Transport towarów niebezpiecznych – bezpieczeństwo

15 Maj 2014, 13:42

Przewożenie towarów niebezpiecznych takich jak materiały wybuchowe, trujące czy promieniotwórcze wymaga zawsze odpowiedniego przygotowania. To nie tylko właściwy pojazd oraz opakowanie, ale również niezbędny jest właściwie przeszkolony kierowca, który zdał stosowny egzamin, a także specjalne oznakowanie transportu. Wszystkie te kwestie reguluje ADR.

Czym jest ADR?
ADR to skrót z francuskiego Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route, czyli międzynarodowej konwencji dotyczącej przewozu drogowego towarów i ładunków niebezpiecznych. Konwencja ta została spisana w 1957 roku w Genewie i pierwotnie sygnowało ją 9 państw. W Polsce ratyfikowano ją w roku 1975. Teraz umowa obowiązuje w 48 krajach na całym świecie, a jej przepisy przechodzą nowelizację co dwa lata.

W konwencji znajdują się dokładne informacje na temat warunków przewozu drogowego towarów niebezpiecznych różnych typów. Załącznik A konwencji obejmuje 13 różnych klas zagrożeń związanych z poszczególnymi materiałami niebezpiecznymi, a także ich opis wraz ze wskazaniem ogólnych i szczegółowych warunków zapakowania towarów, ich oznakowania, oznakowania opakowań i samochodów, które je przewożą. Również w załączniku A znajdują się informacje dotyczące manipulowania towarami i ładunkami i warunki wspólnego przewozu towarów niebezpiecznych w jednym samochodzie. Załącznik B konwencji to natomiast określone dokładnie wymagania związane z pojazdami stosowanymi w przewozie materiałów niebezpiecznych, z załogą pojazdu i innymi osobami, które uczestniczą w procesie przewozu, wskazana jest wymagana dokumentacja i inne szczegóły związane z transportem.

Transport ADR tylko z doświadczoną firmą
Jeżeli zamierzamy zlecić usługi transportu ładunków niebezpiecznych, wtedy konieczne jest znalezienie kompetentnej firmy, która będzie dysponowała odpowiednim zapleczem. Normy są bardzo wyśrubowane, dodatkowo ryzyko także nie należy do najniższych, dlatego za transport ADR zwykle trzeba zapłacić dość dużo. Firma, która ma go realizować, powinna posiadać specjalnie przygotowane samochody z właściwym oznakowaniem oraz wyposażeniem. Musi również zatrudniać przeszkolonych pracowników posiadających uprawnienia ADR.

Transport ADR musi być wykonany zawsze zgodnie z przepisami. W przypadkach, w których będą one zlekceważone, pojawia się duże zagrożenie zarówno dla samego kierowcy, jak i dla okolicy, w której samochód czy ładunek będą uszkodzone. W związku z tym firmy organizujące transport ADR zatrudniają doradców ADR, czyli osoby, których zadaniem jest monitorowanie zgodności przewozu towarów z aktualnymi wymaganiami, doradzanie w zakresie transportu tych towarów, regularna kontrola, przygotowywanie rocznych sprawozdań, a także szkolenie pracowników, nie tylko kierowców, ale także innych, którzy mają styczność z materiałami niebezpiecznym – pakowaczy, osób odpowiedzialnych za załadunek i rozładunek czy magazynierów.

Profesjonalny przewóz materiałów niebezpiecznych dokładnie według wskazań przepisów znacznie minimalizuje niebezpieczeństwo związane z awariami i wypadkami. Przeszkolony pracownik wie, w jaki sposób obchodzić się z różnymi typami towarów niebezpiecznych i jak zareagować, jeżeli pojawi się niespodziewana sytuacja. Dzięki precyzyjnym przepisom ADR transportowanie materiałów stwarzających zagrożenie jest zatem znacznie bezpieczniejsze.

źródło: artykuł sponsorowany
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3466
Zdjęcia: 12551
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

17 Cze 2016, 14:45

Towary niebezpieczne to niebezpieczna rzecz, wiadomo. Sam w trakcie współpracy z taką firmą wielokrotnie przewoziłem tego typu rzeczy, ale na szczęście nie było mowy o żadnej prowizorce i improwizacji. Cieszy mnie, że na rynku są przedsiębiorstwa, które zdają sobie sprawę jak ważna jest odpowiednia jakość przewozu.
TruckerDe
Obserwowany
 
Posty: 1
Prawo jazdy: 15 02 1981
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Rydwan chaosu
Silnik: najlepszy
Paliwo: Diesel
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1928

17 Cze 2016, 16:27

Firmy przewożące niebezpieczne towary powinny pamiętać, że jeżeli chcą by OC przewoźnika rzeczywiście zapewniało im ochronę, muszą rozszerzyć je o klauzulę przewozu niebezpiecznych towarów (ADR). Inaczej ubezpieczyciel nie będzie ponosił odpowiedzialności za ewentualne szkody.
Ubea
Początkujący
 
Posty: 117
Miejscowość: Wrocław
Auto: Opel Astra
Paliwo: Benzyna

23 Cze 2016, 08:52

Nasza firma zlecała kilkukrotnie transport niebezpiecznych towarów takiemu przewoźnikowi i faktycznie, nigdy nie mogliśmy narzekać na jakość i bezpieczeństwo transportu.
ksiundzrobak
Obserwowany
 
Posty: 1
Prawo jazdy: 15 01 1987
Przebieg/rok: 16tys. km
Auto: Trabant na korbkę
Silnik: najgorszy
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kabriolet
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1971

14 Maj 2019, 13:42

Transport towarów niebezpiecznych wykonują tylko wykwalifikowani przewoźnicy. Nie chce sobie nawet wyobrażać, że bierze się za to pierwszy lepszy przewoźnik.....chociaż z drugiej strony mało mnie już w życiu zadziwi.
korniszon79
Nowicjusz
 
Posty: 19
Prawo jazdy: 14 06 1998
Przebieg/rok: 42tys. km
Auto: Skoda Superb
Silnik: 1.9
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2008

08 Paź 2019, 12:00

Transport towarów zgodnie z normami ADR jest bardzo, ale to bardzo ważny. Nie chodzi tu tylko o zyski jednej firmy, ale o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Dlatego świetnie, że powstaje coraz więcej firm szkolących, jak chociażby Edures oferujący kurs ADR. Naprawdę trzeba i warto skorzystać z tego typu szkoleń!
Tadeusz57
Nowicjusz
 
Posty: 31
Prawo jazdy: 02 04 1970
Auto: Audi A3
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Niebezpieczny miesiąc na drogach - październik
  Jesienią dostosowanie techniki prowadzenia samochodu do zmiennych i często trudnych warunków ma szczególne znaczenie. W ostatnich latach to właśnie w październiku w wypadkach drogowych w Polsce zginęło najwięcej ...
  Jesienne deszcze - jazda po mokrej nawierzchni
  Kalendarzowa jesień jest już z Nami od jakiegoś czasu. Ta pora roku charakteryzuje się największą liczbą dni deszczowych ze wszystkich okresów w roku. Kierowcy w tym czasie powinni zwracać szczególną uwagę na ...

 • 10 Paź 2019, 15:36

  Zawsze się zastanawiałem jak to jest z tymi przewozami, fajny artykuł.
  grzegorek22
  Początkujący
   
  Posty: 96

  05 Gru 2019, 15:08

  Spoko artykuł. Oczywiście ważne jest by firma przewożąca miała odpowiednie doświadczenie ale ja bym tu stawiał bardziej na kierowców w danej firmie. Sam przewożę materiały niebezpieczne i kurs robiłem w ośrodku który rzetelnie podchodzi do sprawy (pozdrawiam ekipę z Oesa). Ważne jest tez odpowiednie podejście kierowcy do swojej roboty
  adamiomat
  Obserwowany
   
  Posty: 1

  10 Gru 2019, 12:35

  Fajny, rzeczowy artykuł.
  Smarowanie
  Nowicjusz
   
  Posty: 4

  30 Kwi 2020, 16:00

  Ciekawa wypowiedź. A co z transportem ponadgabarytowym? W taki transport wchodzi przecież wiele dni planowania i ubiegania się o zgody. Znam niewiele dobrych firm, które się takim transportem zajmują (jedną z nich jest scandinavian), więc ciężko znaleźć godnych zaufania ludzi w tej branży.
  emil7
  Nowicjusz
   
  Posty: 3

  06 Sie 2020, 14:07

  Dobry artykuł. Jak się ma do przewiezienia niebezpieczne materiały to warto zlecić to firmie która ma takie możliwości. Sam jakiś czas temu robiłem kurs na ADR bo mój szef miał coraz więcej takich zleceń. Wysłał mnie do Oes na kurs i teraz jeżdżę z tylko z takimi ładunkami. Kasa większa a kilometry te same. Fakt trzeba uważać ale teraz na wszystko trzeba uważać
  tomcionied
  Obserwowany
   
  Posty: 1

  02 Kwi 2021, 12:40

  Artykuł rzeczowy, ale nie wspomina o jednej ważnej kwestii - kierowcy, którzy przewożą ten towar niebezpieczny powinni odbyć specjalne szkolenie stanowiskowe ADR. Tylko wówczas mają prawo go transportować.
  Obecnie, z powodu pandemii, odbycie takiego szkolenia możliwe jest jedynie on-line.
  Jaromir
  Obserwowany
   
  Posty: 2