpieczny. Według badań tylko 50% kierowców całkowicie ...
 • Tuning Show
  Fiat 124 Spider, 1979 rok, tył
  Helikopter - loty wycieczkowe
  Nissan 350Z

Komentarze do hasła

 • UWAGA: żeby dodać komentarz musisz być zalogowany na forum.

  W naszym słowniku jest możliwość dodania zdjęcia przy danym haśle. W związku z tym zwracamy się do was z prośbą o przesyłanie do nas zdjęć na adres info(at)forumsamochodowe.pl które obrazowo opisują dane hasło, a my postaramy się takie zdjęcia umieścić na stronach słownika. (Jedno zdjęcie do hasła, do przesyłanego zdjęcia prosimy dopisać hasło przy którym powinno się ono znaleźć).