Spadek zarejestrowanych samochodów. Prognoza 2021

09 Gru 2020, 17:08

Grudzień 2019 - 555 598 zarejestrowanych samochodów. Prognoza 2020 - delikatny spadek liczby zarejestrowanych pojazdów o DMC do 3,5t po rekordowych wynikach z 2019 roku. Marzec - zamknięcie gospodarki i globalna stagnacja biznesu, w tym także motoryzacyjnego. Efekt? Blisko 25% mniej zarejestrowanych samochodów względem ubiegłego roku. Jak w tych niepewnych czasach prognozować przyszły rok? Według ekspertów rynku Superauto.pl możliwe są dwa scenariusze.

Rynek motoryzacyjny 2021 - prognoza
Według opinii ekspertów, rynek motoryzacyjny cofnął się o kilka lat. W 2017 roku zarejestrowano w Polsce 483 tys. nowych samochodów. Od stycznia 2020 w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się 429 347 nowych samochodów. Aby utrzymać wynik sprzed 3 lat, tylko w grudniu jako konsumencki musielibyśmy zarejestrować 6 000 samochodów więcej niż w listopadzie tego roku (53 650 pojazdów).

Choć z miesiąca na miesiąc przybywa nowych samochodów, rok 2020 to spadek globalnej liczby zarejestrowanych aut o 25%. Prognoza na przyszły rok? Eksperci Superauto.pl nie ukrywają, że rynek motoryzacyjny nie jest pewny, jednak szacuje się, że powrót do poziomu z 2019 roku zajmie branży około 2 lata. Zakładając brak ryzyka zagrożeniem kolejnymi lockdownem w 2021 roku, ilość zarejestrowanych samochodów powinna odnotować wzrost o 10-12%, jednak planowane zmiany w zakresie norm ekologicznych mogą realnie wpłynąć na poziom zainteresowania zakupem nowego auta. Nowe normy emisji spalin spowodują, że ceny samochodów salonowych wzrosną o blisko 10% co może spowodować powielenie trendów z roku 2020 i utrzymanie bieżącej ilości rejestracji pojazdów.
Spadek zarejestrowanych samochodów. Prognoza 2021 "Nowe normy spalin mogą doprowadzić do podniesienia cen samochodów. Będzie to podyktowane chęcią zamortyzowania kar, jakie będą nakładane na producentów z uwagi na przekroczenie dopuszczalnych maksymalnych norm." Jak przypominają eksperci sprzedaży Superauto.pl w przypadku modeli, które od nowego roku będą przekraczały normy spalin producenci zapłacą 95 euro za każdy 1 g, w przypadku każdego pojazdu. Według normy Euro 6d współczynnik maksymalnego przekroczenia ilości emitowanych spalin, z 2,1 spadnie do poziomu 1,43, co w przypadku diesla stanowi różnicę na poziomie 54 mg/km (max. 114 mg/km) 168, dla benzyny 44 mg/km (max. 85 mg/km).

Samochody dostawcze - wzrost zainteresowania pomimo pandemii
Choć pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na zachowania zakupowe klientów rynku motoryzacyjnego, w przypadku samochodów dostawczych zauważalna jest wzrostowa tendencja.

Jak podaje Samar, tylko w listopadzie 2020 zarejestrowano o 9,3% więcej samochodów dostawczych niż w ubiegłym roku (11.2020 - 5 921) i o 8,9% więcej niż w październiku (więcej o 484 samochody). Warto zaznaczyć, że październik podobnie jak marzec to dwa krytyczne miesiące 2020 w którym miały miejsce kolejno pierwsza oraz druga fala epidemii i związanych z tym obostrzeń.

W ujęciu rocznym, podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, również wśród modeli dostawczych, mikrobusów czy pojazdów o zabudowie specjalnej zarejestrowano blisko 13 000 pojazdów mniej (-18,3%).

W przypadku niektórych województw liczba zarejestrowanych samochodów spadła minimalnie, tylko w województwie dolnośląskim zarejestrowano o niecałe 2% mniej pojazdów dostawczych niż w roku ubiegłym, w wielkopolskim - 12%.

Ranking zarejestrowanych samochodów dostawczych według województw
*ranking samochodów dostawczych, minibusów i pojazdów specjalnych
Spadek zarejestrowanych samochodów. Prognoza 2021
Dane zebrane na bazie raportów: samar.pl

Reeksport nowych samochodów w Polsce
Jak nietrudno zauważyć, wśród zachodnich województw liczba zarejestrowanych samochodów jest stosunkowo wysoka na tle globalnych wyników rejestracji pojazdów w Polsce. Eksperci Samar wskazują fakt, że epidemia koronawirusa i ogólny przestój gospodarek wpłynął dodatnio na zjawisko reeksportu towarów, w tym także samochodów. Wiele aut zakupionych i zarejestrowanych w Polsce stanowiła towar eksportowy, a tylko w listopadzie 2020 około 9,24% pojazdów została wywieziona poza granice kraju. Sam poziom reeksportu rok do roku wzrósł o 16,46%.

Ranking samochodów dostawczych 2020 na podstawie raportów Samar
Spadek zarejestrowanych samochodów. Prognoza 2021
Sprzedaż samochodów dostawczych w leasingu - najlepszy wynik w 2020 roku
Wzrost zainteresowania zakupem samochodu pod koniec roku produkcyjnego to pewnego rodzaju standard w świecie motoryzacji. Na jesienne wyprzedaże roczników czekają zarówno osoby prywatne zainteresowane zakupem samochodów za gotówkę lub kredyt, jak i przedsiębiorcy. Choć koronawirus spowodował wiele zmian w branży automotive, w przypadku Superauto.pl to jeden z ciekawszych okresów pod względem biznesowym. Tylko w listopadzie firmie udało się podpisać 120 nowych umów rezerwacyjnych z klientami zainteresowanymi leasingiem samochodu dostawczego. W przypadku sprzedaży samochodów dostawczych ostatnie trzy miesiące to ponad 210 sprzedanych egzemplarzy. Tylko w październiku, kiedy branża przeżywała największe zawirowania od marca br. Superauto.pl przekazało kluczyki do 77 dostawczych samochodów.

Ranking najchętniej kupowanych samochodów dostawczych w Superauto.pl
https://www.superauto.pl/leasing-samochodu/dostawcze
Spadek zarejestrowanych samochodów. Prognoza 2021
źródło: artykuł sponsorowany | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3556
Zdjęcia: 12763
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

09 Gru 2020, 18:08

Niestety pandemia wpływa na wszystko. Myślałem przez chwilę, że wzrośnie ilość zarejestrowanych samochodów przez ograniczenia w komunikacji miejskiej, lecz po co komu samochód gdy nie można wychodzić z domu :D
malmon3
Aktywny
 
Posty: 302

09 Gru 2020, 18:34

Kiedyś rynek się przesyci i takie liczenie że co roku będzie więcej i więcej to moim zdaniem nie jest nic z czego powinniśmy się cieszyć. Ciekaw jestem jak ilość nowych samochodów ma się do tych które zostały oddane na złom i poddane recyklingowi. Takie statystyki ciężko znaleźć.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 6155
Zdjęcia: 23
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota bZ4X - SUV z bateryjnym, elektrycznym napędem
    Samochód bZ4X powstał na nowej platformie eTNGA, przeznaczonej specjalnie dla aut elektrycznych zasilanych bateriami. Jest to pierwszy model z nowej serii samochodów elektrycznych bZ (Beyond Zero). Nowy bZ4X ...
    Fabryka opon Michelin w Olsztynie
    Fabryka opon w Olsztynie jest jednym z największych zakładów produkcyjnych Michelin na świecie. Michelin Polska SA zatrudnia ponad 4 tysiące osób i jest największym pracodawcą na Warmii i Mazurach (zleca też prace wielu lokalnym ...

  •