VW Crafter 2.5 tdi 2007rocznik - dolewka innego oleju / awaria

25 Kwi 2019, 00:48

miałem pusty do żółtej kontrolki olej. Na miarce nic prawie nie pokazało. Według kartki z warsztatu auto poprzednio miało olej 10W40, ja dolałem 5W30.
Po dolaniu około 2l zgasła kontrolka oleju, ale zapaliła się kontrolka elektroniki silnika i przy odpalaniu usłyszałem dziwne szumy, tarcie w silniku. Zgasiłem silnik bo boje się coś zepsuć gorzej.
Czy wlałem zły olej co mogło się zespsuć ? Co robić?
gdansk751
Nowicjusz
 
Posty: 5

25 Kwi 2019, 08:32

Wlałeś na pewno zły olej, bo skoro jeździłeś na 10W40 to taki powinieneś używać również na dolewkę. Tym bardziej że silnik popija znaczne ilości oleju. Na bagnecie od sprawdzania oleju między min. a max jest przeważnie około 1 litra, a ty dolałeś dwa więc bardzo dużo go brakowało. To skutkuje niedostatecznym smarowaniem silnika przez co możliwe jest jego uszkodzenie.
Olej 5W30 jest sporo rzadszy od tego który miałeś w silniku będzie działał czyszcząco wypłukując zalegające nieczystości które mogą zapchać smok. Silnik będzie też pewnie więcej go zużywał itd.
Przez ile km silnik zużył te 2 litry oleju? Pamiętasz jaki dystans w tym czasie pokonałeś?
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

25 Kwi 2019, 10:32

Nie jechałem samochodem w ogóle po dolewanie oleju. Odpaliłem go tylko pod domem i kiedy usłyszałem te dziwne szumy zgasiłem silnik. Nie wiedziałem czy mogę tak pojechać do warsztatu na wymianę oleju, czy lepiej zabrać samochód na hol do warsztatu. żeby czegoś nie zepsuć całkiem. Czy silnik mógł się już uszkodzić od odpalania lub jazdy wcześniej na żółtej lampce poziomu oleju? czemu teraz zapaliła się ta lampka od silnika ? Czy teraz można dolać po prostu 5 l gęstszego oleju i pojechać do warsztatu, czy lepiej zaholować samochód ?
gdansk751
Nowicjusz
 
Posty: 5

26 Kwi 2019, 12:51

gdansk751 napisał(a):Nie jechałem samochodem w ogóle po dolewanie oleju. Odpaliłem go tylko pod domem i kiedy usłyszałem te dziwne szumy zgasiłem silnik.
Myślę, że problem nie powstałby tak szybko po dolaniu trochę innego oleju i może to być sprawka jazdy z bardzo niski stanem oleju.
gdansk751 napisał(a):czemu teraz zapaliła się ta lampka od silnika ?
Powstał jakiś problem i dobrze by było go odczytać, wtedy będziesz wiedział czy jest on związany z układem smarowania silnika czy tez z innymi jego elementami.
gdansk751 napisał(a):Czy teraz można dolać po prostu 5 l gęstszego oleju i pojechać do warsztatu, czy lepiej zaholować samochód ?
Żeby to zrobić musiałbyś spuścić stary olej bo dolewać nie można ponad max.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

27 Kwi 2019, 17:49

Jeżeli zaświeciła się kontrolka silnika, to pokazał się jakiś błąd. Należy podłączyć się pod komputer lub innym sposobem sprawdzić jaki to błąd. Jak będziemy wiedzieli jaki błąd się pojawił, to będziemy mogli dalej myśleć.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

28 Kwi 2019, 18:10

Też nie sądzę by olej miał cokolwiek wspólnego,zwłaszcza,ze VW zaleca do tych silników 5W30
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8465
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Mercedes Klasy G
    Luksusowy Mercedes Klasy G także ma wojskowe korzenie. Prace nad niemiecką terenówką rozpoczęto w 1972 roku. Początkowo samochód trafił między innymi do armii Niemiec, Szwajcarii, Argentyny oraz Iranu. Dostępna ...