Warunkowy skręt w prawo

warunkowy skręt w prawo

16 Sty 2014, 09:06

Witam. Wyobrazmy sobie taką sytuację - skrzyzowanie 2 pasy do jazdy na wprost i pas do skrętu w prawo, strzałka warunkowa na sygnalizatorze. Załózmy ze prawy pas jest zablokwany przez uszkodzone pojazdy, tak ze aby skręcić w prawo trzeba skręcać z pasa środkowego(nie ma innej mozliwosci). czy w tym przypadku mozna skręcic w prawo przy strzałce warunkowej?
setsalk
Obserwowany
 
Posty: 1
Rejestracja: 16 Sty 2014, 09:00
Auto: punto

Re: warunkowy skręt w prawo

16 Sty 2014, 11:50

Uważam, że przy zachowaniu szczególnej ostrożności, czyli żeby nikomu nie zajechać drogi, nie uszkodzić komuś innemu samochodu, to tak. Skręcić w prawo przeciez musisz. A jak prawy pas, przeznaczony do tego jest zablokowany, to trzeba to zrobić z innego pasa, z którego ten manewr jest możłiwy
Ale z drugiej strony nasze prawo nie przewiduje takiej sytuacji. Jak na jezdni są linie ciągłe, kóre oddzielają te pasy, a ty musiałbyś tą linię ciągłą przejechac, to teoretycznie nie wolno ci tego zrobić.Wg naszego prawa nie wolno tez jechać w innym kierunku niż ten, który nakazuje strzałka na jezdni bądz znaki oznaczające kierunek jazdy na danym pasie ruchu. W sytuacji opisanej przez ciebie, zgodnie z prawem powinieneś pojechać dalej prosto i skręcić w prawo na najbliższym skrzyżowaniu i objazdem dojechać do celu.
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 15591
Zdjęcia: 1185
Rejestracja: 12 Gru 2006, 15:25
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

Re: warunkowy skręt w prawo

16 Sty 2014, 19:08

MotoAlbercik napisał(a):zgodnie z prawem powinieneś pojechać dalej prosto i skręcić w prawo na najbliższym skrzyżowaniu i objazdem dojechać do celu.

Lub zawrócić, jeśli można..
setsalk napisał(a):czy w tym przypadku mozna skręcic w prawo przy strzałce warunkowej?

MotoAlbercik napisał(a):teoretycznie nie wolno ci tego zrobić

Ale życie... jak zawsze podpowiada co innego - nikt nikomu łba nie urwie za skręt w prawo w takiej sytuacji, wymuszonej przecież..
Na egzaminie bym jednak nie wykonywał takiego manewru bez uzgodnienia z egzaminatorem i na pewno na pełnym zielonym, nie na strzałce..
MotoAlbercik napisał(a):nie wolno tez jechać w innym kierunku niż ten, który nakazuje strzałka na jezdni bądz znaki oznaczające kierunek jazdy na danym pasie ruchu

Hmmm, wolno .. można np. zawrócić ze skrajnego lewego pasa mimo, że na nim jest strzałka "w lewo" P-8b">P-8b, i żadne znaki nie zabraniają zawracania ( nie stoi B-23 lub S-3)..
silvo44
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Rejestracja: 09 Lis 2008, 13:28
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy od: 01 09 1983
Auto: OPEL VECTRA C
Silnik: Z18XER
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jazda w klapkach lub boso - to niebezpieczne! Jazda w klapkach lub boso - to niebezpieczne!
    Zwłaszcza latem zdarza się, że kierowcy prowadzą samochód w nieodpowiednim obuwiu, takim jak klapki czy sandały na koturnie, a czasem nawet próbują obsługiwać pedały gazu czy hamulca bosymi stopami. Grozi to ...
    Kierunkowskazy - migać czy nie migać? Kierunkowskazy - migać czy nie migać?
    Kierunkowskazy są ważnym narzędziem komunikacji na drodze. Pozwalają na informowanie o planowanym manewrze, więc prawidłowe korzystanie z nich powinno być nawykiem wszystkich kierowców. Dla wielu jednak nie jest. Trenerzy ...

  •