Terminy ubezpieczenia kupionego samochodu

Terminy ubezpieczenia kupionego samochodu

13 Sie 2012, 06:46

Witam,

Chciałem się upewnić, że dobrze rozumiem.
Kupiłem 8 sierpnia samochód używany, który ma umowę OC opłaconą do czerwca 2013. Z tego co się orientuję mam 30 dni na przepisanie tej umowy na siebie, albo na podpisanie nowej umowy ubezpieczenia.
Kilka pytań.

1. Czy mogę z nowym towrzystwem ubezpieczenia zawrzeć umowę obowiązującą od np 3 września i do tego czasu funkcjonowało będzie stare ubezpieczenie?

2. Czy jeśli zawrę umowę z nowym towarzystwem to czy moim obowiązkiem jest jakoś pisemnie informować starego ubezpieczyciela o tym, że rezygnuję? I czy mogę już dziś wysłać im wiadomość, że rezygnuję z ubezpieczenia z dniem 3 września tak by zachować ciągłość ubezpieczenia ?

Dzięki za informacje.
coin22
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 11 02 2006

Re: Terminy ubezpieczenia kupionego samochodu

13 Sie 2012, 13:22

coin22 napisał(a):1. Czy mogę z nowym towrzystwem ubezpieczenia zawrzeć umowę obowiązującą od np 3 września i do tego czasu funkcjonowało będzie stare ubezpieczenie?

Najlepiej 2 września złożyć wypowiedzenie umowy u starego ubezpieczyciela i tego samego dnia podpisać umowę z nowym.

coin22 napisał(a):2. Czy jeśli zawrę umowę z nowym towarzystwem to czy moim obowiązkiem jest jakoś pisemnie informować starego ubezpieczyciela o tym, że rezygnuję?

Tak, informujesz starego ubezpieczyciela, że rozwiązujesz umowę. Natomiast weszły przepisy uniemożliwiające podwójne ubezpieczenie. W razie "jakby co" można to odkręcić, ale uważam, że krótkie pismo informujące ubezpieczyciela, że nie chcesz korzystać z jego usług wypadałoby napisać.
coin22 napisał(a):I czy mogę już dziś wysłać im wiadomość, że rezygnuję z ubezpieczenia z dniem 3 września tak by zachować ciągłość ubezpieczenia ?

Możesz już dziś. Jednak ja, jako człowiek przezorny zawsze proszę osobę w ubezpieczalni o podstęplowanie, że moją rezygnację przyjęli. Nigdy nie wiadomo, a jakby co, to ja dokument taki posiadam.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

14 Sie 2012, 07:01

dzięki za odpowiedź.

To jeszcze jedno pytanie. Rozumiem, że w przypadku OC liczy się tak naprawdę jak najniższa cena. Ale czy jeśli bierzemy AC to powinienem skrupulatnie czytać wszystkie umowy co takie AC zawiera i w ten sposób porównywac oferty?

Pytam bo jeden ubezpieczyciel wyliczył żonie kwotę 2200zł za OC+AC a drugi - kalkulatorem - 4300zł. Skąd takie rozbieżności jeśli usługa podobna ?
coin22
Nowicjusz

14 Sie 2012, 08:43

coin22 napisał(a):powinienem skrupulatnie czytać wszystkie umowy co takie AC zawiera i w ten sposób porównywac oferty?

Tak, udziały własne, minimalne kwoty szkód itp ..

coin22 napisał(a):jeśli usługa podobna ?

Tylko podobna - dwóch takich samych nie ma ..
silvo44
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy od: 01 09 1983
Auto: OPEL VECTRA C
Silnik: Z18XER
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

14 Sie 2012, 11:36

To jeszcze jedno.
Samochód który kupiłem ma oc opłacone do czerwca przyszłego roku przez poprzedniego właściciela. Ergo hestia powiedziała mi, ze mogę to ubezpieczenie przepisać na siebie i jeździć bez opłacania składki (bo opłacona) do końca tamtej umowy ubezpieczenia. To prawda czy jest kruczek?
coin22
Nowicjusz

14 Sie 2012, 11:58

coin22 napisał(a):To prawda czy jest kruczek?

Jest kruczek - jeśli wysokość Twojej składki będzie większa niż ta opłacona(nie wiadomo z jakich zniżek i promocji poprzedni właściciel korzystał) będziesz musiał dopłacić ... Często lepiej sobie poszukać inne TU ..
silvo44
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy od: 01 09 1983
Auto: OPEL VECTRA C
Silnik: Z18XER
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Poradnik kupującego #3 - BMW Serii 3 e46 (1998 - 2007) Poradnik kupującego #3 - BMW Serii 3 e46 (1998 - 2007)
    Geneza BMW Serii 3 o oznaczeniu producenta e46 w pierwszym roku produkcji oferowano wyłącznie w wersji sedan. Rok później dołączyło do oferty kombi, coupe oraz kabriolet. W 2000 roku zaprezentowano 3 drzwiowego kompakta, ...
    Volkswagen Beetle Cabriolet Volkswagen Beetle Cabriolet
    VW Beetle Cabriolet to kontynuacja wyjątkowej historii samochodu po zaprezentowanym po raz pierwszy w 1949 roku Garbusie Cabriolet (typ 15) i New Beetle Cabriolet z 2002 roku. Obecny Beetle Cabriolet jest trzecią generacją ...

• Re: Terminy ubezpieczenia kupionego samochodu

15 Sie 2012, 22:24

silvo44 napisał(a):Często lepiej sobie poszukać inne TU ..

Po prostu wpisz na Google "kalkulator ubezpieczeniowy" i się pobaw. Jest to trochę żmudne, bo trzeba tych formularzy się nawypełniać, ale się opłaca.

Specjaliści z branży radzą też, aby co roku sobie to liczyć i jeżeli masz tylko OC, to można sobie co roku skakać z kwiatka na kwiatek, gdzie taniej. Mnie np. LibertyDirect zaczyna chyba robić w wała, bo ubezpieczyłem u nich już 3 auta (więc powinno być dodatkowo taniej za lojalność), a już widzę, że składki wyższe niż w poprzednim roku (podobno ceny u ubezpieczycieli podskoczyły, ale jakoś mnie to nie przekonuje).
    Dishman
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

• Warto przeczytać
    • Mercedes-Benz SLS 6,3 AMG
      Tuning Mazda, przezentacja, dym, woda
      Infiniti Q50
      S2020005