Systemy wspomagające bezpieczeństwo - Lexus NX200t

25 Mar 2015, 14:10

Zaprojektowany zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa nowy Lexus NX200t został wyposażony w szeroką gamę aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa oraz układów wspomagających kierowcę.

Pakiet bezpieczeństwa czynnego obejmuje adaptacyjny tempomat działający w pełnym zakresie prędkości jazdy, asystenta utrzymywania pasa ruchu (LKA), system monitorowania „martwego pola” (BSM), układ automatycznego włączania i wyłączania świateł drogowych i ostrzeganie o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (RCTA) oraz wyświetlacz projekcyjny typu HUD.

Systemy wspomagające bezpieczeństwo - Lexus NX200t
NX200t wyposażony jest w światła do jazdy dziennej (DLR), kamerę monitorującą sytuację z tyłu, przednie i tylne reflektory przeciwmgielne, jak również szereg elektronicznych układów bezpieczeństwa. Należą do nich m.in. sygnalizacja hamowania awaryjnego, układ stabilizacji toru jazdy (VSC) z kontrolą napędu, układ ABS ze wspomaganiem hamowania awaryjnego, elektroniczny układ sterujący rozdziałem siły hamowania oraz wspomaganie ruszania na pochyłości (HAC).

Adaptacyjny tempomat działający w pełnym zakresie prędkości jazdy
Ulepszona funkcja pełnozakresowego śledzenia obiektów w układzie ACC wykorzystuje czujnik radarowy pracujący w zakresie fal milimetrowych oraz czujniki w układzie kierowniczym, dzięki czemu wykrywa pojazd poruszający się z przodu, utrzymując od niego bezpieczny dystans, nawet do całkowitego zatrzymania.

Asystent utrzymania pasa ruchu
Funkcja wspomagania trzymania pasa ruchu z kontrolą skrętu ostrzega kierowcę sygnałem akustycznym, jeśli układ oceni, że pojazd może przekroczyć linię wyznaczającą pas ruchu bez sygnalizacji kierunkowskazem oraz wspomaga skręt w celu uniknięcia zjechania z pasa.

Automatyczne włączanie i wyłączanie świateł drogowych
Układ automatycznego włączania i wyłączania świateł drogowych wykorzystuje tę samą kamerę, zamontowaną na szybie czołowej, która wykrywa ruch samochodów nadjeżdżających z przeciwka oraz jadących z przodu tym samym pasem, automatycznie włączając światła drogowe, gdy droga przed samochodem jest pusta. Gdy w zasięgu kamery pojawią się pojazdy, układ przełącza światła drogowe na światła mijania.

Zaawansowany system ochrony przedzderzeniowej (PCS)
Działający wielopłaszczyznowo układ PCS wykorzystuje czujnik radarowy pracujący w zakresie fal milimetrowych, umieszczony w osłonie chłodnicy, który umożliwia wykrywanie pojazdów i innych obiektów na drodze. Czujnik dokonuje pomiaru odległości koniecznego do funkcjonowania adaptacyjnego tempomatu działającego w pelnym zakresie prędkości jazdy (ACC).

Układ PCS wykrywa możliwość kolizji auta z przeszkodą, jaką jest np. inny pojazd znajdujący się z przodu na drodze. Jeśli układ oceni, że istnieje bliskie niebezpieczeństwo zderzenia, wówczas uruchamia hamowanie przedkolizyjne w celu uniknięcia zderzenia lub ograniczenia jego skutków, w sposób znaczący redukując prędkość auta.

Poduszki powietrzne
Nowy Lexus NX200t wyposażony jest w zestaw 8 poduszek powietrznych, obejmujący dwustopniowe czołowe poduszki powietrzne, w tym dwukomorowa po stronie pasażera, dolne poduszki powietrzne chroniące kolana kierowcy i przedniego pasażera, boczne poduszki powietrzne przy przednich siedzeniach oraz pełnowymiarowe kurtyny powietrzne.

Ochrona pieszego
Rozwiązania mające na celu ochronę pieszego obejmują pochłaniającą energię konstrukcję maski, wsporników mocowania błotników oraz podszybia. W przedniej części zderzaka oraz pod belką dolną wzmocnienia czołowego zastosowano materiał absorbujący energię uderzenia, chroniący nogi pieszego.

źródło: Lexus
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3283
Zdjęcia: 12003
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Wysoka Grzęda Baja Poland - najważniejszy rajd w sezonie
  Światowa czołówka kierowców i najszybsze terenowe auta - to nas czeka na początku września w Szczecinie, Drawsku Pomorskim i Dobrej. Rajdowe trasy Wysoka Grzęda Baja Poland będą areną zmagań o tytuły Pucharu ...
  Mitsubishi na Pikes Peak International Hill Climb
  Firma Mitsubishi Motors Corporation (MMC), wystawi w legendarnym wyścigu górskim Pikes Peak International Hill Climb dwa samochody z napędem elektrycznym (EV). MMC spróbuje wygrać wyścig w kategorii samochodów ...

 •  
  • Warto przeczytać