Tańsze tankowanie, czy to jest jeszcze możliwe?

Tańsze tankowanie, czy to jest jeszcze możliwe?

08 Lip 2008, 23:47

Drożejąca ropa naftowa na naszych stacjach benzynowych skłania niejednego z posiadaczy aut napędzanych silnikami diesla do rozglądnięcia się za tańszym, alternatywnym źródłem napędzania własnego pojazdu. Myślę tutaj o biopaliwach lub o zwyczajnym oleju roślinnym. Do jazdy na oleju rzepakowym najlepiej nadają się starsze silniki wysokoprężne, z rzędową pompą wtryskową i pośrednim wtryskiem paliwa. Przerabiać można ciężarówki i traktory.

Czy warto i czy to duże ryzyko "zarżnięcia silnika", ja sam się trochę tego obawiam, choć chętnie bym zaoszczędził parę groszy. Poszperałem więc po sieci i oto "garść" nowinek na ten temat . Oczywiście nie namawiam nikogo do przestępstwa skarbowego:)

Argumenty za:
Niski koszt zakupu oleju, jego duża dostępność, najtańszy można nabyć praktycznie w każdym z marketów handlowych w butelkach 3 i 5 cio litrowych, a nawet i większych, na litrze to oszczędność około złotówki. A jeśli ktoś ma znajomego prowadzącego smażalnie ryb lub bar szybkiej obsługi może mieć nawet darmowe źródło zasilania pojazdu. Niektórym moze przeszkadzać zapach frytek, ryb czy hamburgerów - wydobywający się z rury wydechowej, choć z drugiej strony nie wiem czy to nie lepszy smród niż zapach zwykłych spalin.

Jak to jest i co o tym sądza Ci którzy już spróbowali, poniżej zamieszczam kilka znalezionych w necie opinii.

- Mój kolega już parę lat temu podpatrzył to u kierowców niemieckich - tłumaczy taksówkarz na postoju w centrum Gorzowa. - Cena ropy jest z kosmosu. Niedługo wszyscy będziemy kupować olej w marketach, a nie na stacjach. Świat stoi na głowie. Rolnicy palą w piecach zbożem, bo tańsze niż węgiel, a my jeździmy na rzepakowym.

- Ja leję pół na pół. Nic nie musiałem w silniku zmieniać, ani wtrysków regulować, ani zapłonu. Silniczek mięciutko chodzi, no i pachnie grillem. Za trzylitrową bańkę płacę w Biedronce 8,19 zł. Za to kupiłbym na stacji zaledwie dwa litry ropy - tłumaczy inny gorzowski taryfiarz.

- Autko jakim się poruszam to właśnie Astra 1.7td i mówię raz jeszcze, samochód lepiej na tym jeździ chociaż być może ON w waszej okolicy jest lepszej jakości i ta różnica będzie mniejsza. Olej z biedronki (nieco mniej gęsty) w proporcjach 3:2 (ON : OR). Oczywiście jak temperatury spadają to już może być niebezpieczne dla silnika (bez podgrzewacza za 100zł ).

Argumety przeciw:
Zgodnie z prawem jest to nielegalne, ponieważ unikamy w ten sposób zasilania budżetu państwa w zyski z tytułu akcyzy pobieranej przy sprzedaży paliw. Może nam za to grozić mandat i interwencja urzędu skarbowego.

A jak na to zapatrują się specjaliści od motoryzacji - Odradzam dolewanie oleju rzepakowego do baku samochodu - mówi dr inż. Stanisław Skawiński z Instytutu Pojazdów Politechniki Łódzkiej. Przy dłuższej eksploatacji auta na takim paliwie może dojść do uszkodzenia układu wtryskowego. Duża ilość oleju roślinnego może również doprowadzić do pozostawiania większej ilości osadów w komorze spalania, co może skutkować unieruchomieniem pierścieni tłokowych i w konsekwencji zatarciem silnika - wyjaśnia.

W nowoczesnych silnikach gdzie jest dużo elektroniki, inna lepkośc oleju roślinnego na pewno doprowadzi silnik do sporych awarii - mówi jeden z bielskich mechników samochodowych.

Podsumowując wydaje mi się iż idealnym rozwiązaniem było by dopuszczenie do sprzedaży biopaliw na zasadzie wolnego wyboru z jakąś rozsądną stawką akcyzową, ropa drożeje i jej zapasy się kurczą , wiadomo jednak ,że potężne koncerny paliwowe za wszelką ceną będą blokować dostęp do alternatywnych paliw. To jednak tylko kwestia czasu, kiedy ekologia wygra, miejmy nadzieję iż stanie się to szybko.
Pozdro. Kacper
Kacper
Forumowicz VIP

Zdjęcia: 3343
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy od: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

BMW i3 Concept Coupe - wnętrze zachęcające i przestronne BMW i3 Concept Coupe - wnętrze zachęcające i przestronne
    Projekt kabiny BMW i3 Concept Coupe pokazuje jak zmienia się plan kokpitu w procesie przygotowania do produkcji masowej i jak powstaje oryginalny klimat wnętrza sportowego, trzydrzwiowego pojazdu koncepcyjnego. Konstrukcja ...
    Apple użyje Lexusów RX 450h w badaniach nad pojazdami autonomicznymi Apple użyje Lexusów RX 450h w badaniach nad pojazdami autonomicznymi
    Dziennikarze Automotive News dotarli do oficjalnych informacji, potwierdzających zamiar wejścia technologicznego giganta z Kalifornii w branżę motoryzacyjną. Wynika z nich, że platformą dla prób prowadzonych przez ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Motor z napędem odrzutowym, 7
      8 Runda Rajdowych Mistrzostw Świata
      Monster Truck Rock Star, 11
      S2020005