Toyota Corolla - ponad 40 milionów sprzedanych egzemplarzy

Toyota Corolla - ponad 40 milionów sprzedanych egzemplarzy

16 Wrz 2013, 13:22

5 września Toyota Motor Corporation (TMC) poinformowała, że łączna światowa sprzedaż modelu Toyota Corolla, najpopularniejszego samochodu świata, przekroczyła w lipcu 40 milionów, osiągając 40,01 miliona sztuk. To kolejny historyczny sukces Corolli, globalnego samochodu Toyoty.

Image

We wrześniu 1966 r., specjalnie z myślą o produkcji modelu Corolla, Toyota otworzyła nową fabrykę w Takaoka w prefekturze Aichi. Dwa lata później rozpoczęto produkcję w Australii i Malezji, z naciskiem na wytwarzanie wersji dostosowanych do specyficznych wymagań lokalnych rynków. Od roku 1965 do roku 1968 Toyota ponad dwukrotnie zwiększyła roczną produkcję z 480 tysięcy do 1,1 miliona pojazdów, co świadczy o istotnym znaczeniu Corolli dla rozwoju firmy.

Sprzedaż Corolli, produkowanej obecnie w 15 fabrykach na całym świecie, stanowi jedną piątą ogólnej liczby pojazdów sprzedanych przez Toyotę w 76-letniej historii firmy.

Eksport Corolli do Ameryki Północnej rozpoczął się w roku 1968. Błyskawiczny sukces na tym rynku miał znaczny wpływ na osiągnięcie pierwszego miliona egzemplarzy sprzedanych na całym świecie w ciągu zaledwie czterech lat od premiery. W roku 1997 Corolla stała się najlepiej sprzedawanym modelem świata – łączna liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła 22,65 miliona. Od roku 2002 nabywców znajduje ponad milion egzemplarzy rocznie; w ubiegłym roku w ponad 150 krajach i regionach świata codziennie sprzedawano 3180 Corolli.

Image

Główny konstruktor modelu Corolla Shinichi Yasui powiedział: "Sukces tego samochodu jest dziełem wielu ludzi z całego świata i jestem dumny, że również mam w tym swój udział. Jestem też wdzięczny wszystkim posiadaczom i miłośnikom Corolli. Źródłem sukcesu Corolli jest kultywowana od lat koncepcja twórcza Tatsuo Hasegawy - Corolla ma dawać radość i komfort ludziom z całego świata."

Corolla została pierwotnie stworzona z myślą o zaspokojeniu zmieniających się potrzeb dojeżdżających do pracy Japończyków w połowie lat 60. Ówczesny główny konstruktor Tatsuo Hasegawa zauważył, że rozwojowi japońskiego przemysłu towarzyszy wydłużanie się czasu dojazdów ludzi do pracy. Rodziło to wzrost zapotrzebowania na osobisty środek transportu. Kierując się tymi spostrzeżeniami, Hasegawa nakreślił koncepcję pierwszej Corolli. Podstawy tej koncepcji pozostają niezmienne: ciągła ewolucja i dostosowanie do wymagań klientów na każdym z rynków.

Gdy pierwsza Corolla zjechała z linii produkcyjnej, wiele ważnych dla bezpieczeństwa rozwiązań było opcjonalnych. Później, mając na względzie potrzeby rodzin, Toyota postanowiła uczynić je standardowymi. Zaangażowanie Toyoty w ciągłe podnoszenie jakości i rozszerzanie standardowego wyposażenia przystępnej cenowo Corolli sprawiło, że model ten jest najchętniej wybieranym samochodem rodzinnym na całym świecie.

POLECAMY Nowa Toyota RAV4 i zmodernizowany mini van Verso

Historia nieustannie ewoluującej Corolli, pełna usprawnień w dziedzinie technologii i jakości, najlepiej ilustruje wysiłki Toyoty w zakresie przewidywania potrzeb klientów i tworzenia coraz lepszych samochodów.

Warto wiedzieć:

  - Pierwszy egzemplarz Corolli zjechał z taśmy fabryki w Takaoka we wrześniu 1966 roku;
  - W 2012 roku codziennie sprzedawano na świecie 3180 sztuk Corolli;
  - Najnowsza 11. generacja Corolli powstaje w 15 fabrykach na całym świecie;
  - W lipcu tego roku łączna sprzedaż Corolli przekroczyła 40 mln sztuk;
  - Sprzedaż Corolli stanowi dziś jedną piątą ogólnej liczby pojazdów sprzedanych przez Toyotę w 76-letniej historii firmy;

źródło: Toyota
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2755
Zdjęcia: 9815
Rejestracja: 18 Cze 2012, 12:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jak marki premium zmieniają motoryzację Jak marki premium zmieniają motoryzację
  Niegdyś rola producentów samochodów ograniczała się niemal wyłącznie do produkowania aut. Ale to już przeszłość. Dzisiaj największe marki nie tylko dają nam coraz bardziej zaawansowane pojazdy, ale również ...
  Volkswagen zmienia plany dotyczące sportu samochodowego Volkswagen zmienia plany dotyczące sportu samochodowego
  Marka Volkswagen zmienia swoje plany dotyczące aktywności w sporcie samochodowym. Od 2017 roku Volkswagen będzie koncentrował się na nowych technologiach oraz dyscyplinach angażujących klientów. Po czterech latach ...

 •