Toyota Supra z 1994 roku - rekordowa cena sprzedaży na aukcji

Toyota Supra z 1994 roku - rekordowa cena sprzedaży na aukcji

19 Mar 2019, 12:20

Gdyby zapytać fanów motoryzacji, który seryjny model był największym osiągnięciem Toyoty, wielu wskazałoby Suprę czwartej generacji, czyli model MK4. Podobnego zdania musiał być nabywca czarnej Supry z 1994 roku, który kupił ją na aukcji za zawrotną sumę 173 600 dolarów. W ten sposób poprzedni rekord najwyższej kwoty wylicytowanej za ten model – 121 000 dolarów – został pobity zaledwie w dwa miesiące. Aukcję przeprowadziła firma RM Sotheby's.
Toyota Supra z 1994 roku - rekordowa cena sprzedaży na aukcji Nawet organizatorzy licytacji nie spodziewali się takiego wyniku. Firma RM Sotheby's przewidywała, że samochód o przebiegu 11 200 mil zostanie kupiony za kwotę 100-120 tys. dolarów. Jak widać eksperci pomylili się o około 45% – wygląda na to, że sentyment kolekcjonerów do legendarnego coupe Toyoty z biegiem lat tylko rośnie.

Toyota Supra z 1994 roku - rekordowa cena sprzedaży na aukcjiZachowana w doskonałym stanie czarna Supra z beżowymi, skórzanymi fotelami kryje pod maską słynny silnik 2JZ-GTE twin-turbo o pojemności 3 litrów i 6 cylindrach w układzie rzędowym. Ten niezniszczalny, świetny do tuningu motor w fabrycznej wersji generuje 320 KM przy 5600 obr./min., ale sprawni mechanicy potrafią wycisnąć z niego nawet 1000 KM. Co więcej, w sprzedanej właśnie Suprze silnik 2JZ jest sparowany z cenioną 6-stopniową manualną skrzynią biegów. O wyjątkowości tego egzemplarza przesądza opcjonalny, fabryczny dach typu Targa.
Toyota Supra z 1994 roku - rekordowa cena sprzedaży na aukcji Czarna Supra wyjechała z salonu Toyoty w Illinois w 1994 roku i kosztowała 42 800 dolarów. W swojej historii była wielokrotnie odsprzedawana. Samochód trafił nawet do Szwajcarii, po czym powrócił do Stanów Zjednoczonych. W 2015 roku został wystawiony na sprzedaż przez St. Louis Car Museum And Sales – miał wtedy 10 553 mil przebiegu, a jego cena wynosiła 99 900 dolarów. Od tamtej pory auto zostało sprzedane jeszcze dwa razy przez dealerów z Nowego Jorku, zaś ostatnia aukcja firmy RM Sotheby's miała miejsce na Amelia Island na Florydzie.
Toyota Supra z 1994 roku - rekordowa cena sprzedaży na aukcji Rosnące w ostatnich miesiącach zainteresowanie Suprą na rynku aut zabytkowych to nie przypadek. Premiera nowej GR Supry piątej generacji przyciągnęła uwagę kolekcjonerów w stronę klasycznych wcieleń japońskiego coupe, w szczególności znanego z filmu "Szybcy i wściekli" modelu MK4. Wygląda na to, że dla wszystkich posiadaczy dobrze zachowanych egzemplarzy Supry pierwszych czterech generacji jest to świetny moment na sprzedaż swojego youngtimera.

źródło: RM Sotheby's
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3093
Zdjęcia: 11601
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Czy boisz się zwrócić uwagę kierowcy będąc pasażerem samochodu? Czy boisz się zwrócić uwagę kierowcy będąc pasażerem samochodu?
    Blisko 30% pasażerów samochodów czułoby się niekomfortowo, prosząc kierowcę, żeby zwolnił. Nadmierna prędkość należy jednak do najczęstszych przyczyn wypadków i powinniśmy reagować, gdy nasze bezpieczeństwo ...
    Jak często kierowca powinien badać wzrok? Jak często kierowca powinien badać wzrok?
    Jak często kierowcy badają wzrok? Zwykle, gdy ubiegają się o prawo jazdy. Później, jeśli na tym etapie nie stwierdzono wady wzroku, nie mają już takiego obowiązku i mogą bagatelizować nieostrość widzenia. Kierowcy ...

  •