Włączanie się do ruchu- Cofanie

Włączanie się do ruchu- Cofanie

09 Lis 2009, 21:12

Witam.
Chciałbym się upewnić czy mogę włączyć się do ruchu tyłem?? -cofając
Np. Wyjeżdżając z garażu na ulicę.
InTeR
Nowicjusz

Miejscowość: kk

Re: Włączanie się do ruchu- Cofanie

09 Lis 2009, 21:15

Nie kumam? Mam przyjechać do Ciebie i powiedziec Ci czy możesz wycofać na jezdnię? Poproś mamę...
Kubuch
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Miejscowość: Matplaneta
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Fiesta MK7 FL / Mini One
Silnik: 1,0 100 KM/1,6 90 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2013

09 Lis 2009, 21:22

A jest jakiś przepis zabraniający cofanie na jezdnię?? Czy muszę wyjeżdżać przodem.
InTeR
Nowicjusz

Miejscowość: kk

09 Lis 2009, 21:29

He he dobre:D:D no jak ci zabronię to nie możesz ha ha gościu z choinki się urwałeś??
Servis Calibra
mikas24
Początkujący
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zawiercie

09 Lis 2009, 22:53

Bez urazy,ale...masz prawo jazdy?I jak długo?Słyszałeś kiedyś o czymś takim jak ustawa prawo o ruchu drogowym?Tam jest na temat cofania napisane jasno i wyraźnie.Więc poszukaj.
A jak będziesz szukał,to przy okazji poduczysz się w tym,czego zapomniałeś od zdania egzaminu.
I jeżeli się nie obrazisz na nas za takie posty,to napisz odpowiedz na swoje pytanie - przyda się potomnym,bo nie ładnie być samolubnym... :wink:
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

10 Lis 2009, 08:08

InTeR myślenie nie jest chyba twoją dobrą stroną. Jeśli wjeżdżasz przodem do garażu to wyjeżdżasz tyłem i na odwrót. Czyli jak by cofanie na jezdnie było zabronione w ogóle byś nie wjechał ani nie wyjechał. Lepiej stawiaj auto przed domem bo jeszcze mandat dostaniesz :wink:
:wink: :wink:
Servis Calibra
mikas24
Początkujący
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zawiercie
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Luxury Sedans, Midsized - Audi A6 Luxury Sedans, Midsized - Audi A6
    Czasopismo "Consumer Reports" ogłosiło Audi A6 najlepszym samochodem w kategorii luksusowych sedanów średniej wielkości - "Luxury Sedans, Midsized". Redakcja magazynu oceniała właściwości jezdne, jakość wnętrza, zużycie ...
    BMW Z9 Gran Turismo 1999 BMW Z9 Gran Turismo 1999
    Koncept BMW Z9 Gran Turismo ma wyznaczać kierunek rozwoju wzornictwa motoryzacyjnego w XXI wieku. Przejrzystość, dynamika i technologia, która dzięki zastosowaniu BMW iDrive ponownie definiuje pojęcie ergonomiki w ...

• Re: Włączanie się do ruchu- Cofanie

10 Lis 2009, 12:19

Ale porady... .
    Jak nie macie nic do powiedzenia to sobie darujcie.
    Dishman
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

11 Lis 2009, 13:23

InTeR napisał(a):Witam.
    Chciałbym się upewnić czy mogę włączyć się do ruchu tyłem?? -cofając
    Np. Wyjeżdżając z garażu na ulicę.

A ja nie będę "niegrzeczny" ;) i wyjaśnię koledze.
    Oczywiście, że możesz, ale pamiętaj o ważnej zasadzie. Gdy wyjeżdżasz tyłem (lub gdziekolwiek jedziesz do tyłu), to robisz tzw. manewr niestandardowy (jak ja to nazywam) i wszyscy inni, którzy jadą już ulicą/drogą mają bezwzględne pierwszeństwo i musisz im ustąpić. W przypadku kolizji - Twoja wina.
    Podczas cofania nie włączaj świateł awaryjnych, (co niektórzy, tak robią :!: (sic!)), w końcu jest (w zależności od modelu auta są dwie) od tego biała lampka z tyłu auta. Gdy ja wyjeżdżam z parkingu/podwórza to zachowuję się tak jakbym wyjeżdżał przodem - włączam migacz informując tych co są już w ruchu w którą stronę będę jechał, np. wyjeżdżam tyłem w lewo (moje lewo - z punktu widzenia kierowcy), włączam lewy migacz. Gdy będzie wolne - jadę, w przeciwnym przypadku czekam. Chyba, że trafi się kulturalny kierowca i Cie wypuści.
    Prawo jazdy - nie dla idiotów.
    Nawet jeśli już je masz, nie znaczy, że nie możesz nim być.
    safari
    Początkujący
    Awatar użytkownika

Miejscowość: Pleszew

11 Lis 2009, 17:37

Z awaryjnymi w przypadku cofania osobówek ja się nie spotkałem. W przypadku busów, autobusów, ciężarówek - tak. I tutaj rozumiem, bo oni żeby wyjechać muszą się czasami mocno nakręcić.
    Dishman
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

11 Lis 2009, 20:53

Dishman napisał(a):Z awaryjnymi w przypadku cofania osobówek ja się nie spotkałem.

Niestety ja się spotkałem i to nie raz. Nawet raz jechałem z takim i się go pytam, po co włącza awaryjne skoro ma to białe światełko i wystarczy oraz, że powinien włączyć jak już migacz. On (kierowca) na to, że to info dla innych, że cofa i żeby uważali (sic!), czy coś w ten deseń.
    Uprzedzam pytania innych: światła cofania działały, przejrzystość powietrza znakomita - słoneczny dzień, bez mgieł, deszczu itp.

W przypadku większych aut, moim zdaniem to nie jest wytłumaczenie - stojąc za nim nie wiem w którą stronę chce wycofywać i nie wiem gdzie się ustawić, żeby zrobić mu miejsce.
    Zresztą jak sama nazwa wskazuje, awaryjne służą do informowania o awarii pojazdu lub ostatecznie pozostawieniu go w miejscu niezbyt widocznym, ale do tego służą z kolei światła postojowe (pozycyjne) - to taka mała dygresja.
    Prawo jazdy - nie dla idiotów.
    Nawet jeśli już je masz, nie znaczy, że nie możesz nim być.
    safari
    Początkujący
    Awatar użytkownika

Miejscowość: Pleszew

• Warto przeczytać
    • Tuning Mazda, przezentacja, dym, woda
      Autosacrum 2009
      S2020005
      Jaguar