Uwaga Dziecko! Początek roku szkolnego

Uwaga Dziecko! Początek roku szkolnego

29 Sie 2018, 16:22

Standardowo od 1 września na przejściach dla pieszych pojawia się więcej dzieci w tym roku będzie to od 3 września kiedy to zaczyna sie pierwszy dzień szkoły. Wiele z nich będzie samodzielnie pokonywać drogę z domu do szkoły i z powrotem. Badania wykazują, że dziecko w wieku 6-10 lat jest czterokrotnie bardziej narażone na ryzyko potrącenia przez pojazd niż dorosły pieszy(1).

W pierwszych tygodniach po zakończeniu wakacji kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność oraz pamiętać, że dziecko często dokonuje błędnej oceny odległości, w jakiej znajduje się samochód i może niespodziewanie wtargnąć na jezdnię.
Uwaga Dziecko! Początek roku szkolnego Kierowca powinien być skoncentrowany i w czasie jazdy obserwować nie tylko drogę, ale także pobocze. Musi bezwzględnie zatrzymać się przed przejściem dla pieszych, jeśli widzi zbliżającą się do pasów osobę. Wielu kierowców nie ma jeszcze takiego nawyku.

Nauka przy okazji
Każdy spacer dorosłego z dzieckiem może być okazją do nauki np. prawidłowego przechodzenia przez jezdnię.
Po pierwsze rodzice powinni być wzorem dla dziecka, to znaczy zachowywać się tak, jakby chcieli aby postępowało, gdy ich nie będzie w zasięgu wzroku. Ta zasada obowiązuje także, gdy dziecko jest pasażerem w samochodzie. Agresywne zachowanie, szybka i niezgodna z przepisami jazda, lekceważący stosunek do innych uczestników ruchu to zachowania, które czasami rodzice nieświadomie przekazują następnym pokoleniom.
Po drugie - kreować schematy zachowań i konsekwentnie je utrwalać przy każdej nadarzającej się okazji, np.
- przed przejściem zatrzymaj się, rozejrzyj się, spójrz najpierw w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo
- jeśli nie nadjeżdża pojazd, wejdź na jezdnię zdecydowanych krokiem, ale nigdy nie wbiegaj.

Ubranie jasne i dobrze widoczne
Istotnym elementem bezpieczeństwa dziecka na drodze jest jego widoczność. Oprócz wyposażenia dziecka w elementy odblaskowe warto ubierać je w okrycia wierzchnie w jasnych kolorach, gdyż kierowca wcześniej zauważy tak ubrane dziecko, oczywiście jeżeli ubrania takie mają elementy odblaskowe to tym lepiej dla bezpieczeństwa. Szczególnie przy pochmurnej pogodzie lub po zmroku.

źródło: (1) Pedestrian accident project No 4 (Struik, Alexander, Cave); Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault; Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2898
Zdjęcia: 11127
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Uwaga Dziecko! Początek roku szkolnego

20 Wrz 2018, 10:50

Przez pierwsze dwa tygodnie było widać Policję i Straż miejską/gminną pod szkołami rano jak dzieci idą do szkoły i uważam że to jest bardzo dobry pomysł. Warto też żeby osoby patrolujące okolice szkoły obserwowały dzieci na rowerach, rolkach, deskorolkach i czasem jak nieprawidłowo się poruszają zwracały im uwagę. Myślę że wtedy najszybciej trafia do dziecka takie pouczenie.
Swoją drogą dorosłym tez by się przydało od czasu do czasu ostatnio pod szkoła mimo drogi rowerowej zauważyłem niektóre osoby poruszające się po ulicy na dwóch kołach napędzanych siła mięśni a to jest zły przykład dla dzieci które jadą prawidłowo.
Cichy77
Stały forumowicz
 
Posty: 2329
Zdjęcia: 11
Rejestracja: 25 Sty 2018, 16:52
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Warsaw Oldtimer Show 2019 / zdjęcia z targów Warsaw Oldtimer Show 2019 / zdjęcia z targów
    W drugi weekend majowy mieliśmy możliwość odwiedzić szóstą już edycję Warsaw Oldtimer Show VI 2019 która odbyła się w pawilonach wystawienniczych Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą. To największe targi ...
    7 rzeczy o których kierowca powinien pamiętać przed wyjazdem na święta 7 rzeczy o których kierowca powinien pamiętać przed wyjazdem na święta
    W nadchodzącym okresie świątecznym można spodziewać się wzmożonego ruchu na polskich drogach. Jak zadbać o to, by spokojnie i bezpiecznie dotrzeć do swoich bliskich? Święta Bożego Narodzenia to czas spotkań w gronie najbliższych. ...

  •