Smog w samochodzie - czy to możliwe?

07 Mar 2018, 21:34

Wielu kierowców sądzi, że osoby poruszające się samochodem są w mniejszym stopniu narażone na szkodliwe działanie zanieczyszczeń powietrza niż rowerzyści czy piesi. Tymczasem kierowcy nie mogą lekceważyć problemu smogu, ponieważ z badań wynika, że w aucie występuje wyższa koncentracja zanieczyszczeń niż na zewnątrz. Stanowi to poważne zagrożenie zarówno dla zdrowia osób podróżujących samochodem, jak i dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dolegliwości wywoływane przez toksyczne substancje w powietrzu mogą wpływać na dyspozycję kierowcy, a gęsty smog powoduje niebezpieczne ograniczenie widoczności.
Smog w samochodzie - czy to możliwe?Kierowca narażony dwa razy bardziej
W ostatnim czasie ujemne temperatury przyczyniały się do intensywnego palenia w domowych piecach, nie zachęcały natomiast do poruszania się ekologicznymi środkami komunikacji. To czynniki, które wpływają na powstawanie smogu. Choć mogłoby się wydawać, że w zamkniętym samochodzie kierowca i pasażerowie oddychają powietrzem lepszej jakości niż piesi czy rowerzyści, w rzeczywistości jest odwrotnie – wewnątrz auta poziom zanieczyszczeń może być dwukrotnie wyższy(1). Dzieje się tak m.in. dlatego, że system wentylacji pobiera powietrze z najbliższego otoczenia, co oznacza, że kierowca i pasażerowie wdychają spaliny wytwarzane przez inne samochody. Jak się przed tym chronić? Pomóc może maseczka antysmogowa, a także odpowiedni filtr kabinowy.

Smog a dyspozycja kierowcy
Zanieczyszczenia powietrza mają długotrwały, negatywny wpływ na nasze zdrowie, ale często skutki wdychania toksycznych substancji mogą być odczuwane od razu.
Smog może powodować m.in. kaszel, podrażnienie oczu, choroby dróg oddechowych, a niekiedy także poważne problemy z układem krążenia. Złe samopoczucie kierowcy pogarsza jego zdolność do prowadzenia samochodu i może przyczynić się do powstania zagrożenia na drodze.

Smoke and fog
Nazwa "smog" powstała w wyniku połączenia słów "smoke" (dym) i "fog" (mgła). Gęsty smog tak samo jak mgła powoduje bowiem znaczne ograniczenie widoczności. Jak powinni reagować na nie kierowcy? W czasie smogu lub mgły należy zachować większą niż zwykle odległość od poprzedzającego pojazdu. Gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów, można też włączyć światła przeciwmgłowe. Nie wolno natomiast korzystać ze świateł drogowych, które tylko podświetlają mgłę lub smog i dodatkowo pogarszają widoczność.

źródło: (1) Personal exposure to Black Carbon in transport microenvironments, E. Dons, L. I. Panis, M. Van Poppel, J. Theunis, G. Wets.; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3352
Zdjęcia: 12336
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

08 Mar 2018, 11:28

Redakcja napisał(a):system wentylacji pobiera powietrze z najbliższego otoczenia, co oznacza, że kierowca i pasażerowie wdychają spaliny wytwarzane przez inne samochody. Jak się przed tym chronić? Pomóc może maseczka antysmogowa, a także odpowiedni filtr kabinowy
Ja myślę że wkład wewnętrzny filtra z węglem aktywnym załatwi sprawę i zbędna jest tu maseczka. Oczywiście mając auto bez filtra kabinowego jesteśmy bezpośrednio narażeni na spaliny z samochodów które jadą przed nami w korku i wtedy warto rozważyć taką maseczkę.

Smog największy jest w zimie w zimne dni kiedy potrzebujemy spalić dużo paliwa, opału żeby utrzymać komfort cieplny i najgorzej jest jak nie ma wtedy wiatru. Myślę że samochody nie mają aż takiego wpływu na sam smog w mieście.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5218
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

08 Mar 2018, 12:21

W samochodach z włączoną klimatyzacją zjawisko smogu wewnątrz kabiny nie dotyczy.
Filtr kabinowy z wkładem z aktywnym węglem również w znacznym stopniu zapobiega dostaniu się szkodliwych substancji do środka.
Pomijając spaliny samochodowe w tworzeniu się smogu, to w Polsce mamy smog wywoływany przez kominy gospodarstw domowych a nie przez spalanie paliwa w samochodach.
RomekT
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 26
Miejscowość: Tychy
Prawo jazdy: 14 05 2004
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Hyundai
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Cadillac Eldorado Convertible
  Eldorado w niczym nie przypomina typowych, sportowych kabrioletów rodem z Europy. Trudno nazwać go smukłym, a na dodatek jest ogromny – w zależności od generacji jego długość przekraczała nawet 5,7 m! Równie ...
  Samochodem elektrycznym 800KM na jednym ładowaniu
  Jeśli uważasz, że pokonanie samochodem elektrycznym trasy z Paryża na południe Francji na jednym ładowaniu jest niemożliwe, to będziesz musiał zmienić zdanie. Dzięki współpracy pomiędzy Nissanem a francuskimi kolejami ...

 •  
  • Warto przeczytać