Toyota Aygo 2018 facelifting

Toyota Aygo 2018 facelifting

22 Sie 2018, 17:21

Toyota Aygo to japoński bestseller, opracowany z myślą o europejskim rynku w studiu projektowym Toyoty ED2 we Francji. Druga generacja tego modelu zadebiutowała w 2014 roku, a w 2018 roku auto przeszło gruntowny facelifting. Odświeżone Aygo zostało bardzo dobrze odebrane przez motoryzacyjny świat, a mała Toyota wzmocniła swoją pozycję w segmencie A. O tym, co spowodowało ogromną popularność Aygo, opowiadają jego twórcy.

Każdy z managerów, projektantów i inżynierów pracujących przy Toyocie Aygo wniósł do nowego projektu swoje indywidualne podejście. David Therai, główny inżynier najmniejszej Toyoty, już przy tworzeniu drugiej generacji modelu miał wizję modyfikacji, jakie zostaną wprowadzone przy okazji faceliftingu. "Kiedy w 2015 roku rozpoczęliśmy prace nad koncepcją nowej wersji, od razu przedstawiłem zespołowi mój pomysł trójwymiarowego znaku X na froncie, który miał wnieść do designu Aygo jeszcze więcej energii" skomentował.
Toyota Aygo 2018 facelifting Druga generacja zapewniła Aygo miejsce w czołówce w segmencie A w Europie. Davidowi Therai zależało na dalszym umocnieniu pozycji modelu, dlatego skupił się na kilku celach – jeszcze bardziej atrakcyjnym designie, cichszej pracy i przyjemności z jazdy oraz obniżeniu kosztów użytkowania.

Trójwymiarowy design i listwy LED
Najbardziej charakterystycznym elementem stylistyki Aygo drugiej generacji jest duży znak X na froncie, biegnący od przednich świateł po krawędzie zderzaka i przedłużony panelami łączącymi reflektory i boczne lusterka. Panel ten stał się znakiem rozpoznawczym Aygo i jednym z wielu elementów podlegających indywidualizacji, dzięki którym możliwe było tworzenie oryginalnych kompozycji kolorystycznych.

"W schodzącym modelu znak X to kontrastująca grafika na gładkiej powierzchni" tłumaczy Elvio D’Aprile, manager działu stylistyki Toyota Motor Europe. "Teraz stworzyliśmy nowy kształt X o trójwymiarowej strukturze. Uważamy, że to najlepszy sposób na uzyskanie jeszcze mocniejszego, bardziej wyrazistego efektu. Jego wzmocnieniu służą listwy LED i czarne panele pod reflektorami. Nowy kształt jest przy tym bardziej wydajny aerodynamicznie".
Toyota Aygo 2018 facelifting Toyota Aygo 2018 facelifting Toyota Aygo 2018 facelifting Toyota Aygo 2018 facelifting


Zapytany o możliwości indywidualizacji, Elvio D’Aprile wyjaśnił, że wybór kolorystyki obejmuje przedni spojler i panele pod przednimi reflektorami. Elementy te łącznie tworzą intensywny, rzucający się w oczy efekt. Z tyłu nowy projekt lamp ma chromowe zdobienia i charakterystyczne listwy LED – to nowoczesne rozwiązanie w zasadzie nie jest spotykane w segmencie A.

Udoskonalony silnik nowego Aygo
Kristof Muylle, manager odpowiedzialny za badania i rozwój, podszedł do sprawy metodycznie i rozpoczął prace od ankiet przeprowadzonych wśród właścicieli Aygo drugiej generacji. Na tej podstawie jego zespół wyznaczył sobie trzy cele – skupił się na udoskonaleniach silnika, komforcie wnętrza, w tym na ograniczeniu hałasu i wibracji, oraz większej dynamice jazdy.

"Chcieliśmy się upewnić, że Aygo utrzyma dominującą pozycję w segmencie pod względem zużycia paliwa i emisji CO2. Skupiliśmy się także na dynamice. Przyjemność z jazdy to jeden z atutów Aygo, dlatego chcieliśmy jeszcze udoskonalić auto pod tym względem" skomentował Kristof Muylle.
Toyota Aygo 2018 facelifting Choć Aygo drugiej generacji dysponowało najbardziej wydajnym silnikiem w swojej klasie, prace nad jego usprawnieniem rozrosły się do szeroko zakrojonej modernizacji. Muylle tłumaczy, że jego zespół zwiększył wydajność spalania, stosując nowy system podwójnego wtrysku paliwa oraz zwiększając stopień sprężania. Udało się zredukować tarcie wewnątrz silnika, zmieniono też silnik korpusu przepustnicy i cewkę zapłonową. Zmianom uległy ponadto cylindry i blok silnika, kształt tłoków oraz układ recyrkulacji spalin.

Niższa emisja spalin i większa elastyczność
"Dzięki tym zmianom silnik nowego Aygo spełnia najnowszą normę emisji spalin Euro 6.2. Udało nam się obniżyć emisję CO2 o 5 g/km w całej gamie modelu. To ogromne osiągnięcie dla tak małego silnika, który już wcześniej był liderem wydajności" ocenił Kristof Muylle.
Toyota Aygo 2018 facelifting Maksymalny moment obrotowy jest teraz odrobinę mniejszy niż wcześniej, ale jego wysoki poziom jest dostępny przy niższych prędkościach. Dzięki temu silnik jest bardziej elastyczny, a samochód bardziej zrywny. Auto szybciej się rozpędza na pierwszym i drugim biegu, co ma ogromne znaczenie dla auta używanego głównie w mieście. Udoskonalenia silnika uzupełniają poprawiony układ kierowniczy oraz zoptymalizowane zawieszenie.

źródło: Toyota, complexPR
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3093
Zdjęcia: 11601
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Korytarz życia i jazda na suwak już obowiązuje! Korytarz życia i jazda na suwak już obowiązuje!
    Przypominamy wszystkim kierowcom, że od 6 grudnia 2019 weszły w życie nowe przepisy dotyczące jazdy na suwak oraz tworzenia korytarza życia. Reguluje to ustawa z dnia 16 października 2019 roku o zmianie ustawy Prawo ...
    Testy systemu zdalnego sterowania samochodem - Audi Testy systemu zdalnego sterowania samochodem - Audi
    Praktyczne testy systemu zdalnego sterowania samochodem, przeprowadzone przez Audi przed trzema tygodniami na targach Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas, spotkały się z dużym zainteresowaniem. Teraz producent po ...

  •