Toyota Harrier – krewniak crossoverów Lexusa

Toyota Harrier – krewniak crossoverów Lexusa

21 Mar 2018, 21:17

Nazwa Harrier kojarzy się większości fanów techniki z angielskim samolotem szturmowym, zdolnym do pionowego startu i lądowania. Jest to jednak także nazwa zgrabnego crossovera Toyoty produkowanego na japoński rynek, który ma wspólne korzenie z pierwszą generacją bestsellerowego Lexusa RX, a dziś zbliżonego bardziej do współczesnej Toyoty RAV4.

Pierwszy luksusowy SUV
Pomysł komfortowego crossovera, łączącego cechy luksusowej limuzyny i terenowego SUV-a, pojawił się w zarządzie japońskiego koncernu w roku 1993 i w kolejnym roku zyskał oficjalną akceptację. W grudniu 1995 roku zaaprobowano ostateczny design opracowany przez zespół Makoto Oshimy i wkrótce rozpoczęły się testy prototypów.
ImageW lutym 1997 roku na wystawie motoryzacyjnej w Chicago zaprezentowano gotowy do produkcji prototyp jako samochód koncepcyjny SLV – Sport Luxury Vehicle. Wobec narastającej fali popularności samochodów klasy SUV auto wzbudziło ogromne zainteresowanie, które zapowiadało przyszły sukces seryjnego Lexusa RX.

Harrier i Lexus RX – bliźniacze modele
Samochód trafił do japońskich salonów w grudniu 1997 jako Toyota Harrier – aż do roku 2005 marka Lexus była zarezerwowana dla rynków eksportowych i początkowo wszystkie Lexusy były w Kraju Kwitnącej Wiśni sprzedawane z logo Toyoty. Na zagraniczną handlową premierę modelu nie trzeba było długo czekać – rozpoczęcie sprzedaży Lexusa RX nastąpiło w marcu 1998 roku. Auto bardzo szybko stało się bestsellerem marki, odegrało też przełomową rolę: wprowadzając model RX, Lexus de facto stworzył zupełnie nowy segment luksusowych crossoverów.

ImageDrugą generację Toyoty Harrier i Lexusa RX rynek powitał w 2003 roku, przy czym Harrier stał się pierwszym w Japonii autem wyposażonym w radarowy system ostrzegania o zagrożeniu kolizją PCS. W zależności od rynku, samochody były oferowane z różnymi wariantami napędu – silnikami o pojemności skokowej od 2,4 do 3,3 litra i napędem na przednie lub wszystkie koła. Wspólnym dla obu modeli silnikiem była trzylitrowa benzynowa jednostka V6, w Japonii oferowano czterocylindrowy, rzędowy silnik 2,4 l, a w USA V6 o pojemności skokowej 3,3 litra i mocy 230 KM. W 2005 roku do sprzedaży trafiły hybrydowe wersje – Lexus RX 400h i Toyota Harrier Hybrid – pierwsze samochody tej klasy z napędem hybrydowym.

ImageKrewniak Toyoty RAV4
Linie Lexusa RX i Toyoty Harrier rozeszły się pod koniec 2008 roku, wraz z premierą trzeciej generacji RX, który od tej pory rozwijał się niezależnie. Tymczasem Harrier doczekał się kolejnej generacji dopiero w roku 2013. Jako jego podstawę wykorzystano platformę New MC, nota bene będącą fundamentem zarówno cenionej Toyoty RAV4, jak i cieszącego się wciąż rosnącą popularnością Lexusa NX, nieco mniejszego od modelu RX. W istocie, gdy spojrzymy na zdjęcia Toyoty Harrier, można na nich dostrzec wyraźne cechy wspólne zarówno z RAV4, jak i NX.

ImageToyota Harrier WALD Sports Line
Podobieństwo to jest widoczne nawet w egzemplarzu zmodyfikowanym z użyciem zestawu do tuningu aerodynamicznego Sports Line firmy Wald International. W skład pakietu wchodzą przedni spojler, nakładki progów i dolna nakładka tylnego zderzaka wykonane z tworzywa sztucznego i ozdobione chromowanymi akcentami. Opcjonalnie przedni spojler można wzbogacić o lampy LED oraz dodatkowe tylne światło stop w technologii LED. Czarną wersję uzupełniają koła Jarret J11C 22" Gloss Black, a białą – Duchatelet D41C 22" Black Polish.

ImageDrapieżnik
Tym, których zastanawia logo z głową ptaka w miejscu emblematu producenta, zdradzimy tajemnicę zarówno twórców crossovera Toyoty, jak i brytyjskiego samolotu: harrier to po łacinie Circus spilonotus, duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych zwany błotniakiem, zamieszkujący zarówno w Europie, jak i w środkowej Azji, w tym na japońskich wyspach Hokkaido i Honsiu.

źródło: Toyota, Wald International
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2755
Zdjęcia: 9815
Rejestracja: 18 Cze 2012, 12:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Badanie techniczne pojazdu będzie dłuższe i bardziej restrykcyjne Badanie techniczne pojazdu będzie dłuższe i bardziej restrykcyjne
    Diagności mówią o rewolucji, kierowcy o utrudnieniach. Jak będzie naprawdę? Do sejmu trafiła nowelizacja ustawy w której wprowadzone zmiany zaostrzają przeprowadzane badania na stacjach kontroli pojazdów. ...
    System zapobiegania kolizjom czołowym firmy Mitsubishi System zapobiegania kolizjom czołowym firmy Mitsubishi
    System zapobiegania kolizjom czołowym firmy Mitsubishi Motors Corporation, stanowiący wyposażenie nowej generacji modelu Outlander, która zadebiutowała w Europie kilka miesięcy temu, otrzymał wyróżnienie Euro ...

  •