System wypożyczania samochodów na minuty w Warszawie

05 Lip 2017, 15:32

Bezobsługowy system wypożyczania samochodów na minuty, który już od 3 lipca dostępny jest w Warszawie. Może z niego skorzystać każda osoba, która posiada prawo jazdy przynajmniej rok oraz kartę bankomatową. Za rejestrację, wypożyczenie i oddanie samochodu odpowiada aplikacja mobilna PANEKcs, która jest już dostępna w sklepie googlePLAY (android) i AppStore (apple).

System CarSharingu od lat sprawdza się w dużych miastach Europy, wpływając na zwiększenie liczby miejsc parkingowych, zmniejszenie korków i znaczną redukcję emisji Co2 do atmosfery. Istnieje wiele badań na temat CarSharingu, podają one, że jednym samochodem w ciągu dnia podróżuje od 12 do 17 osób. Warto też nadmienić, że użytkownicy samochodów CarSharingowych przemieszczają się nimi dużo efektywniej, planują przejazdy i potrafią zrobić o 30% mniej kilometrów w porównaniu do poruszania się własnym samochodem, a załatwiając tą samą ilość spraw. W 2009 roku w USA CarSharing pozwolił na globalne zmniejszenie stężenia CO2 w atmosferze o blisko 483 000 ton, co jest równe połowie wagi mostu Golden Gate.

W Polsce CarSharing dopiero raczkuje. Polityka współdzielenia znana jest dzięki rowerom miejskim Veturilo, dlatego tłumacząc na czym polega CarSharing warto się do nich odwoływać. W porównaniu do rowerów, samochodu PANEK CarSharing nie trzeba zwracać w miejsku, gdzie się go wzięło. Nie ma stacji, ani wyznaczonych parkingów. Można go zostawić w granicy strefy PANEK, parkowanie w ramach płatnej strefy parkowania jest dla użytkownika PANEK CarSharing bezpłatne.

W kwietniu zaczęły się zamknięte testy systemu PANEK CasSharing, w czerwcu na ulice Warszawy wyjechało kilka tysięcy testerów, którzy w ramach Wielkiego Testu CarSharingu podróżują za darmo, w zamian zgłaszają swoje wnioski i uwagi do aplikacji i koncepcji usługi. Na ich podstawie udoskonalany jest system.

W pierwszych dniach lipca firma PANEK CarSharing zdecydowała się na przedpremierowe udostępnienie usługi dla wszystkich. "Długo czekaliśmy na premierę naszej aplikacji w App store, także jak tylko pojawiła się w sklepie, postanowiliśmy od razu oddać ją do użytku. Mogą w niej występować jeszcze drobne błędy, ponieważ aplikacją jest ciągle udoskonalana i prowadzone są na niej prace. Nie uniemożliwia to jednak korzystania z usługi" Informuje Katarzyna Panek, rzecznik spółki PANEK S.A.

Każda osoba, która chce skorzystać z PANEK CarSharing i wypróbować nową hybrydową Toyotę Yaris, może zarejestrować się do systemu już teraz. Rejestracji można dokonać na stronie www lub przez aplikacje w sklepie AppStore i Sklepie Play.

źródło: PANEK
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3789
Zdjęcia: 13089
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

06 Lip 2017, 09:51

Mimo, iż nie jestem z Warszawy podoba mi się, że coraz więcej takich pomysłów powstaje w Polsce. W dużych miastach Europy to jest standard, dlatego tym bardziej powinniśmy być dumni, że Polska próbuje dążyć w tym samym kierunku co wielkie potęgi europejskie. Na początku ludzie będą zapewne sceptyczni i nie do końca przekonani do tego pomysłu. Sądzę jednak, że po upływie czasu ludzie coraz chętniej będą korzystać z takich usług.
olekfryc
Nowicjusz
 
Posty: 6
Auto: volvo s60

06 Lip 2017, 10:01

Pomysł bardzo fajny, wypożyczasz sobie auto możesz przejechać z jednego miejsca w mieście w drugie i tam zostawić auto podobnie jak to jest z wypożyczaniem rowerów w Warszawie.

Ciekaw byłem jak jest rozwiązany sposób otwierania samochodu i okazuje się że jak sobie zarezerwujesz dane auto które znajduje się np. najbliżej Ciebie to po dotarciu do niego otwierasz za pomocą aplikacji na smartfonie :) W sumie wszystko bardzo proste.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999