Technologia, która wspiera koncentrację kierowcy

Technologia, która wspiera koncentrację kierowcy

07 Gru 2017, 15:08

Kierowcy firmowi pokonują najczęściej o wiele większe przebiegi od właścicieli samochodów prywatnych. Dlatego też częściej narażeni są na niebezpieczne sytuacje. Oto systemy, które dbają o bezpieczeństwo kierowcy. Sprawdzamy, które cieszą się największym zaufaniem.

Statystyki pokazują, że korzystanie z telefonu podczas kierowania samochodem nie jest najlepszym rozwiązaniem. Sytuacji nie poprawia coraz większa ilość funkcji dostępna w smartfonach oraz systematycznie rosnąca ilość aplikacji z których korzystamy – wg najnowszych danych użytkownicy urządzeń mobilnych wykorzystują średnio 9 aplikacji każdego dnia.
ImageZ badań przeprowadzonych w październiku 2017 roku przez Consumer Reports wynika, że 52 proc. kierowców wykonuje podczas jazdy czynności, które rozpraszają ich uwagę. Co więcej, aż 41 proc. prowadzących pojazd pisze wiadomości tekstowe, a 8 proc. przyznaje się do oglądania wideo podczas jazdy. To nie koniec – 37 proc. wybiera muzykę, korzystając z telefonu, a 20 proc. korzysta w czasie jazdy z internetu.

61 proc. kierowców twierdzi, że używają funkcji SMS tylko wtedy, gdy telefon ma opcję sterowania głosem. Natomiast 34 proc. zadeklarowało, że ryzykuje tylko i wyłącznie w sytuacji wyjątkowej.

Branża motoryzacyjna od lat wykorzystuje technologie, które zostały opracowane w celu maksymalnego ograniczenia niebezpieczeństw związanych z kierowaniem pojazdem. Wiele nowych modeli już na liście podstawowego wyposażenia ma całe pakiety dodatkowych systemów bezpieczeństwa.

Oczywiście menadżerowie flot muszą sobie zdawać sprawę z problemów wynikających z niebezpiecznego zachowania samych kierowców, którzy użytkują flotę firmową. Stąd właśnie bardzo dużą popularnością cieszą się dodatkowe systemy bezpieczeństwa. Na liście znalazły się układy wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia z poprzedzającym samochodem, system wykrywający pieszych oraz asystent ostrzegający o niezamierzonej zmianie pasa ruchu. W ofercie Toyoty takie systemy są dostępne we wszystkich modelach, począwszy od AYGO i Yarisa, w standardzie lub w cenie lakieru metalik.

Rozproszenie uwagi kierowcy może skutkować wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Nowe zaawansowane funkcje bezpieczeństwa stosowane przez producentów samochodów mają za zadanie pomóc, a w ekstremalnych przypadkach nawet wyręczyć kierowcę.

Specjaliści firmy Advanced Auto Safety Systems podkreślają, że systemy bezpieczeństwa sprawdzają się podczas codziennego użytkowania samochodu. Wraz z inżynierem Shawnem Sinclairem przygotowali listę czterech systemów, które w testach drogowych uzyskały najlepsze wyniki.

Ostrzeżenie przed kolizją zgodnie z danymi IIHS wiąże się z 27 proc. redukcją wypadków polegających na uderzeniu w tył pojazdu jadącego z przodu. Co więcej, aż 68 proc. ankietowanych właścicieli aut wyposażonych w taki system było zadowolonych z jego działania. Podobne wyniki uzyskał w swoich badaniach Japoński Instytut Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – samochody wyposażone w Toyota Safety Sense uczestniczyły w takich kolizjach o 50 proc. rzadziej niż auta bez takiego pakietu. Co więcej, gdy na liście wyposażenia auta znajdzie się dodatkowo ICS - inteligentny sonar pomagający zapobiegać kolizjom podczas manewrów np. na parkingu lub garażu - liczba takich kolizji zmniejszyła się o 90 proc.!

Również system automatycznego hamowania wykrywający potencjalną kolizję skutecznie poprawia poziom bezpieczeństwa. Z ankiety wynika, że 69 proc. konsumentów zadowolonych jest z działania tego systemu, a statystyka pokazuje o 50 proc. mniej wypadków.

Z układu ostrzegającego o zmianie pasa ruchu zadowolonych jest aż 70 proc. użytkowników, podobnie jak z systemu utrzymującego pas ruchu.

źródło: consumerreports.org, wirtualnemedia.pl, Toyota
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2766
Zdjęcia: 9826
Rejestracja: 18 Cze 2012, 12:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Lexus IS 430 - prekursor serii F Lexus IS 430 - prekursor serii F
    Był 2003 rok, w kalifornijskim Huntington Beach ekipa mechaników Rod Millen Special Vehicles przygotowywała pokazowy egzemplarz Lexusa IS do targów SEMA. Ostatecznie z warsztatu wyjechał sportowy sedan z V-ósemką ...
    Pierwszy seryjnie montowany samochód z dachem targa Pierwszy seryjnie montowany samochód z dachem targa
    Pierwszy seryjnie montowany samochód z dachem targa – Toyota Sports 800 – kwiecień 1965. Targa top. T-top. Targadach. Różne nazwy, lecz jedno rozwiązanie, które Toyota jako pierwsza firma ...

  •