Ubezpieczenie oc- aż tyle?

Re: ubezpieczenie oc- aż tyle?

13 Cze 2016, 10:58

Art. 815 KC:

§ 1. Ubezpieczający obowiązany jest podać do wiadomości ubezpieczyciela wszystkie znane sobie okoliczności, o które ubezpieczyciel zapytywał w formularzu oferty albo przed zawarciem umowy w innych pismach. Jeżeli ubezpieczający zawiera umowę przez przedstawiciela, obowiązek ten ciąży również na przedstawicielu i obejmuje ponadto okoliczności jemu znane. W razie zawarcia przez ubezpieczyciela umowy ubezpieczenia mimo braku odpowiedzi na poszczególne pytania, pominięte okoliczności uważa się za nieistotne.

§ 3. Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za skutki okoliczności, które z naruszeniem paragrafów poprzedzających nie zostały podane do jego wiadomości.

Wszystko zatem zależy od tego, czy w momencie zawierania umowy ubezpieczyciel pytał się o ewentualnych współużytkowników auta. Jeżeli pytał, i jest związek między niepodaniem tej informacji a danym wypadkiem, może być tak, że ubezpieczyciel zakwestionuje swą całkowitą odpowiedzialność.

I aby była jasność, ponieważ w poprzednim poście to nieco źle zabrzmiało - w przypadku OC poszkodowany oczywiście w takiej sytuacji otrzyma całą sumę, ale potem ubezpieczyciel może zwrócić się z regresem do sprawcy i właściciela samochodu.
Ubea
Początkujący
 
Posty: 117
Rejestracja: 06 Kwi 2016, 14:55
Miejscowość: Wrocław
Auto: Opel Astra
Paliwo: Benzyna

Re: ubezpieczenie oc- aż tyle?

13 Cze 2016, 14:50

Ubea napisał(a):Wszystko zatem zależy od tego, czy w momencie zawierania umowy ubezpieczyciel pytał się o ewentualnych współużytkowników auta. Jeżeli pytał, i jest związek między niepodaniem tej informacji a danym wypadkiem, może być tak, że ubezpieczyciel zakwestionuje swą całkowitą odpowiedzialność.

I aby była jasność, ponieważ w poprzednim poście to nieco źle zabrzmiało - w przypadku OC poszkodowany oczywiście w takiej sytuacji otrzyma całą sumę, ale potem ubezpieczyciel może zwrócić się z regresem do sprawcy i właściciela samochodu.

No tutaj bym się zbytnio nie rozpędzał.

Owszem jeśli mówimy o ubezpieczeniu AC to tak może być i wielu ubezpieczycieli ma taki zapis w OWU. Tzn. w takim wypadku brak deklaracji, że będzie jeździł młody kierowca można obniżyć odszkodowanie o około 20%, ewentualnie konkretną kwotę np. 2000 zł.

Jednak w przypadku OC nie będzie miało to zastosowania, ponieważ jest to ubezpieczenie obowiązkowe, przypisane do samochodu i nie ma w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych zapisu, który pozwalałby regresować odszkodowanie w przypadku spowodowania szkody przez nieuwzględnionego w polisie kierowcę.

Niektórzy ubezpieczyciele stosują dodatkowe klauzule na polisach, które mówią o dodatkowej zniżce jeśli zadeklarujemy, że młody kierowca NIE BĘDZIE jeździł konkretnym samochodem, ale jeśli pojedzie i spowoduje stłuczkę to jedyną konsekwencją w takim przypadku jest konieczność dopłaty do składki tak jakby była liczona na początku z uwzględnieniem młodego kierowcy i to wszystko ;)

Pozdrawiam,
Łukasz
Image

Wykonałeś/aś u nas kalkulację? Wyślij link do wyników porównania na PW i postaramy się dla Ciebie obniżyć cenę jeszcze bardziej :)

Akademia mfind - najpopularniejszy w Polsce serwis z poradami ubezpieczeniowymi
mfind
Autoexpert
Awatar użytkownika
 
Posty: 473
Zdjęcia: 4
Rejestracja: 10 Gru 2014, 16:22
Auto: Volvo S40

Re: ubezpieczenie oc- aż tyle?

14 Cze 2016, 10:37

Proste pytanie - skąd mam wiedzieć zawierając polisę, czy w roku ubezpieczeniowym autem będzie jeździł ktoś, oprócz mnie? Zawierając polisę, myślałem, że nikt oprócz mnie nie będzie tym autem jeździł. Czy jak podczas zawierania umowy, myślałem, że nikt nie będzie jeździł autem i ewentualnie tak powiedziałem, to oznacza to, że przez cały rok obowiązywania polisy nie mogę dać auta innemu kierowcy, albo kierowcy, który nie ukończył tych 26 lat? Ewentualnie czy mam zgłosić to ubezpieczycielowi ( proszę o podanie podstawy prawnej ) i zrobić aneks do umowy?
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 13960
Zdjęcia: 1110
Rejestracja: 12 Gru 2006, 15:25
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

Re: ubezpieczenie oc- aż tyle?

25 Sie 2016, 18:26

Nie musi byc az tak drogo.

Aukcje ubezpieczen komunikacyjnych.
Niech agenci podczas licytacji walcza o Ciebie jako Klienta. Gwarantuje ze przy idealnej konkurencji zniza swoja prowizje aby tylko ubezpieczyc Ciebie
agens
Nowicjusz
 
Posty: 23
Rejestracja: 25 Sie 2016, 11:47
Auto: audi a6
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Hybrydowa Toyota Yaris na polskim rynku Hybrydowa Toyota Yaris na polskim rynku
  Hybrydowa wersja miejskiej Toyoty Yaris w szybkim tempie zdobyła sobie uznanie polskich kierowców. Od debiutu w czerwcu br., polscy klienci zamówili już 292 sztuki Yarisa Hybrid. Plan sprzedaży Toyota Motor ...
  Pamiętaj o skrobaczce i szczotce do odśnieżenia samochodu Pamiętaj o skrobaczce i szczotce do odśnieżenia samochodu
  Zimą, parkując auto na zewnątrz, musimy liczyć się z tym, że zastaniemy nasz samochód pokryty śniegiem czy nawet lodem. Aby poradzić sobie z tymi niespodziankami i odpowiednio przygotować samochód do jazdy potrzebujemy ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Mitsubishi Concept CA-MiEV, bok
   Seat Altea XL 20500.00 PLN. Ciechanów - otoMoto.pl
   Opel Ascona, piękne dziewczyny, tuning
   Wisła zimą