Technologia, która wspiera koncentrację kierowcy

07 Gru 2017, 16:08

Kierowcy firmowi pokonują najczęściej o wiele większe przebiegi od właścicieli samochodów prywatnych. Dlatego też częściej narażeni są na niebezpieczne sytuacje. Oto systemy, które dbają o bezpieczeństwo kierowcy. Sprawdzamy, które cieszą się największym zaufaniem.

Statystyki pokazują, że korzystanie z telefonu podczas kierowania samochodem nie jest najlepszym rozwiązaniem. Sytuacji nie poprawia coraz większa ilość funkcji dostępna w smartfonach oraz systematycznie rosnąca ilość aplikacji z których korzystamy – wg najnowszych danych użytkownicy urządzeń mobilnych wykorzystują średnio 9 aplikacji każdego dnia.
Technologia, która wspiera koncentrację kierowcyZ badań przeprowadzonych w październiku 2017 roku przez Consumer Reports wynika, że 52 proc. kierowców wykonuje podczas jazdy czynności, które rozpraszają ich uwagę. Co więcej, aż 41 proc. prowadzących pojazd pisze wiadomości tekstowe, a 8 proc. przyznaje się do oglądania wideo podczas jazdy. To nie koniec – 37 proc. wybiera muzykę, korzystając z telefonu, a 20 proc. korzysta w czasie jazdy z internetu.

61 proc. kierowców twierdzi, że używają funkcji SMS tylko wtedy, gdy telefon ma opcję sterowania głosem. Natomiast 34 proc. zadeklarowało, że ryzykuje tylko i wyłącznie w sytuacji wyjątkowej.

Branża motoryzacyjna od lat wykorzystuje technologie, które zostały opracowane w celu maksymalnego ograniczenia niebezpieczeństw związanych z kierowaniem pojazdem. Wiele nowych modeli już na liście podstawowego wyposażenia ma całe pakiety dodatkowych systemów bezpieczeństwa.

Oczywiście menadżerowie flot muszą sobie zdawać sprawę z problemów wynikających z niebezpiecznego zachowania samych kierowców, którzy użytkują flotę firmową. Stąd właśnie bardzo dużą popularnością cieszą się dodatkowe systemy bezpieczeństwa. Na liście znalazły się układy wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia z poprzedzającym samochodem, system wykrywający pieszych oraz asystent ostrzegający o niezamierzonej zmianie pasa ruchu. W ofercie Toyoty takie systemy są dostępne we wszystkich modelach, począwszy od AYGO i Yarisa, w standardzie lub w cenie lakieru metalik.

Rozproszenie uwagi kierowcy może skutkować wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Nowe zaawansowane funkcje bezpieczeństwa stosowane przez producentów samochodów mają za zadanie pomóc, a w ekstremalnych przypadkach nawet wyręczyć kierowcę.

Specjaliści firmy Advanced Auto Safety Systems podkreślają, że systemy bezpieczeństwa sprawdzają się podczas codziennego użytkowania samochodu. Wraz z inżynierem Shawnem Sinclairem przygotowali listę czterech systemów, które w testach drogowych uzyskały najlepsze wyniki.

Ostrzeżenie przed kolizją zgodnie z danymi IIHS wiąże się z 27 proc. redukcją wypadków polegających na uderzeniu w tył pojazdu jadącego z przodu. Co więcej, aż 68 proc. ankietowanych właścicieli aut wyposażonych w taki system było zadowolonych z jego działania. Podobne wyniki uzyskał w swoich badaniach Japoński Instytut Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – samochody wyposażone w Toyota Safety Sense uczestniczyły w takich kolizjach o 50 proc. rzadziej niż auta bez takiego pakietu. Co więcej, gdy na liście wyposażenia auta znajdzie się dodatkowo ICS - inteligentny sonar pomagający zapobiegać kolizjom podczas manewrów np. na parkingu lub garażu - liczba takich kolizji zmniejszyła się o 90 proc.!

Również system automatycznego hamowania wykrywający potencjalną kolizję skutecznie poprawia poziom bezpieczeństwa. Z ankiety wynika, że 69 proc. konsumentów zadowolonych jest z działania tego systemu, a statystyka pokazuje o 50 proc. mniej wypadków.

Z układu ostrzegającego o zmianie pasa ruchu zadowolonych jest aż 70 proc. użytkowników, podobnie jak z systemu utrzymującego pas ruchu.

źródło: consumerreports.org, wirtualnemedia.pl, Toyota
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3457
Zdjęcia: 12543
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Badanie sprawności amortyzatorów
    Oj podnieśli mi ciśnienie . Nie wiem czy niektóre stacje SKP mają nieskalibrowane maszyny do badania sprawności amortyzatorów czy jest jakiś knif ? Bo tak . Miesiąc przed przeglądem okresowym pojechałem na stację ...
    Samochody Lexusa pracują na lotnisku
    Naprawdę wygodne auto potrafi sprawić, że nawet długa podróż na czterech kołach jest równie komfortowa, co krótki lot samolotem. Czasami jednak trzeba skorzystać z możliwości silnika odrzutowego. Ale ...

  •