Stłuczka prosze o pomoc

Stłuczka prosze o pomoc

18 Sty 2015, 18:52

Otóż sprawa wygląda tak że miałem dzisiaj stłuczkę z mojej winy. Auto niedawno kupiłem i ubezpieczenie jest na poprzedniego właściciela, auto poszkodowane posiada normalne ubezpieczenie jak każde inne, policjant stwierdził że będę musiał napisać pismo i mi z ubezpieczenia ściągną teraz moje pytanie jeśli nigdy wcześniej nie miałem na siebie ubezpieczonego auta to jak to się stanie? zostanę obciążony całymi kosztami naprawy tamtego auta przez ubezpieczyciela ? czy mogę jakoś teraz ubezpieczyć auto na siebie i napisać pismo żeby mi z ubezpieczenia ściągnęli ? będzie to ważne jeśli data zdarzenia to 18 a wykupiono ubezpieczenie 19 ? proszę o poradę to moja pierwsza kolizja w życiu..
kozasnk
Obserwowany

Prawo jazdy od: 03 05 2011
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Ford Mondeo MK 1
Silnik: 1.6 75M
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1993

Re: Stłuczka prosze o pomoc

18 Sty 2015, 22:04

Po zakupie samochodu przejmujesz razem z nim ubezpieczenie. Po zakupie samochodu masz obowiązek zgłosić się do ubezpieczyciela i zrobić aneks do umowy OC. A zbywaca ma obowiązek zgłosić u ubezpieczyciela sprzedaż. Wówczas ubezpieczyciel ma twoje dane i wiedzę, kiedy samochód został zbyty/kupiony.
Nie będziesz nic płacił za naprawę samochodu poszkodowanego. Od tego jest ubezpieczyciel. Ty będziesz miał tylko podniesioną składkę ubezpieczenia podczas zawierania nowego ubezpieczenia. A właściwie podczas spisywania aneksu do umowy.
Proponuję udać się jak najszybciej do ubezpieczyciela żeby spisać aneks do umowy ( ewentualnie napisać wypowiedzenie umowy i zawrzeć inną, u innego ubezpieczyciela ) i od razu poinformować o tym zdarzeniu.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

19 Sty 2015, 18:54

MotoAlbercik napisał(a):Po zakupie samochodu masz obowiązek zgłosić się do ubezpieczyciela i zrobić aneks do umowy OC.

Kupujący nic nie musi nic zgłaszać do ubezpieczyciela chyba, że chce tą umowę wypowiedzieć :) To sprzedający ma 14 dni na zgłoszenie faktu sprzedaży i przekazania OC.
kozasnk napisał(a):Otóż sprawa wygląda tak że miałem dzisiaj stłuczkę z mojej winy. Auto niedawno kupiłem i ubezpieczenie jest na poprzedniego właściciela, auto poszkodowane posiada normalne ubezpieczenie jak każde inne, policjant stwierdził że będę musiał napisać pismo i mi z ubezpieczenia ściągną teraz moje pytanie jeśli nigdy wcześniej nie miałem na siebie ubezpieczonego auta to jak to się stanie?

W takim razie ubezpieczenie, które dostałeś od kupującego normalnie Cię chroni i będzie z niego pociągnięte odszkodowanie. Ubezpieczyciel zrobi Ci rekalkulację i najprawdopodobniej będziesz musiał dopłacić część składki ponieważ nie masz żadnych zniżek, a być może nawet i zwyżki za wiek no i w sumie to tyle bez dodatkowego kombinowania.
Finansolog
Początkujący
Awatar użytkownika

Prawo jazdy od: 10 10 2007
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: BMW

20 Sty 2015, 16:28

Zgadzam się, jak najbardziej należy ci się , miałem bardzo podobno sytuacje w polowie grudnia, po stłuczce, na szczescie udalo mi odzyskac odszkodowanie, chociaż troche stresu mnie to kosztowalo, zgłosiłem się do warsztatu i autko wyglada jak nowe.
motospec
Nowicjusz

Auto: KIA Ceed

21 Sty 2015, 10:40

Finansolog napisał(a):Kupujący nic nie musi nic zgłaszać do ubezpieczyciela chyba, że chce tą umowę wypowiedzieć To sprzedający ma 14 dni na zgłoszenie faktu sprzedaży i przekazania OC.

A kupujący nie musi zrobić rekalkulacji składki i zaktualizować danych w polisie OC?
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

21 Sty 2015, 18:16

MotoAlbercik napisał(a):A kupujący nie musi zrobić rekalkulacji składki i zaktualizować danych w polisie OC?

Ubezpieczyciel sam aktualizuje dane na nowego kierowcę (które dostaje od sprzedającego, który ma obowiązek poinformowania o sprzedaży) i może, ale nie musi zrobić rekalkulację i ewentualnie wezwać do zapłaty brakującej składki. Kupujący może sobie korzystać z OC do końca, albo wypowiedzieć w dowolnym momencie i wykupić nowe OC :)
Finansolog
Początkujący
Awatar użytkownika

Prawo jazdy od: 10 10 2007
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: BMW
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Bezpieczeństwo Volvo S60 w testach zderzeniowych IIHS Bezpieczeństwo Volvo S60 w testach zderzeniowych IIHS
    Amerykański instytut bezpieczeństwa IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) przeprowadził nowe testy zderzeń czołowych kluczowych samochodów z segmentu D. W testach wzięło udział m.in. Volvo S60, które ...
    BMW i3 Concept Coupe - bezemisyjny pojazd koncepcyjny BMW i3 Concept Coupe - bezemisyjny pojazd koncepcyjny
    Podczas światowej premiery BMW i3 Concept Coupe firma BMW Group pokazała dynamiczną i ekscytującą wersję bezemisyjnego pojazdu koncepcyjnego z segmentu ekologicznych samochodów klasy premium. Pojazd studyjny zaprezentowano ...

• Re: Stłuczka prosze o pomoc

22 Sty 2015, 11:47

Towarzystwo ubezpieczeniowe bardzo często po otrzymaniu umowy kupna-sprzedaży, próbuje skontaktować się z nowym właścicielem (listownie, albo telefonicznie). Nie zawsze jest to możliwe... dane na umowie mogą być np. nieczytelne.
    Najbezpieczniej jest zadzwonić pod numer podany na polisie i zapytać, czy umowa dotarła, czy ubezpieczenie jest przepisane i czy czeka Cię dopłata.
    Image

Wykonałeś/aś u nas kalkulację? Wyślij link do wyników porównania na PW i postaramy się dla Ciebie obniżyć cenę jeszcze bardziej :)

Akademia mfind - najpopularniejszy w Polsce serwis z poradami ubezpieczeniowymi
    mfind
    Autoexpert
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 4
    Auto: Volvo S40

23 Sty 2015, 10:01

mfind napisał(a):Najbezpieczniej jest zadzwonić pod numer podany na polisie i zapytać, czy umowa dotarła, czy ubezpieczenie jest przepisane i czy czeka Cię dopłata.

Dokłądnie tak :ok: To, że nie mamy obowiązku z ustawy, nie oznacza, że możemy całkowicie zignorować ubezpieczyciela. Lepiej od razu zadzwonić lub podejchać do ubezpieczyciela i poprosić o zrobienie aneksu. Prędzej czy później i tak aneks trzeba będzie zrobić. I ewentualnie dopłacić do policy.
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

16 Mar 2015, 11:55

Moim zdaniem odszkodowanie Ci się należy i nie odpuszczałbym. Jeśli nie jesteś sam sobie poradzić może zgłoś się do radcy prawnego? [reklama]
    62miko
    Nowicjusz

Auto: peugeot

• Warto przeczytać
    • Mercedes-Benz SLS 6,3 AMG
      Tuning Mazda, przezentacja, dym, woda
      Infiniti Q50
      S2020005