Sprowadzone auto - opłata recyklingowa

sprowadzone auto - opłata recyklingowa

18 Maj 2015, 21:56

Witam

Kupiłem jakieś 2 tyg. temu auto w Niemczech, przymierzam się do zarejestrowania. Właśnie przeglądam internet odświeżając sobie wszystkie formalności gdyż ostatnio rejestrowałem taki pojazd w 2009r. Trafiłem na informację że w lipcu br. ma zostać zlikwidowana opłata recyklingowa (500zł). I teraz jak pewnie się domyślacie dumam czy by po prostu nie zaczekać z rejestracją do lipca, nie pali mi się bo mam czym jeździć. Tylko czy będą się liczyć pojazdy sprowadzone od 1 lipca czy data rejestracji. Może ktoś podpowie czy opłaca się czekać do lipca czy i tak mi dowalą opłatę recyklingową z uwagi na to że data zakupu auta jest wcześniejsza.

Pozdrawiam
sejang
Obserwowany

Auto: renault megane

Re: sprowadzone auto - opłata recyklingowa

20 Maj 2015, 09:39

Witam.

Jestem w tej samej sytuacji. Zamierzam również odłożyć rejestrację do 1 lipca, przy czym ja chciałabym jeździć, więc zrobię tak:
- przegląd samochodu - nie wszystkie stacje chcą zrobić na niemieckich numerach, ale niektóre tak, już znalazłam taką i dziś zrobię;
- ubezpieczenie - z tym ponoć nie ma problemu na niemieckich numerach, a po przerejestrowaniu robi się jakiś aneks o zmianie numerów.

Mój kolega tak zrobił, jeździ na obcych numerach (w jego przypadku Szwajcaria) i również czeka do lipca, aby nie płacić opłaty recyklingowej. Nic mi nie wiadomo o tym, aby patrzyli na datę zakupu samochodu, a nawet jeśli będą, to nie ma nic do stracenia, trzeba spróbować.

Pozdrawiam.
agafija
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 01 02 2008
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Honda Jazz
Silnik: 1.4 83KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

24 Maj 2015, 19:28

Witam!
Mam taki sam problem. Auto kupione 2tygodnie temu na niemieckich blachac, ubezepiecznie wazne jeszcze 2 tygodnie. Wiesz moze jakie ubezpieczalnie akceptuja niemieckie blachy???
bartek1985
Obserwowany

Prawo jazdy od: 09 07 1940
Auto: leon

25 Maj 2015, 07:29

Witam.
Ja w zeszłym tygodniu ubezpieczyłam bez problemu w PZU, ale z tego co słyszałam, to z ubezpieczeniem auta na niemieckich numerach żaden ubezpieczyciel nie robi problemu. Potem po przerejestrowaniu powinnam to zgłosić i jakiś aneks czy coś zrobią.
Problem może być jedynie z przeglądem - niektóre stacje diagnostyczne mają ponoć opory, ale ja zrobiłam w pierwszej lepszej bez problemu.
agafija
Nowicjusz

26 Maj 2015, 20:52

Wczoraj dzwonilem do wydzialu komunikacji i w Katowicach nic nie wiedza jak to bedzie wygladalo. Czy bedzie sie liczyc data kupna czy rejestracji auta. Jesli ktos z Was sie czegos dowie dajcie znac ;) Pozdrawiam!
bartek1985
Obserwowany

Prawo jazdy od: 09 07 1940
Auto: leon

27 Maj 2015, 03:07

Ostatnio słyszałem, że opłata ma być wycofana ale od 2016 a nie od 1 lipca jak mówicie. Wątpię też, aby dotyczyło to "starych klientów ", którzy sprowadzili samochodów wcześniej.
Longhorn
Aktywny
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 518
Miejscowość: pdk
Auto: Toyota Corolla E12 FL
Silnik: 1.4 VVT-i 97KM
Rok produkcji: 2006
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Wyprawa do MOab - relacja zdjęciowa Wyprawa do MOab - relacja zdjęciowa
    Dawno mnie tu nie bylo...czas nadrobic zaleglosci. Ostatnio mialem zaszczyt wspolorganizowac impreze Autotraper Moab Challenge. Bylem przewodnikiem po szlakach Moab dla grupy z firmy Autotraper z Lodzi. Zabawa byla swietna..na ...
    Biturbo, Twin Turbo, Twin Scroll Turbo – co to wszystko znaczy? Biturbo, Twin Turbo, Twin Scroll Turbo – co to wszystko znaczy?
    Wyposażenie silnika w turbosprężarkę to skuteczny sposób na uzyskanie dużej mocy przy niewielkich rozmiarach. Problemem jest jednak uzyskanie szybkiej reakcji na naciśnięcie pedału przyspieszenia – bezwładność ...

• Re: sprowadzone auto - opłata recyklingowa

27 Maj 2015, 08:12

Witam,
    zadzwoniłam wczoraj do wydziału komunikacji i uzyskałam takie info - potwierdzające również to, co napisaliście:
    - nie wiadomo, czy opłata recyklingowa zostanie zniesiona 1 lipca, być może od 2016;
    - jeśli nawet zostanie zniesiona 1 lipca, nie wiadomo w tym momencie, czy decydować będzie data zakupu auta czy też data rejestracji;
    - na przerejestrowanie samochodu jest 30 dni, ale nie ma żadnych konsekwencji prawnych, jeśli zrobi się to później.

Odnośnie jeżdżenia samochodem, który został wyrejestrowany w Niemczech i niezarejestrowany w Polsce (mamy dorobione niemieckie rejestracje, zrobiony w Polsce przegląd, wykupione ubezpieczenie): wg informacji z wydziału komunikacji, nie mamy prawa jeździć takim samochodem. Jeśli złapie nas policja, może zabrać dowód rejestracyjny i odesłać do Niemiec (tekst pracownika wydziału komunikacji). W praktyce: mój znajomy kilka dni temu został złapany przez policję - dostał mandat 50zł i informację, że nie może jeździć. Ale chyba może być dużo gorzej, zależy na kogo się trafi.

Podsumowując: jeśli ktoś nie planuje jeździć do lipca, to wg mojej obecnej wiedzy raczej nie ma nic do stracenia i może czekać. Jeżdżenie jest dość ryzykowne - więc ja chyba dam sobie spokój i pójdę zarejestrować...

Pozdrawiam.
    agafija
    Nowicjusz

29 Maj 2015, 10:28

Witam.
    Najnowsze wiadomości sprzed kilku dni mówią, że opłata zniknie od początku 2016, nie ma więc już na co liczyć:
    http://www.motofakty.pl/artykul/zniknie ... rawki.html

Pozdrawiam.
    agafija
    Nowicjusz