Transport towarów niebezpiecznych – bezpieczeństwo

Transport towarów niebezpiecznych – bezpieczeństwo

15 Maj 2014, 13:42

Przewożenie towarów niebezpiecznych takich jak materiały wybuchowe, trujące czy promieniotwórcze wymaga zawsze odpowiedniego przygotowania. To nie tylko właściwy pojazd oraz opakowanie, ale również niezbędny jest właściwie przeszkolony kierowca, który zdał stosowny egzamin, a także specjalne oznakowanie transportu. Wszystkie te kwestie reguluje ADR.

Czym jest ADR?
ADR to skrót z francuskiego Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route, czyli międzynarodowej konwencji dotyczącej przewozu drogowego towarów i ładunków niebezpiecznych. Konwencja ta została spisana w 1957 roku w Genewie i pierwotnie sygnowało ją 9 państw. W Polsce ratyfikowano ją w roku 1975. Teraz umowa obowiązuje w 48 krajach na całym świecie, a jej przepisy przechodzą nowelizację co dwa lata.

Zdjęcie

W konwencji znajdują się dokładne informacje na temat warunków przewozu drogowego towarów niebezpiecznych różnych typów. Załącznik A konwencji obejmuje 13 różnych klas zagrożeń związanych z poszczególnymi materiałami niebezpiecznymi, a także ich opis wraz ze wskazaniem ogólnych i szczegółowych warunków zapakowania towarów, ich oznakowania, oznakowania opakowań i samochodów, które je przewożą. Również w załączniku A znajdują się informacje dotyczące manipulowania towarami i ładunkami i warunki wspólnego przewozu towarów niebezpiecznych w jednym samochodzie. Załącznik B konwencji to natomiast określone dokładnie wymagania związane z pojazdami stosowanymi w przewozie materiałów niebezpiecznych, z załogą pojazdu i innymi osobami, które uczestniczą w procesie przewozu, wskazana jest wymagana dokumentacja i inne szczegóły związane z transportem.

Transport ADR tylko z doświadczoną firmą
Jeżeli zamierzamy zlecić usługi transportu ładunków niebezpiecznych, wtedy konieczne jest znalezienie kompetentnej firmy, która będzie dysponowała odpowiednim zapleczem. Normy są bardzo wyśrubowane, dodatkowo ryzyko także nie należy do najniższych, dlatego za transport ADR zwykle trzeba zapłacić dość dużo. Firma, która ma go realizować, powinna posiadać specjalnie przygotowane samochody z właściwym oznakowaniem oraz wyposażeniem. Musi również zatrudniać przeszkolonych pracowników posiadających uprawnienia ADR.

Transport ADR musi być wykonany zawsze zgodnie z przepisami. W przypadkach, w których będą one zlekceważone, pojawia się duże zagrożenie zarówno dla samego kierowcy, jak i dla okolicy, w której samochód czy ładunek będą uszkodzone. W związku z tym firmy organizujące transport ADR zatrudniają doradców ADR, czyli osoby, których zadaniem jest monitorowanie zgodności przewozu towarów z aktualnymi wymaganiami, doradzanie w zakresie transportu tych towarów, regularna kontrola, przygotowywanie rocznych sprawozdań, a także szkolenie pracowników, nie tylko kierowców, ale także innych, którzy mają styczność z materiałami niebezpiecznym – pakowaczy, osób odpowiedzialnych za załadunek i rozładunek czy magazynierów.

Profesjonalny przewóz materiałów niebezpiecznych dokładnie według wskazań przepisów znacznie minimalizuje niebezpieczeństwo związane z awariami i wypadkami. Przeszkolony pracownik wie, w jaki sposób obchodzić się z różnymi typami towarów niebezpiecznych i jak zareagować, jeżeli pojawi się niespodziewana sytuacja. Dzięki precyzyjnym przepisom ADR transportowanie materiałów stwarzających zagrożenie jest zatem znacznie bezpieczniejsze.

źródło: artykuł sponsorowany
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3047
Zdjęcia: 11452
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Transport towarów niebezpiecznych – bezpieczeństwo

17 Cze 2016, 14:45

Towary niebezpieczne to niebezpieczna rzecz, wiadomo. Sam w trakcie współpracy z taką firmą wielokrotnie przewoziłem tego typu rzeczy, ale na szczęście nie było mowy o żadnej prowizorce i improwizacji. Cieszy mnie, że na rynku są przedsiębiorstwa, które zdają sobie sprawę jak ważna jest odpowiednia jakość przewozu.
TruckerDe
Obserwowany
 
Posty: 1
Rejestracja: 17 Cze 2016, 14:42
Prawo jazdy od: 15 02 1981
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Rydwan chaosu
Silnik: najlepszy
Paliwo: Diesel
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1928

Re: Transport towarów niebezpiecznych – bezpieczeństwo

17 Cze 2016, 16:27

Firmy przewożące niebezpieczne towary powinny pamiętać, że jeżeli chcą by OC przewoźnika rzeczywiście zapewniało im ochronę, muszą rozszerzyć je o klauzulę przewozu niebezpiecznych towarów (ADR). Inaczej ubezpieczyciel nie będzie ponosił odpowiedzialności za ewentualne szkody.
Ubea
Początkujący
 
Posty: 117
Rejestracja: 06 Kwi 2016, 14:55
Miejscowość: Wrocław
Auto: Opel Astra
Paliwo: Benzyna

Re: Transport towarów niebezpiecznych – bezpieczeństwo

23 Cze 2016, 08:52

Nasza firma zlecała kilkukrotnie transport niebezpiecznych towarów takiemu przewoźnikowi i faktycznie, nigdy nie mogliśmy narzekać na jakość i bezpieczeństwo transportu.
ksiundzrobak
Obserwowany
 
Posty: 1
Rejestracja: 23 Cze 2016, 08:49
Prawo jazdy od: 15 01 1987
Przebieg/rok: 16tys. km
Auto: Trabant na korbkę
Silnik: najgorszy
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kabriolet
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1971

Re: Transport towarów niebezpiecznych – bezpieczeństwo

14 Maj 2019, 13:42

Transport towarów niebezpiecznych wykonują tylko wykwalifikowani przewoźnicy. Nie chce sobie nawet wyobrażać, że bierze się za to pierwszy lepszy przewoźnik.....chociaż z drugiej strony mało mnie już w życiu zadziwi.
korniszon79
Nowicjusz
 
Posty: 13
Rejestracja: 20 Cze 2016, 19:54
Prawo jazdy od: 14 06 1998
Przebieg/rok: 42tys. km
Auto: Skoda Superb
Silnik: 1.9
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2008
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Corolla 1966 rok Toyota Corolla 1966 rok
    Toyota Corolla jest modelem przełomowym dla marki. Nie tylko dlatego, że do dziś sprzedano ich ponad 45 milionów na przestrzeni 12 generacji, ale też dlatego, że to ten model spowodował, że Toyota stała się masowym ...
    Jeep Wrangler Unlimited Jeep Wrangler Unlimited
    Wrangler uznawany jest za spadkobiercę wojskowego Willysa. Samochód pojawił się w salonach sprzedaży w 1987 roku. Obecnie można go kupić w wersji trzy- i pięciodrzwiowej. W obu przypadkach samochód jest napędzany ...

  •