VIN - VEHICLE IDENTIFICATION NUMBER

 • Skróty dotyczące różnych dziedzin motoryzacji
 • VIN - VEHICLE IDENTIFICATION NUMBER

  VIN - VEHICLE IDENTIFICATION NUMBER

  Ocena: 5.0/5 (4 głosy)

  Numer VIN (ang. Vehicle Identification Number) jest zestawieniem siedemnastu znaków, który identyfikuje konkretny pojazd i jest dla niego unikalnym numerem. Najprościej mówiąc - VIN - to kod pojazdu jakim dla człowieka jest jego unikalne i niepowtarzalne DNA.

  Numer ten zostaje przyporządkowany przez producenta pojazdu i identyfikuje markę, model i rok pojazdu, a także bardziej szczegółowe dane, takie jak między innymi typ silnika. Stosowany jest dla wszystkich typów pojazdów (samochodów osobowych, ciężarowych, przyczep, autobusów, motocykli, motorowerów). System znakowania pojazdów VIN zgodny jest z międzynarodowym standardem ISO 3779-1983 i w praktyce funkcjonuje od lat 80. XX wieku. Został zaakceptowany przez większość państw i stosowany jest przez czołowych producentów pojazdów. Numer identyfikacyjny VIN jednoznacznie identyfikuje każdy pojazd wyprodukowany na świecie w okresie ostatnich trzydziestu lat. Producent jest odpowiedzialny za jednoznaczność oznakowania VIN.

  Ze względu na unikalny numer VIN każdego pojazdu, można śledzić jego historię - wypadki czy kradzieże.

  Sprawdź swój samochód w bazie numerów VIN, dzięki czemu dowiesz się, czy samochód nie był kradziony, czy miał wypadki, usterki, naprawy. Darmowy Raport VIN!

  Numer identyfikacyjny VIN zbudowany jest z trzech członów:

  - Pierwszy człon trzyznakowy (WMI) identyfikuje jednoznacznie producenta pojazdu (osobę, firmę lub korporację),
  - drugi człon sześcioznakowy określający pojazd (VDS) składa się z sześciu znaków i powinien określać ogólne cechy pojazdu (sposób kodowania i kolejność znaków w tym członie zależą od producenta),
  -trzeci człon ośmioznakowy wyróżniający pojazd (VIS) składa się z ośmiu znaków, przy czym cztery ostatnie powinny być cyframi. Jeżeli producent podaje w tym członie oznaczenie roku produkcji i znak fabryki, to zaleca się, aby rok produkcji znajdował się na pierwszym miejscu, a znak oznaczający fabrykę na drugim.

  W oznakowaniu VIN dopuszcza się tylko cyfry arabskie oraz wielkie litery alfabetu łacińskiego, tzn.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0 oraz: A, B, C, D, E, F, G, H, J, K, L, M, N, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z za wyjątkiem liter: I,O,Q.

  Pamiętaj o tym, wpisując numer VIN w dekoderze.

  Poza wymienionymi wyżej znakami na pojeździe lub jego tabliczce znamionowej mogą być stosowane tzw. rozdzielacze. Są to symbole, znaki lub obwódki w celu oddzielenia członów VIN lub zaznaczenia jego początku i końca. Wybór rozdzielacza zależy od uznania producenta, ale nie może to być znak używany w VIN lub inny znak, który by się mógł z tym znakiem pomylić. W dokumentacji rozdzielacze nie powinny być stosowane, a numer pojazdu VIN powinien być napisany w jednej linii bez pustych miejsc.

  Norma międzynarodowa ISO 3779-1983 została zaakceptowana w 1982 r. przez:

  - Egipt, Republika Arabska
  - Irlandia
  - Brazylia
  - Kanada
  - Nowa Zelandia
  - Hiszpania
  - Rumunia
  - Węgry
  - Francja
  - Belgia
  - Japonia
  - Niemcy (RFN)
  - RPA
  - Polska
  - ZSRR
  - Szwajcaria
  - Australia
  - Włochy
  - Chiny, Republika Ludowa
  - Korea Płd.
  - Holandia
  - Czechosłowacja
  - Szwecja
  - USA.

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Sekrety Takumi - kim są rzemieślnicy Lexusa? Sekrety Takumi - kim są rzemieślnicy Lexusa?
  Samochody Lexusa wyróżniają się wieloma cechami - odważną stylistyką z atrapą chłodnicy w kształcie klepsydry, napędami hybrydowymi, które są wizytówką marki i nietypowymi rozwiązaniami, jak ruchome zegary. ...
  [2018] VW Touareg III [2018] VW Touareg III
  VW pokazał kolejna auto nie dla ludu. W środku pełno elektroniki rodem z nowych Audi z... 15 calowym ekranem dotykowym i 12 calowymi zegarami na czele. Waga spadła o jakieś 100kg w porównaniu do poprzednika. Zapowiedziano ...
 • Dźwignia zmiany biegów, środkowa konsola, Audi SQ5 TDI
  Samochód off roadowy
  Chevrolet Corvette
  VW Touareg (2018)

Komentarze do hasła

 • UWAGA: żeby dodać komentarz musisz być zalogowany na forum.

  W naszym słowniku jest możliwość dodania zdjęcia przy danym haśle. W związku z tym zwracamy się do was z prośbą o przesyłanie do nas zdjęć na adres info(at)forumsamochodowe.pl które obrazowo opisują dane hasło, a my postaramy się takie zdjęcia umieścić na stronach słownika. (Jedno zdjęcie do hasła, do przesyłanego zdjęcia prosimy dopisać hasło przy którym powinno się ono znaleźć).