Usprawnienie działu Jakie Auto Kupić

Usprawnienie działu Jakie Auto Kupić

16 Wrz 2018, 11:20

Forumowicze - głównie stali bywalcy.

Chyba każdy widzi konieczność zmian w dziale "Jakie Auto Kupić" i musimy wspólnie wypracować jakieś rozwiązanie, bo nawet administracja już nie wie co jest ok, a co przekroczeniem wprowadzającym zamęt.
W związku z tym proponuję aby każdy, kto się tutaj udziela w miarę często lub czyta wiele wpisów opisał co mu się nie podoba, a co warto rozwijać. Dobrze byłoby jakby w przypadku irytujących rzeczy zaproponować jakieś rozwiązanie, bo każdy narzekać potrafi ale jak przychodzi do rozwiązania to nie jest taki wylewny.

Mam nadzieje, że zbierając wszystkie wypowiedzi uda się wypracować jakiś standard (wiadomo nie każdemu dogodzimy) i będzie mniej zamętu w tym najpopularniejszym dziale.

To co mi przeszkadza:

1. Stereotypy. Często tutaj ktoś odradza/doradza samochód przez stereotypy. Chyba nie muszą tłumaczyć, co z tego wynika. Jak ktoś ma rzucać hasło "bo to francuskie, niemieckie, włoskie, korańskie, japońskie" to lepiej niech się nie odzywa. Rozwiązanie jest proste - zawsze opisujemy określony model/wersję.

2. Docinki/zaczepki. Z perspektywy osoby, która pyta o radę nic to nie daje i dodatkowo nie wie o co chodzi. Dotyczy to głównie osób, które są tutaj długo i prowadzą wojenki między sobą w rożnych tematach. Rozwiązanie jest proste - ostrzeżenia i bany.

3. Polecanie auta które się posiada. Nie ma w tym nic złego, że ktoś poleca auto, które zna szczególnie gdy się wyróżnia w pewnych aspektach na tle konkurencji i pasuje do wymagań autora. Jak ktoś ma z tym problem to może wypisać zalety/wady na tle konkurentów aby uzupełnić wypowiedź poprzednika, a nie kwitować "jesteś funboyem marki".
Gorzej jest jak ktoś poleca auto na podstawie "mam Golfa IV to polecam Golfa VI".

4. Powtarzające się tematy. Ileż tu jest praktycznie identycznych tematów o szukaniu auta do 10, 20, 30 tys. zł. Nie ma co się dziwić, że nowi nie korzystają z historii, bo tak jest zawsze. Można pomyśleć, że stworzenie listy modeli byłoby dobrym pomysłem ale:
a) ceny modeli cały czas się zmieniają, więc konieczna jest systematyczna aktualizacja;
b) każdy ma inne wymagania i tych list byłoby sporo;
Tutaj nie mam pomysłu.

Wypisujcie swoje sugestie
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 442
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy od: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

Re: Usprawnienie działu Jakie Auto Kupić

16 Wrz 2018, 11:34

dzida napisał(a):4. Powtarzające się tematy. Ileż tu jest praktycznie identycznych tematów o szukaniu auta do 10, 20, 30 tys. zł. Nie ma co się dziwić, że nowi nie korzystają z historii
Tutaj też się zgadzam ale jest pewne zastrzeżenie co do szukajki, wpisz sobie np auto do 15 tyś wyświetli się tyle tematów w ogóle nie związanych z tym że każdemu się odechciewa i zakłada nowy, radą na to jest chyba poprostu wklejanie linków podobnych tematów i niech sobie poczytają,

Rzecz która mnie osłabia to ''powtarzanie jeden po drugim'' przykładowo weźmy sobie 2 osoby które w ogóle nie mają pojęcia o danym aucie a jedna z nich ma tylko info że gdzieś coś przeczytał lub usłyszał i wypisuje tutaj a ten drugi myśląc że to prawda i przekazuje to dalej no i tak tworzą się brednie za brednią.
Trzeba udzielać informacji których jestesmy pewni a jak nie jesteśmy pewni to wystarczy dodać ''wydaję mi się'' lub ''według mnie''

Jak wszyscy wiemy wielką zmorą forum jest stereotyp i fan ''ja mam megane II, zrobiłem 5 tyś km nic się nie popsuła to znaczy że wszystkie są super autami i zawsze i wszędzie polecam'' no bez sensu
Porady blacharsko-lakiernicze
Kao
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Jaguar X-type, Audi A8, A6 c4
Silnik: 2.0 D, 4.2 V8,2.6 V6

17 Wrz 2018, 09:28

dzida napisał(a):1. Stereotypy. Często tutaj ktoś odradza/doradza samochód przez stereotypy. Chyba nie muszą tłumaczyć, co z tego wynika. Jak ktoś ma rzucać hasło "bo to francuskie, niemieckie, włoskie, korańskie, japońskie" to lepiej niech się nie odzywa. Rozwiązanie jest proste - zawsze opisujemy określony model/wersję.

Pełna zgoda - i tyczyć się to powinno wszystkich aut. Wszelkie uogólnienia są z natury fałszywe, np.:
- powszechne na forum stwierdzenie, że "VAGi biorą olej" - każdy nowy forumowicz od razu zakłada, że KAŻDY silnik w KAŻDYM VAG-u bierze olej, co jest nieprawdą - jeździłem 5-cioma VAG-ami i dopiero obecny bierze pewne ilości oleju, ale nie takie, które powodowałyby konieczność dokonywania jakichkolwiek dolewek,
- "niemieckie auta są drogie w utrzymaniu" albo "części do niemieckich aut są tanie" - i jedno i drugie zdanie nie jest w 100% prawdziwe, bo jest zbyt ogólne - E60 jest drogie w utrzymaniu, ale już Golf IV nie; części do VW Phaetona są drogie, ale do Skody Octavii już nie itd.
- "francuskie auta to szmelc" - oczywistym jest, że nie wszystkie, sam miałem dwa Francuzy i byłem z nich zadowolony, taką Laguną 1 razem z rodzicami zrobiłem ponad 100 tys. km i posypał się jedynie kolektor wydechowy, była chyba moim najtrwalszym autem, a na pewno najwygodniejszym - wiem, że jeden egzemplarz o niczym nie świadczy, ale takie doświadczenia z tym modelem miało wiele osób, w tym np. artur73,
- "Japończyki się nie psują" - kupi potem taki forumowicz Toyotę z dwulitrowym dieslem albo UFO z początku produkcji i będzie płakać...,
Przykłady można mnożyć. Uważam, że to właśnie uogólnienia (powodowane w dużej mierze przez brak wiedzy albo zwykłą złośliwość niektórych forumowiczów) rodzą tu największe szkody i bardzo zaniżają poziom forum. Jeśli ktoś nie lubi jakiejś marki samochodu to niech to po prostu w swojej wypowiedzi zaznaczy - zainteresowany forumowicz będzie wiedział, że odpowiadający kieruje się własnymi sympatiami/antypatiami, a nie prawdą. Ja za uogólnienia sypałbym ostrzeżeniami, bo są zwykłym spamem, nic nie wnoszą i o niczym nie informują, służą jedynie wylaniu własnych frustracji.

dzida napisał(a):Docinki/zaczepki. Z perspektywy osoby, która pyta o radę nic to nie daje i dodatkowo nie wie o co chodzi. Dotyczy to głównie osób, które są tutaj długo i prowadzą wojenki między sobą w rożnych tematach. Rozwiązanie jest proste - ostrzeżenia i bany.

Trudno cokolwiek dodać, znowu pełna zgoda. Dla autora danego tematu całkowicie obojętne jest czy szybki lubi 959rn i nawzajem :)

dzida napisał(a):3. Polecanie auta które się posiada. Nie ma w tym nic złego, że ktoś poleca auto, które zna szczególnie gdy się wyróżnia w pewnych aspektach na tle konkurencji i pasuje do wymagań autora. Jak ktoś ma z tym problem to może wypisać zalety/wady na tle konkurentów aby uzupełnić wypowiedź poprzednika, a nie kwitować "jesteś funboyem marki".
Gorzej jest jak ktoś poleca auto na podstawie "mam Golfa IV to polecam Golfa VI".

Napiszę więcej - ten, kto dane auto posiada/ał ma większe prawo do pisania o nim niż ktoś, kto jedynie czytał o nim w "AŚ".
Należy jednak pamiętać o jednym - jeden egzemplarz nie świadczy o wszystkich i nie jest wyznacznikiem, jeśli chodzi o awaryjność danego modelu, o czym wielu forumowiczów zapomina - ileż razy czytało się tutaj, że 307/Megane II/Stilo/Alfa Romeo 147/VW Passat B6 2.0TDI PD się w ogóle nie psuje, bo "ja zrobiłem nim 10 tys. km i nie było żadnej awarii".

Kao napisał(a):Rzecz która mnie osłabia to ''powtarzanie jeden po drugim'' przykładowo weźmy sobie 2 osoby które w ogóle nie mają pojęcia o danym aucie a jedna z nich ma tylko info że gdzieś coś przeczytał lub usłyszał i wypisuje tutaj a ten drugi myśląc że to prawda i przekazuje to dalej no i tak tworzą się brednie za brednią.
Trzeba udzielać informacji których jestesmy pewni a jak nie jesteśmy pewni to wystarczy dodać ''wydaję mi się'' lub ''według mnie''

Dokładnie, forumowe legendy.
Jeśli ktoś czegoś pewny nie jest to niech po prostu nie pisze, z tego co wiem nikt nam tu nie płaci za nabijanie postów (no może wyjąwszy ten miesiąc z racji konkursu :) ), lepiej napisać mniej niż kogoś wprowadzać w błąd. Dla mnie "wydaje się" na takim forum jest niedopuszczalne.

Dodam jeszcze jedną rzecz - problem "spamowania" czy "off topu". Dla mnie zażarta dyskusja (bez docinek, sama merytoryka) na temat auta, które interesuje autora danego tematu nie jest spamem. To esencja forum - temu ono ma służyć, a nie schematycznemu wklepywaniu tych samych formułek. Niektórzy moderatorzy zdają się tego nie rozumieć i zamykają tematy (zamiast np. karać ostrzeżeniami forumowiczów obrażających innych uczestników rozmowy), w których dyskusja prowadzi do ciekawych konkluzji.
łysy
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 2
Prawo jazdy od: 12 09 2001
Auto: VW Golf VII
Silnik: 1.4 TSI 150KM

17 Wrz 2018, 09:41

łysy napisał(a):ileż razy czytało się tutaj, że 307/Megane II/Stilo/Alfa Romeo 147/VW Passat B6 2.0TDI PD się w ogóle nie psuje, bo "ja zrobiłem nim 10 tys. km i nie było żadnej awarii"

Dokładnie - wg mnie posiadacz może opisywać co najwyżej awaryjność swojego egzemplarza ale o awaryjności ogółu może nie mieć pojęcia. Właściciel wg mnie może sporo powiedzieć o odczuciach z jazdy/praktyczności/ergonomii. Spalanie już często jest dyskusyjne, bo każdy jeździ inaczej i gdzie indziej.
Ja np. o awaryjności Lexusa wiem z tematów lexusforum czy grupy na FB (duża liczba użytkowników) i na tej podstawie wiem co jest słabym punktem tych aut. Nie bazowałem tylko na swoim egzemplarzu.

łysy napisał(a):Dla mnie "wydaje się" na takim forum jest niedopuszczalne.

Ja przyznam, że czasem używam słowa wydaje mi się ale zaznaczam aby ktoś mnie poprawił jak się mylę.

łysy napisał(a):Dodam jeszcze jedną rzecz - problem "spamowania" czy "off topu".

popieram - wg mnie offtop zaczyna się jak ktoś pyta o Golfa IV a my rozprawiamy o Lexusie LS, czy Golfie II
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika

17 Wrz 2018, 10:06

dzida napisał(a):wg mnie posiadacz może opisywać co najwyżej awaryjność swojego egzemplarza ale o awaryjności ogółu może nie mieć pojęcia. Właściciel wg mnie może sporo powiedzieć o odczuciach z jazdy/praktyczności/ergonomii. Spalanie już często jest dyskusyjne, bo każdy jeździ inaczej i gdzie indziej.

Może też powiedzieć dużo o wyciszeniu, kosztach napraw, serwisie, jego dostępności czy choćby o takich rzeczach, o których w "AŚ" nie napiszą jak zwrotność czy wadliwe umiejscowienie pedałów :D

Dla mnie ten temat to trochę takie wytyczne dla moderatorów, bo forumowicze i tak będą robić to, co im się podoba. To moderatorzy mają konkretną władzę i instrumenty pozwalające wymusić pewną praktykę.
łysy
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

17 Wrz 2018, 10:21

łysy napisał(a):Dla mnie ten temat to trochę takie wytyczne dla moderatorów, bo forumowicze i tak będą robić to, co im się podoba.

Wytyczne dla moderatorów i stałych forumowiczów (również tych co dużo czytają i rzadziej się udzielają). Teraz każdy ma szansę na wypowiedź, a milczenie uznajmy za zgodę i wszystko mu się podoba.
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Kierowco! Odłóż smartfon podczas jazdy Kierowco! Odłóż smartfon podczas jazdy
    Badania pokazują, że wykonywanie połączeń przez kierowcę trzymającego telefon/smartfon w dłoni podczas jazdy dwukrotnie zwiększa ryzyko wypadku. Z kolei czytanie i wysyłanie wiadomości zwiększa to ryzyko aż 6-krotnie(1). ...
    Kłopoty z oświetleniem – jak sprawdzić stan oświetlenia? Kłopoty z oświetleniem – jak sprawdzić stan oświetlenia?
    Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy pojazd, który został dopuszczony do ruchu musi mieć sprawne oświetlenie. Dotyczy to wszystkich świateł zamontowanych w samochodzie. Jeżeli podczas kontroli drogowej ...

• Re: Usprawnienie działu Jakie Auto Kupić

17 Wrz 2018, 11:54

dzida napisał(a):4. Powtarzające się tematy.

Można podpiąć temat z polecanymi autami. Jeden temat, kilka punktów typu: Co kupić do 3k, 5k, 10k, 20k, 40k itp itd. Wypisze się kilka modeli aut wraz z silnikami i będzie się odsyłać tutaj nowych użytkowników. Też jestem zmęczony ciągłym proponowaniem tych samych modeli po 5 razy dziennie. Wątpię że ludzie tam zajrzą sami z siebie, ale chociaż będzie można ich tam odesłać od razu :)
    galakty
    Forumowicz VIP

Zdjęcia: 1
    Prawo jazdy od: 23 08 2012
    Auto: Megane I PHII
    Silnik: 1.6 16V 110
    Rok produkcji: 1999

17 Wrz 2018, 17:59

galakty napisał(a):Co kupić do 3k, 5k, 10k, 20k, 40k

To jest bardzo trudne i już trochę radziliśmy nad tym. Przykładowo ktoś szuka auta do 150KM inny min. 200KM. Jeden szuka kombi inny coupe. Raz diesel raz benzyna raz LPG. Jakby tak wszystko porozbijać to dla jednej kwoty wyjdzie z 10 kombinacji, które są zmienne w czasie bo samochody tanieją.
    dzida
    Forumowicz VIP
    Awatar użytkownika

17 Wrz 2018, 18:19

Nie do zrobienia według mnie, szczególnie biorąc pod uwagę kryterium ceny - jest bardzo zmienna, a przy niskim budżecie widełki trudno określić nawet w przybliżeniu. Chyba musi zostać tak jak jest. W bardziej eksponowanym miejscu umieściłbym za to ogólne poradniki dotyczące zakupu aut, szczególnie ten na temat diesli i strupków za jedną wypłatę.
    łysy
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

18 Wrz 2018, 09:55

łysy napisał(a):szczególnie ten na temat diesli i strupków za jedną wypłatę.

Przecież są takie tematy i nikt ich nie czyta.
    galakty
    Forumowicz VIP

Zdjęcia: 1
    Prawo jazdy od: 23 08 2012
    Auto: Megane I PHII
    Silnik: 1.6 16V 110
    Rok produkcji: 1999

18 Wrz 2018, 11:31

galakty napisał(a):Przecież są takie tematy i nikt ich nie czyta.

Bo są pochowane, a poza tym zlewają się wśród tematów "przyklejonych".
    wejdz-tu-zanim-zalozysz-nowy-temat-vf549.htm
    łysy
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

18 Wrz 2018, 11:42

A może by przykleić do tematu "przeczytaj zanim napiszesz" kilka tematów
    Najczęściej polecane auta do 5,10,15 tyś

Co wy na to?
    Porady blacharsko-lakiernicze
    Kao
    Moderator
    Awatar użytkownika

Miejscowość: Francja
    Przebieg/rok: 40tys. km
    Auto: Jaguar X-type, Audi A8, A6 c4
    Silnik: 2.0 D, 4.2 V8,2.6 V6

18 Wrz 2018, 13:53

Kao ale własnie o to chodzi, że ciężko to zrobić. Jakby to było takie łatwe to już bym zrobił listę ze zdjęciami (nic tak nie przemawia do człowieka jak obraz) i polecanymi wersjami silnikowymi. :)
    dzida
    Forumowicz VIP
    Awatar użytkownika

25 Wrz 2018, 08:32

To jak reszto użytkowników? Każdy ciągle na coś narzeka, a teraz cisza? :sly:
    dzida
    Forumowicz VIP
    Awatar użytkownika

25 Wrz 2018, 08:51

Panowie, ze wszystkimi zgadzam się po przeczytaniu całej dyskusji w tym temacie ale wszystkiego nie uda się zrobić. Podział na auta do 5, 10 ,15 tyś. zł itd. był już kiedyś na forum wałkowany i nic nie udało się z tym zrobić bo tak jak ktoś wyżej napisał ceny zmieniają się dynamicznie i co roku w tym przedziale można polecać inne auta. Jedyne co można to chyba zamykać takie starsze tematy w których od ostatniej odpowiedzi minęło około roku tak żeby użytkownicy zakładali nowy temat z konkretnym pytaniem i który będzie na czasie.

Jeżeli chodzi o udzielanie pomocy odpisując autorowi tematu to myślę że każdy powinien wypowiadać się o autach które mniej więcej zna i dobrze by było jak by podawał od siebie jakieś argumenty dzięki którym warto kupić dany egzemplarz ale również i takie na które trzeba uważać. Wtedy użytkownikowi nie wciskamy na siłę danego modelu i pozostawiamy podjęcie decyzji tylko jemu a wypowiedzi na forum pisane w taki sposób na pewno pomogą.

łysy napisał(a):Bo są pochowane, a poza tym zlewają się wśród tematów "przyklejonych".
    wejdz-tu-zanim-zalozysz-nowy-temat-vf549.htm
    Zastanawiam się jak ten dział wyróżnić tak żeby był bardziej widoczny dla użytkowników którzy chcą napisać nowy temat z pytaniem o auto. Wpadłem na pomysł żeby odnośnik dodać bezpośrednio w formularzu dodawania nowego tematu bo tam powinien zostać on zauważony i jest większa szansa, że ktoś go odwiedzi. Ogólnie sporo osób tam trafia ale nie zawsze są to osoby które dodają nowy temat w "Jakie auto kupić?"
    Jeżeli macie jakiś pomysł na wyróżnienie tego tematu to piszcie być może uda się wypracować jakieś fajne rozwiązanie.
    ArteK
    Forum Samochodowe

Zdjęcia: 11018
    Miejscowość: Warszawa
    Prawo jazdy od: 12 12 1996
    Przebieg/rok: 23tys. km
    Auto: Toyota Yaris, Grand Voyager
    Silnik: 1.3 VVTi, 3.3 V6
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Rok produkcji: 2008