Toyota Yaris Hybrid-R - sportowa hybryda

Toyota Yaris Hybrid-R - sportowa hybryda

23 Wrz 2013, 12:05

Toyota Yaris Hybrid-R, która w wersji koncepcyjnej zadebiutowała podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie, łączy zaawansowaną technologię pochodzącą z seryjnego Yarisa Hybrid, z wyczynowymi rozwiązaniami znanymi z bolidu TS030 HYBRID, odnoszącego sukcesy w serii World Endurance [...]. Rezultatem jest niezwykły pojazd, dostarczający kierowcy maksymalnych doznań, zarówno na drodze jak i na torze.

Toyota Yaris Hybrid-R - sportowa hybryda

Toyota Yaris Hybrid-R - sportowa hybrydaTechnologia hybrydowa, mając 16 lat seryjnej historii, nadal jest rozwiązaniem stosunkowo młodym, z dużym potencjałem rozwoju w najbliższych latach. Niedawno została wprowadzona do sportu wyczynowego, odnosząc sukcesy w wyścigach 24-godzinnych. Toyota Yaris-R Concept jest kolejnym krokiem, wskazującym potencjalne rozwiązania hybrydowe w przyszłości. Przyjęty kierunek rozwoju ma jeden cel: sportowe osiągi i maksymalną przyjemność dla kierowcy.

Napęd hybrydowy
Zespół napędowy 3-drzwiowego Yarisa Hybrid-R składa się z turbodoładowanej jednostki benzynowej o pojemności 1.6 l, oraz dwóch mocnych silników elektrycznych, dostarczających inteligentnego napędu na cztery koła.

Moc na przednią oś dostarcza 300-konny 4 cylindrowy silnik opracowany przez Toyota Motorsport GmbH (TMG) zgodnie ze specyfikacją FIA dla jednostek Global Race Engine (GRE).

Koła tylne napędzane są przez dwa silniki elektryczne, o łącznej mocy 120 KM i konstrukcji identycznej, jak w seryjnym Yarisie Hybrid. Zespół napędowy Yarisa Hybrid-R concept rozwija maksymalnie 420 KM.

Toyota Yaris Hybrid-R - sportowa hybryda

Identycznie jak w wyczynowym bolidzie TS030, energia odzyskiwana z hamowania jest magazynowana w superkondensatorze, znajdującym się pod tylną kanapą. W porównaniu do akumulatorów niklowo-metalowych, superkondensator daje większą gęstość i szybkość przyjmowania oraz oddawania energii. Rozwiązanie to sprawdza się w pojeździe sportowym, dostarczając natychmiastowego wzrostu mocy.

Toyota Yaris Hybrid-R - sportowa hybrydaTrzeci, 60-konny silnik elektryczny działa jako generator w dwóch możliwych sytuacjach: podczas wytracania prędkości oddaje energię do superkondensatora, by następnie podczas przyśpieszania zasilać dwa tylne silniki elektryczne. Ta druga sytuacja będzie miała miejsce tylko w przypadku, gdy moc przekazywana na koła będzie zbyt duża, by przednia oś pojazdu utrzymała przyczepność. Generator zadziała jak kontrola trakcji, w chwili przekazania momentu obrotowego na koła tylne wyraźnie zwiększając przyśpieszenie samochodu i jego przyczepność, pozwalając w pełni wykorzystać moc hybrydowego zespołu napędowego.

POLECAMY 0.9 l/100 km hybrydową Toyotą Yaris

Tryb drogowy do jazdy codziennej
Na sportowej konsoli Yarisa Hybrid-R znajdują się dwa przyciski do wyboru trybu jazdy – drogowego i torowego.

Toyota Yaris Hybrid-R - sportowa hybryda

W trybie drogowym moc silnika, ciśnienie doładowania, oraz ilość energii dostarczanej z superkondensatora są ograniczone, tak aby zrównoważyć zużycie paliwa i emisję CO2. Silniki elektryczne doskonale współpracują z jednostką benzynową, dostarczając moment obrotowy od samego momentu ruszenia, identycznie jak w seryjnych hybrydach Toyoty. Superkondensator oddaje energię zgromadzoną z hamowania przez 10 sekund, a moc silników elektrycznych jest ograniczona do 40 KM. Aby utrzymać odpowiedni poziom naładowania superkondenstaora, trzeci silnik elektryczny może pracować jako generator. W zależności od poziomu zgromadzonej energii, Yaris Hybrid-R, podobnie jak seryjne hybrydy, może pracować w trybie elektrycznym, szczególnie przy manewrowaniu i niskich prędkościach.

Tryb torowy
W trybie torowym dostarczana jest maksymalna moc wszystkich silników. Jednostka benzynowa rozwija 300 KM i 420 Nm, silniki elektryczne łącznie 120 KM.

Toyota Yaris Hybrid-R - sportowa hybrydaDwa silniki elektryczne – każdy napędzające tylne koła niezależnie – przyczyniają się także do zaawansowanego prowadzenia Yarisa Hybrid-R concept, poprzez zróżnicowanie momentu obrotowego, który przekazywany jest na każde z kół.

Każdy z silników może przenosić moment na tylne koła niezależnie, dając ten sam efekt co inteligentny dyferencjał. W zależności od ciasności zakrętu, system może oddać więcej mocy na koło zewnętrzne (zakręty średnio szybkie), zwolnić koło wewnętrzne (szybkie zakręty), lub nawet hamować i przyśpieszać oba koła niezależnie (wolne zakręty).

Toyota Yaris Hybrid-R - sportowa hybryda

POLECAMY Hybrydowa dominacja, Toyota podczas Frankfurt Motor Show

Co warto wiedzieć o sportowym modelu Yaris Hybrid-R
- 40 KM silników elektrycznych w trybie drogowym (10 sekund);
- 120 KM silników elektrycznych w trybie torowym (5 sekund);
- Zaawansowana kontrola trakcji i sterowanie momentem obrotowym;
- 18-calowe koła TRD z oponami Michelin Pilot Sport Cup;
- Fotele Recaro Bucket.
- Koła przednie napędzane są przez 300-konny wyczynowy silnik 1.6l turbo;
- Koła tylne napędzane są przez dwa 60-konne silniki elektryczne z seryjnego Yarisa Hybrid;
- Identycznie jak w bolidzie TS030 HYBRID, energia magazynowana jest w superkondensatorze;
- Nad zaawansowaną kontrolą trakcji czuwa trzeci silnik elektryczny umieszczony z przodu.
- Yaris Hybrid-R jest przykładem kierunku rozwoju samochodów hybrydowych w przyszłości;
- Pojazd wykorzystuje technologię zespołu TOYOTA Racing, startującego w serii World Endurance [...] FIA;
- Inteligentny napęd na cztery koła pozwala efektywnie wykorzystywać maksymalną moc 420 KM;

źródło: Toyota
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3116
Zdjęcia: 11654
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Toyota Yaris Hybrid-R - sportowa hybryda

23 Wrz 2013, 20:41

Rozumie, że model do celów pokazowych. Natomiast z 1.6 i specyfikacji FIA to mam wrażenie, że w najbliższym czasie chcą rywalizować z VW Polo w rajdach WRC. Jakieś byłoby może ożywienie bo zapowiada się dominacja VW w tej imprezie jak nie napłynie świeża krew.
Gufi
Aktywny
 
Posty: 290

Re: Toyota Yaris Hybrid-R - sportowa hybryda

25 Maj 2014, 22:36

Toyota Yaris Hybrid-R prezentuje się rewelacyjnie! jakby ktoś potzrebował osoby do jej testowania, to zgłaszam swój akces z miejsca. sportowa hybryda? TAAAAAK!!!
rusty6
Nowicjusz
 
Posty: 12
Auto: Toyota Yaris
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Kolejny krok w stronę jazdy autonomicznej Kolejny krok w stronę jazdy autonomicznej
    Nie jest tajemnicą, że Toyota intensywnie pracuje nad technologią jazdy autonomicznej. Japoński koncern jest bardzo blisko wprowadzenia nowego układu zautomatyzowanej jazdy do aut produkcyjnych. Mowa o systemie Teammate, ...
    Audi R8 e-tron i S7 Sportback na planie filmu Iron Man 3 Audi R8 e-tron i S7 Sportback na planie filmu Iron Man 3
    Audi kontynuuje współprace z wytwórnią Disneya i z Marvel Studios, tworząc wspólnie film "Iron Man 3". Rezultaty tej kooperacji zobaczymy wkrótce w kinach. Oficjalna premiera odbędzie się w pierwszych ...

  •