Wyrejestrowanie, sprzedaż, pozbycie się samochodu - problem

Wyrejestrowanie, sprzedaż, pozbycie się samochodu - problem

14 Lip 2009, 09:41

Witam,
powiem szczerze że jestem nowy na forum i od razu potrzebuję pomocy.

Otóż w listopadzie ubiegłego roku, kupiłem razem z kolegą małego fiata do zabawy, niestety samochód po dwóch dniach odmówił posłuszeństwa i do teraz stoi na podwórku. W między czasie skończyło się ubezpieczenie(końcówka roku 2008), ale na domiar wszystkiego na samochód nie została spisana umowa(ponieważ zawierałem ją z kolegą), a dokumenty były zarejestrowane jeszcze na pierwszego właściciela. Dokumenty w międzyczasie gdzieś się zapodziały i nie mogę ich znaleźć, kolega chce spisać umowę(ściagają go za OC), a ja chciałbym w końcu zrobić jakiś porządek z tym samochodem.

I teraz pytanie: Czy jest możliwość wyrejestrowania samochodu na podstawie samych umów kupna/sprzedaży?
A jeśli nie, to jak przerejestrować samochód gdy nie posiada się do niego dokumentów?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
gluchy987
Nowicjusz

Miejscowość: Warszawa

14 Lip 2009, 10:12

Najpierw na policje zgłosić zgubienie dowodu rejestracyjnego później do wydziału komunikacji z kartką z policji i prosić o wydanie zastępczego.
PrezesArtek
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Miejscowość: Sosnowiec
Auto: Nissan Primera WP11-144
Silnik: QG18DE
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

14 Lip 2009, 10:33

PrezesArtek napisał(a):Najpierw na policje zgłosić zgubienie dowodu rejestracyjnego później do wydziału komunikacji z kartką z policji i prosić o wydanie zastępczego.

A mogę zgłosić zagubienie dowodu który nie jest wystawiony na mnie?
gluchy987
Nowicjusz

14 Lip 2009, 11:15

nie musisz iść na policję jeśli zgubiłeś dowód.

Możesz zgłosić zgubienie w urzędzie komunikacji w którym samochód był zarejestrowany.
Jednocześnie występujesz o zaświadczenie o danych pojazdu w celu wyrejestrowania lub zarejestrowania.
tu masz wniosek o wydanie zaświadczenia o danych
[link wygasł]

Warunki:
1. musisz przyjść z umowami od tego, który jest w dowodzie rejestracyjnym do Ciebie. Jeżeli jest Was dwóch to musicie pójść razem i złożyć oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania o zgubieniu dokumentu.
2. osoba, która jest w dowodzie rejestracyjnym musi zgłosić sprzedaż pojazdu na osobę od której kupiliście samochód.

Mając zaświadczenie o danych, badanie techniczne, umowy, OC, tablice i Wasze dowody rejestracyjne rejestrujecie samochód na siebie w swoim urzędzie komunikacji.

Co do złomowania to jeżeli nie przerejestrujesz to musisz jeszcze oddać samochód na złom skąd dostaniesz zaświadczenie, że oddałeś na złom. Z tym zaświadczeniem i powyższymi dokumentami udajesz się do urzędu w celu wyrejestrowania. Może być z tym problem jeżeli auto nie jest na Ciebie zarejestrowane w Twoim urzędzie komunikacji. Wyrejestrowujesz coś co jest zarejestrowane czyli jeżeli nie zarejestrował na Ciebie Twój urząd to wyrejestrowanie będzie wymagało dodatkowych zabiegów.

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz

Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

14 Lip 2009, 11:32

Dzięki wielkie za rzeczową odpowiedź!

Mam jeszcze pytanko odnośnie warunku nr 2:
DariuszSawicki napisał(a):2. osoba, która jest w dowodzie rejestracyjnym musi zgłosić sprzedaż pojazdu na osobę od której kupiliście samochód.

Ta osoba musi to zrobić teraz, czy musiała to zrobić przy pierwszej sprzedaży?
Samochód zmienił chyba ze 4 razy właściciela. A z tego co pamiętam osoba na którą zarejestrowany był pojazd jest człowiek z rocznika 1922, więc swoją drogą ciekawe czy jeszcze żyje...

P.S.
Orientuje się ktoś jakie będą koszty takiej zabawy?
gluchy987
Nowicjusz

14 Lip 2009, 14:24

Ta osoba, która jest w dowodzie rejestracyjnym powinna to zgłosić w terminie 30 dni od daty sprzedaży. Jeśli tego nie zrobiła to będzie problem bo jak udowodnicie, że te umowy, które posiadacie są prawdziwe?

Zadzwoń do urzędu komunikacji i spytaj czy on zgłosił sprzedaż może udzielą informacji chociaż ogólnej bo mamy ochronę danych osobowych.

KOSZTY:
1. zaświadczenie o danych - 17 zł
2. badanie techniczne - 100 zł
3. przerejestrowanie 100 - 200 zł (w zależności czy pojazd zmienia urząd i tablice czy nie)
4. OC w zależności od firmy i Waszych zniżek
tu możesz sprawdzić w mbaku
http://ds.auto.systempartnerski.pl/mbank/ekonto.html

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

DariuszSawicki
Stały forumowicz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Złość i agresja - niebezpieczni kierowcy na drodze Złość i agresja - niebezpieczni kierowcy na drodze
    Agresja, wulgarne gesty, utarczki słowne czy nawet fizyczna przemoc wobec innych uczestników ruchu to objawy syndromu "wściekłego kierowcy", zwanego przez psychologów także Mad Maxem1. Złość i agresja przenosi ...
    Przyciemniane szyby w samochodzie - przepisy i normy, a komfort Przyciemniane szyby w samochodzie - przepisy i normy, a komfort
    Kierowcy często poszukują rozwiązań, które zwiększą komfort użytkowania samochodu. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz możliwości, pozwalających na modyfikację samochodu. Jedną z możliwości, po którą sięgają ...

• 14 Lip 2009, 15:46

No wszystko by było pięknie gdyby nie przegląd techniczny...
    Samochód nie jest zupełnie na chodzie....
    Poza tym, przegląd techniczny podbija się w dowodzie rejestracyjnym? A tak jak mówiłem to go nie posiadam...

Widzę że jestem w niezłej d..., ale wielkie dzięki za pomoc!
    gluchy987
    Nowicjusz

16 Lip 2009, 15:09

Do rejestracji pojazdu diagnosta wystawia zaświadczenie z wszystkim danymi auta i czy jest sprawne i to zaświadczenie zanosisz do Wydziału Komunikacji żeby wiedzieli jakie dane wpisać do dowodu rejestracyjnego.
    PrezesArtek
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

Miejscowość: Sosnowiec
    Auto: Nissan Primera WP11-144
    Silnik: QG18DE
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Kombi
    Skrzynia biegów: Manualna
    Rok produkcji: 1999

16 Lip 2009, 16:06

może być też tak, że diagnosta zażąda zaświadczenia o danych pojazdu o którym pisałem wcześniej. Dostaniesz je jak spełnisz wymienione przeze mnie warunki.

Ten dokument zastępuje czasowo dowód rejestracyjny i wydaje się go w celu badań technicznych lub zarejestrowania pojazdu jeśli zginą dokumenty.

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
    pozdrawiam

Dariusz Sawicki

DariuszSawicki
    Stały forumowicz

• Warto przeczytać
    • VW Passat CC