Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC

09 Wrz 2009, 12:46

Witam, chce kupić samochód Mazda MX3 1.8 V6 24V i mam pytanie. Gdy go kupię i zarejestruje to czy muszę wykupić od razu OC. Jeśli nie to jak długo może być bez ważnego OC(Zaznaczam że bez OC samochód by stał i nie był by użytkowany, ale to chyba oczywiste).
P.S.: Ile może kosztować rejestracja takiego samochodu (nie OC)
3rzyk
Nowicjusz

Miejscowość: Poznań

09 Wrz 2009, 12:56

3rzyk napisał(a):Witam, chce kupić samochód Mazda MX3 1.8 V6 24V i mam pytanie. Gdy go kupię i zarejestruje to czy muszę wykupić od razu OC. Jeśli nie to jak długo może być bez ważnego OC(Zaznaczam że bez OC samochód by stał i nie był by użytkowany, ale to chyba oczywiste).

Zarejestrowane auto musi mieć OC. Auto które kupisz już jest gdzieś zarejestrowane, w innej giminie, powiecie, czy państwie, ale jest zarejestrowane. Musisz mieć więc OC.
Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży idziesz do agenta ubezpieczeniowego.

Chyba że... jest tak, że auto które kupujesz ma OC ważne np. do 20 listopada tego roku. Wtedy możesz na tym OC jeździć do momentu przerejstrowania
Pamiętaj, że numery rejestracyjne na tablicach, dowodzie rejestracyjnym i polisie OC muszą być takie same. Czyli nie możesz przerejestrować auta na siebie, a w polisie OC mieć stare numery.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

09 Wrz 2009, 13:03

Właśnie mi o to chodzi że np. samochód ma do 20 listopada ważne OC i po jego wygaśnięciu jaki mam czas na ponowne nabycie OC.
3rzyk
Nowicjusz

09 Wrz 2009, 19:13

Teoretycznie nie musisz się o to martwić,ponieważ umowa OC nie wygasa,tylko automatycznie przechodzi na następny okres ubezpieczeniowy(rok).Jak sam się nie pofatygujesz do ubezpieczyciela,to przyślą ci kwitek do zapłaty.Ale to będzie już po tym,jak skończyło się poprzednie zaświadczenie,więc następnego dnia nie będziesz miał zaświadczenia,że masz OC i jak cię zatrzymie na drodze policja,to dostaniesz mandacik 50 zł.Więc lepiej na dzień przed skończeniem się ważności sam udaj się do ubezpieczalni i opłać ubezpieczenie.
Chyba,że chcesz zmienić ubezpieczyciela,to już całkiem inna sprawa i inne przepisy.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

09 Wrz 2009, 21:59

Ale ja nie chce przedłużać OC ani przenosić mi chodzi tylko o to żeby samochód mógł stać zarejestrowany ale bez OC i jak długo może tak stać.
3rzyk
Nowicjusz

09 Wrz 2009, 22:30

Może tak stać do daty na polisie. Jeżeli kupisz auto, przerejestrujesz i postawisz go na parkingu pod domem to legalnie może stać do tego np. 20 listopada. Później jak ten termin minie za niepłacenie OC prędzej czy później przyjdzie Ci zapłacić karę.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

"SKODA Rapid" Nowy wymiar SKODY
    Pod takim hasłem rozpoczęła się właśnie największa kampania reklamowa marki SKODA w tym roku. Hasło reklamowe SKODY odnosi się bezpośrednio do modelu Rapid, który kontynuuje znaną z Octavii i Superba ideę samochodu ...
    Różnorodne wersje Golfa na przestrzeni lat Różnorodne wersje Golfa na przestrzeni lat
    Debiut Volkswagena Golfa pierwszej generacji w 1974 roku okazał się początkiem imponujących historii pełnej sukcesów. Od tego czasu wyprodukowano ponad 33 miliony egzemplarzy tego modelu. Na szczególne podkreślenie ...

• 09 Wrz 2009, 22:45

Nawet jeśli samochód będzie nie użytkowany albo garażowany to też będę musiał zapłacić karę?! Jeśli tak to trochę to chore.
    Może jeszcze mi ktoś powiedzieć ile może kosztować rejestracja takiego samochodu?

P.S.: Co zrobić żeby nie płacić tej kary za OC? Wyrejestrować samochód?
    3rzyk
    Nowicjusz

10 Wrz 2009, 12:47

Wyrejestrowanie nie jest takie proste. Można wyrejestrować auto, ale np. w przypadku odsprzedaży lub zezłomowania.
    z tego co wiem, to nie da się ot tak wyrejestrować auta.
    Dishman
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

10 Wrz 2009, 13:11

Dishman napisał(a):Wyrejestrowanie nie jest takie proste. Można wyrejestrować auto, ale np. w przypadku odsprzedaży lub zezłomowania.
    z tego co wiem, to nie da się ot tak wyrejestrować auta.
    przy sprzedaży nie wyrejestrowujesz auta, tylko zgłaszasz fakt sprzedaży,(nie zanosisz rejestracji z powrotem do urzędu ;) )
    od 5 lat się nie da wyrejestrować auta, samochód można zezłomować, samochód raz wyrejestrowany nie może zostać zarejestrowany ponownie,chyba że został wyrejestrowany czasowo kilka lat temu (teraz już tej opcji nie ma)
    każdy* zarejestrowany samochód musi mieć opłacone OC nie ważne czy jeździ, czy stoi, czy jest w częściach, czy w całości ciągłość OC musi być zachowana.
    jeśli nie masz kasy, to wyjściem jest rozratowanie składki OC na kilka rat, coraz więcej firm ma takie opcje nawet na 12 rat można rozłożyć

*samochody zabytkowe nie muszą mieć ciągłości OC, można im wykupywać OC na miesiąc bądź nie wykupować wcale
    pocieszny
    Forumowicz VIP

Zdjęcia: 1
    Miejscowość: z błota ;)

10 Wrz 2009, 15:20

Ok dziękuje za wszystkie informacje. Jeszcze miło by było gdyby ktoś mi powiedział ile kosztuje przerejestrowanie takiego samochodu.
    3rzyk
    Nowicjusz

11 Wrz 2009, 12:30

jeżeli samochód jest z tego samego urzędu komunikacji co Twój i tablice nie są zniszczone - nie zmieniasz tablic rejestracyjnych to 100 zł
    Jeżeli z poza Twojego urzędu to płacisz ok. 180 zł

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
    pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
    Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
    DariuszSawicki
    Stały forumowicz

Miejscowość: Wrocław
    Auto: Nie mam

11 Wrz 2009, 13:55

Dzięki za odpowiedź temat można zamknąć
    3rzyk
    Nowicjusz

11 Wrz 2009, 15:31

Gdzie masz zamiar zarejestrować tą mazde? Nie oc to znaczy ac, ac+nnw, ac+assistance?
    Ostatnio edytowany przez ribeiro, 30 Wrz 2009, 21:00, edytowano w sumie 1 raz
    ribeiro
    Początkujący

Miejscowość: zewsząd

11 Wrz 2009, 19:47

Rejestrować będę w Poznaniu, a pisząc "nie oc" miałem na myśli żeby nikt nie pomylił rejestracji z oc
    3rzyk
    Nowicjusz

• Warto przeczytać
    • VW Passat CC
      Monster Truck Rock Star, 11
      S2020005
      Jaguar