Spóźnienie z opłaceniem OC

11 Lip 2008, 10:17

Witam,

Mam taką sytuację - w dniu zarejestrowania auta z niemiec bez blach (auto stało w ogródku na lawecie) ubezpieczyciel (mBank->Benefia) odmówił mi ubezpieczenia od 'dzisiaj', wykupiłem więc polisę OC+AC z okresem karencji 2 dni. Blachy założyłem do auta i zacząłem nim jeździć dopiero jak OC zaczęło działać.
Niestety, dzisiaj dowiedziałem się, że nie jest to zgodne z prawem - jest za to kara (szczegóły tutaj: http://www.ufg.pl/index.php?module=arty ... laty-karne) - 360 zł. Płatna przy najbliższej kontroli policji :)
W związku z tym mam dwa pytania:
1. Czy mogę jakoś uniknąć zapłacenia tej kary, lub ją zmniejszyć? (np. dobrowolnie się zgłaszając)
2. Jak długo policja może mnie ukarać za tą zwłokę, innymi słowy czy po jakimś czasie będę mógł już jeździć spokojnie.

Dziękuję z góry, e@7
euforia7
Nowicjusz

Re: Spóźnienie z opłaceniem OC

11 Lip 2008, 11:33

A to nie jest jakoś tak, że musisz mieć ubezpieczenie ważne w momencie kontroli ??
scooter
Nowicjusz

Miejscowość: Koszalin

11 Lip 2008, 12:39

Troszkę niezrozumiale to jest napisane.Dlaczego ubezpieczyciel odmówił ci ubezpieczenia samochodu - ponieważ nie miałeś tablic?Czy jak?
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

11 Lip 2008, 12:52

MotoAlbercik napisał(a):Troszkę niezrozumiale to jest napisane.Dlaczego ubezpieczyciel odmówił ci ubezpieczenia samochodu - ponieważ nie miałeś tablic?Czy jak?

Miałem tablice, mBank ma okres karencji. OC od dnia następnego, OC+AC dwa dni później. Przy wypełnianiu wniosku nie można wpisać daty dzisiejszej.
Nie wiedziałem, że to jest karalne, więc się na to zgodziłem (myślałem że jak nie jeżdżę, to nie ma problemu). Gdybym wtedy o tym wiedział, poszedłbym do innego ubezpieczyciela po OC. Ponoć większość ubezpieczycieli internetowych ma jakiś okres karencji. W każdym razie nie to jest problemem, bo to się już stało...

Dodam jeszcze (choć dla sprawy raczej nie ma to znaczenia), że nigdzie mnie nie informowano o tym, że MUSZĘ mieć OC od dnia rejestracji auta - ani w Urzędzie Komunikacji ani w mBanku jak ubezpieczałem. Wystarczyłoby jakby Pani w okienku Urzędu Komunikacyjnego o tym informowała - przecież widzi że rejestruję auto z zagranicy bez blach...

e@7
euforia7
Nowicjusz

12 Lip 2008, 12:50

No nie obraź się,ale w przepisach ruchu drogowego jest napisane,że samochód,który jest zarejestrowany musi mieć opłaconą składkę OC.
I nalezy zwrócić uwagę na zapis,który mówi o tym,że "jeżeli samochód jest zarejestrowany".Czyli nie jest ważne,czy ten samochód jeździ,czy stoi.Tak więc o tym,ty jako kierowca powinieneś wiedzieć.A kary za brak OC są zależne od ilości dni,przez które nie miałeś OC(zgodnie z tabelką podaną przez ciebie wyżej).
Co do kar - Kary nakłada fundusz gwarancyjny.Wniosek o takową karę składa policja,jeżeli cię złapią podczas jazdy bez OC(jak samochód ci stoi na podwórku,to raczej policja nie chodzi i nie sprawdza,czy samochód jest zarejestrowany,czy nie i czy ma opłacone OC).Jeżeli nikt tego nie zauważył,to poprostu opłać OC jak najszybciej.Podczas kontroli na drodze,policjant i tak nie dojdzie do tego,kiedy samochód był zarejestrowany,a kiedy było opłacone OC.A to dlatego,że na OC jest data ważności ubezpieczenia,a nie data pierwszego ubezpieczenia.Tak więc jeżeli ubezpieczyłeś samochód,to możesz śmiało śmigać po drodze,nie obawiając się,że dostaniesz karę.A ilość dni,przez które nie miałeś ubezpieczenia jest sprawdzana w ten sposób,że jeżeli policja złapie cię na drodze bez ważnego OC,to musisz przedstawić ostatnią opłaconą polisę i oni sprawdzają,kiedy wygasła ważność tej polisy i liczą dni,do dnia,kiedy cię zatrzymali.Oczywiście jak cię złapią,to oprócz kary będziesz i tak musiał zapłacić OC.
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

14 Lip 2008, 09:26

Starałem się opisać przypadek dokładnie. Sęk w tym że ja tego samego dnia, kiedy zarejestrowałem auto udałem się do ubezpieczyciela (mBank) celem ubezpieczenia auta, na co mi powiedziano, że nie można od dnia 'dzisiejszego' - można od jutra, jeśli samo OC, lub od pojutra, jeśli OC+AC. To się już stało, a auto zostało ubezpieczone 2 dni po zarejestrowaniu. Na opisie składki widnieje jak byk że od 5 lipca, natomiast w dowodzie rejestracyjnym, że zarejestrowano 3 lipca. W związku z tym policja może się czepiać, dlatego chciałem się dowiedzieć, czy istnieje coś takiego jak dobrowolne 'okazanie żalu' ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Czynny_%C5%BCal ), za co np. karę się anuluje i czy jeśli np. za 5 lat (trochę przesadzam, ale celowo) przy jakiejś okazji to wyjdzie, czy nadal będę podlegał pod karę.

e@7
euforia7
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

MOTO Session 2013 / relacja MOTO Session 2013 / relacja
    Moto Session 2013 to wielkie lubelskie święto motoryzacji, na którym zaprezentowały się aż 22 marki. Najnowsze modele wielu marek samochodów kusiły wielbicieli nowinek motoryzacyjnych. Dzięki motocyklom i samochodom ...
    Audi RS 5 Cabriolet - dostępny w polskich salonach Audi RS 5 Cabriolet - dostępny w polskich salonach
    Audi RS 5 Cabriolet miało swoją polską premierę na targach Poznań Motor Show 2013. Teraz, ten sportowy i bardzo elegancki model jest dostępny w salonach sprzedaży Audi na terenie całego kraju. Nowe dynamiczne Audi kosztuje ...

• Spóźnienie z opłaceniem OC

14 Lip 2008, 13:18

Policja raczej nie będzie się tego czepiała.Ich na drodze interesuje tylko to,czy samochód w czasie kontroli jest ubezpieczony.
    Co do tego mBanku,to jakieś dziwne to jest.W sumie,to nie miał ci prawa odmówić ubezpieczenia,ponieważ samochód został zarejestrowany i musi być ubezpieczony.Ciekawi mnie dlaczego,mBank odmówił ubezpieczenia w danym dniu i powiedział,że nie może "od dzisiaj,tylko od jutra bądz pojutrza".Zadzwoń lub przejdz się tam i zapytaj.Postrasz ich,że Fundusz Gwarancyjny się tym interesuje i masz im wysłać wyjaśnienie tej sprawy.Ciekawe co ci powiedzą.
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

25 Lip 2008, 19:53

dokladnie, ja na twoim miejscu napisala bym pismo do ufg, albo nawet do rzecznika praw ubezpiecznoych jak cie potraktowano - w razie czego masz podkladke ze nie zostawiles tego. nie ma takej możliwości zeby odmówic ci zawarcia oc od dzisiaj, zawiera sie normalnie polise z podaniem godziny od której obowiązuje ochrona. powodzenia
    nasojka
    Nowicjusz

Miejscowość: gdańsk

• Warto przeczytać
    • Motor z napędem odrzutowym, 7
      Autosacrum 2009
      GTP Light
      MINI Clubman Bond Street, tył