Wyrzucenie współwłaściciela a ubezpieczenie OC

Wyrzucenie współwłaściciela a ubezpieczenie OC

01 Mar 2016, 09:56

Witam,

Na wstępie zaznaczę, że jestem młody i w wielu kwestiach jeszcze zielony. Przed zadaniem pytania poszukałem w sieci ale z racji, że mam wątpliwości zwracam się do bardziej rozeznanych osób.

Rozchodzi się o to, że w swoim aucie mam współwłaściciela (ja jestem głównym właścicielem) i chcę się jego "pozbyć". Współwłaściciel był brany głównie ze względu na zniżki przy OC. Nie osiągnąłem jeszcze pełnych zniżek, ale planuję przeprowadzę (zmiana meldunku) i współwłaściciel będzie oddalony o 300 km co czasami może przysporzyć niepotrzebnych kłopotów, więc chce sobie i jemu tego oszczędzić.

Czy kiedy w wydziale komunikacji usunę współwłaściciela to od razu (tego samego dnia) muszę wypowiedzieć starą umowę OC czy mogę ją pociągnąć do końca i dopiero nowe OC wykupić tylko na siebie?

Czy w relacji dziadek - wnuk obowiązuje mnie podatek od darowizny? Auto jest warte około 25000 zł, więc podatek to 3% od połowy wartości? Jaki mam termin na jego uiszczenie?

Będę wdzięczny o wszelkie wskazówki związane z usunięciem współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego i wykupieniem nowej polisy OC.

I ostatnie pytanie. W kwietniu kupię nowe OC tylko na siebie, a we wrześniu się przeprowadzę, zmienię meldunek. Czy po zmianie meldunku, czyli też zmianie tablic muszę coś zmieniać w OC? Czy dopiero przy zakupie OC na kolejny rok?
Artur4Life
Nowicjusz
 
Posty: 14
Rejestracja: 21 Mar 2015, 14:04
Przebieg/rok: 13tys. km
Auto: Ford Fiesta MK7
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2012

Re: Wyrzucenie współwłaściciela a ubezpieczenie OC

01 Mar 2016, 14:30

Hejo,
Artur4Life napisał(a):Czy kiedy w wydziale komunikacji usunę współwłaściciela to od razu (tego samego dnia) muszę wypowiedzieć starą umowę OC czy mogę ją pociągnąć do końca i dopiero nowe OC wykupić tylko na siebie?

Po zmianach w dowodzie, wystarczy poinformować ubezpieczyciela o takiej zmianie. Otrzymasz wtedy aneks do polisy, oraz ewentualnie będziesz zmuszony do dopłaty różnicy po rekalkulacji składki. Z ubezpieczenia będziesz mógł korzystać do końca trwania umowy :)
Artur4Life napisał(a):Czy w relacji dziadek - wnuk obowiązuje mnie podatek od darowizny? Auto jest warte około 25000 zł, więc podatek to 3% od połowy wartości? Jaki mam termin na jego uiszczenie?

Wychodzi na to, że nie będzie potrzeby odprowadzania podatku od darowizny, ale będzie trzeba zgłosić to do Urzędu Skarbowego. Dokładnie informacje znajdziesz np. tutaj: http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/inne ... rminy.html
Artur4Life napisał(a):W kwietniu kupię nowe OC tylko na siebie, a we wrześniu się przeprowadzę, zmienię meldunek. Czy po zmianie meldunku, czyli też zmianie tablic muszę coś zmieniać w OC? Czy dopiero przy zakupie OC na kolejny rok?

Postępowanie podobne jak w przypadku usunięcia współwłaściciela. Wszystko zgłaszasz ubezpieczycielowi i zostaje wystawiony aneks :)

Co do samego zakupu OC to zapraszam na nasz kalkulator OC, gdzie porównasz oferty kilkunastu Towarzystw i znajdziemy dla Ciebie coś konkretnego :) Odezwij się dodatkowo na PW to postaramy się zrobić dodatkową zniżkę dla forumowicza :ok:
Image

Wykonałeś/aś u nas kalkulację? Wyślij link do wyników porównania na PW i postaramy się dla Ciebie obniżyć cenę jeszcze bardziej :)

Akademia mfind - najpopularniejszy w Polsce serwis z poradami ubezpieczeniowymi
mfind
Autoexpert
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Zdjęcia: 4
Rejestracja: 10 Gru 2014, 16:22
Auto: Volvo S40
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Burza za kierownicą - jak ją bezpiecznie przetrwać? Burza za kierownicą - jak ją bezpiecznie przetrwać?
  Upalne letnie dni często kończą się gwałtowną burzą. Wnętrze samochodu jest wtedy raczej bezpiecznym miejscem, mimo to jazda w takich warunkach pogodowych może być bardzo niebezpieczna. Zagrożenie stanowią nie tylko silne ...
  Volkswagen XL1 najoszczędniejszy seryjny samochód na świecie Volkswagen XL1 najoszczędniejszy seryjny samochód na świecie
  Volkswagen XL1 ze zużyciem paliwa 0,9 l/100 km jest najoszczędniejszym seryjnym samochodem na świecie. Dzięki napędowi hybrydowemu plug-in dwuosobowe auto może przejechać nawet 50 km tylko na prąd, nie emitując w ogóle ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Tuning Show
   Tańczące dziewczyny
   Helikopter - loty wycieczkowe
   Ładowanie samochodu - Seat Altea XL Electric Ecomotive