Wyższe ubezpieczenie OC, podwyżki dla kierowców

Wyższe ubezpieczenie OC, podwyżki dla kierowców

02 Gru 2016, 14:23

Drastyczna podwyżka ubezpieczeń OC jaka miała miejsce w ostatnim czasie to bardzo mocny cios wymierzony w kierowców którzy płacą i tak już wysokie składki obowiązkowego ubezpieczenia za swoje samochody.

Cena ubezpieczenia OC w górę
Najbardziej dotknięci podwyżką są kierowcy zawodowi których składki wzrosły drastycznie. Te podwyżki to nie 5 ani 10% w niektórych sytuacjach sięgają one nawet stu procent i więcej! Przeciętny kierowca zapłaci średnio od 30% do nawet 50% więcej niż przed rokiem za takie samo ubezpieczenie OC.
Image
Kierowcy szukają odpowiedzi jak to jest możliwe że praktycznie z dnia na dzień stawki obowiązkowego ubezpieczenia OC tak podrożały? Co jest zasadniczą przyczyną takich wzrostów cen ubezpieczenia komunikacyjnego OC?
"Zasadniczą przyczyną obecnych wzrostów cen OC komunikacyjnego jest znaczący i trwający od kilku lat wzrost wartości wypłacanych odszkodowań i świadczeń na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach i ich rodzin. Droższe stają się nie tylko naprawy aut czy ceny części samochodowych, ale również opieka lekarska czy rehabilitacyjna nad poszkodowanym. Wyższe wypłaty oraz brak podwyżek cen w latach poprzednich spowodowały spadek rentowności OC komunikacyjnego" tak czytamy w liście Jana Grzegorza Prądzyńskiego, szefa Polskiej Izby Ubezpieczeń zrzeszającej wszystkie firmy ubezpieczeniowe w Polsce wystosowanego, do Pani premier Szydło.

Jak zapobiec takiemu wzrostowi cen za OC?
Jednym z rozwiązań jake proponuje PIU (Polska Izba Ubezpieczeń) są to regulacje które miały by na celu ustalić wysokości wypłacanych odszkodowań. Aktualnie brak jest takiej regulacji co powoduje wprost brak przewidywalności cen ubezpieczenia i dalsze ich wzrosty cen, a przepisy prawa nie zawierają kryteriów, jakimi należy kierować się przy określaniu kwot odszkodowań.

Tak czy inaczej wygląda na to że na rynku ubezpieczeń mamy w tej chwili "wolną amerykankę" w wypłacaniu świadczeń i ustalaniu wysokości składek ubezpieczeń OC. Ubezpieczyciele zaniżają składki na tyle na ile to możliwe przy wypłacaniu odszkodowania na czym zarabiają najwięcej z drugiej zaś strony sięgają głębiej do kieszeni przeciętnych kierowców tłumacząc to większymi wypłatami odszkodowań.

UOKiK biorąc pod uwagę skargi i sygnały wpływające od konsumentów przygląda się całej sprawie i od pewnego czasu przy współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego analizuje zaistniałą sytuację na rynku związaną z podwyżką cen polis OC.

A Wam ile podrożało średnio OC od poprzedniej polisy?

Pamiętajcie, że przed przedłużeniem polisy na kolejny okres jaką przedstawi wam aktualny Wasz ubezpieczyciel warto sprawdzić czy nie znajdziecie tańszego ubezpieczenia korzystając np. z porównywarek dostępnych w internecie typu Rankomat, [link wygasł]. To nic nie kosztuje, a możecie zyskać nawet kilkaset złotych oszczędności w skali roku.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2694
Zdjęcia: 9708
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Wyższe ubezpieczenie OC, podwyżki dla kierowców

06 Gru 2016, 12:16

Powinniśmy mieć podaną kwotę wartości na jaka jest ubezpieczone auto (która obowiązuje przez cały czas ubezpieczenia) i nie wyssaną z palca bo zazwyczaj tak jest. Przy wypłacaniu odszkodowania okazuje się, że wychodzi kilka tyś. mniej niż rzeczywista wartość auta przed szkodą.

Przy wyliczaniu składki podczas kiedy nam np. ukradli auto okazuje się że samochód nie był wyposażony w to czy tamto (informacje te nie wymagane i nie było trzeba ich podawać podczas zawierania ubezpieczenia) i kwota którą ma wypłacić ubezpieczyciel leci w dół. W takim przypadku dla poszkodowanego właściciela auta każdy procent ma dużą wartość.

Ciekawe jest to że im większy przebieg miało auto to odejmuje się więcej procent, a przecież samochód który nam ukradli z przebiegiem np. 200tyś. km mógł być w lepszym stanie niż taki co ma 100tyś. Wniosek jest taki że sami ubezpieczyciele nakłaniają do cofania liczników, a chyba tak nie powinno być. Auto przed pierwszym ubezpieczeniem jest fotografowane i oceniane i tu powinna być ustalona jego rzeczywista wartość a nie średnia rynkowa.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6788
Zdjęcia: 3346
Rejestracja: 19 Maj 2006, 23:41
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy od: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

Re: Wyższe ubezpieczenie OC, podwyżki dla kierowców

24 Gru 2016, 10:03

Zmowa cenowa.
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5501
Zdjęcia: 20
Rejestracja: 13 Sty 2009, 08:11
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy od: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: różne ,Octavia 2,0
Silnik: 116 KM,
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

Re: Wyższe ubezpieczenie OC, podwyżki dla kierowców

25 Gru 2016, 02:16

No ładnie pogrzało ich z cenami ubezpieczeń w polsce :( Mi wyliczyło około 1800 zł za fiata seicento 900 (choć może to przez to, że mam dużo zwyżek za wiek) :( No ale kurczę wcześniej liczyli mi 950-1200 zł a tu tyle aż mam dać a to bardzo wielkie dla mnie pieniądze :( Powinno się płacić jakoś tam ubezpieczenie uwzględniając do tego wartość pojazdu i jakiś tam max procent dać od wartości a nie wyssali sobie nie wiem skąd taką stawkę
Nowe Fotki Mojego Auta są w tym temacie
fiat-seicento-900-krzycha-vt94145.htm
Krzychu
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 4850
Rejestracja: 15 Kwi 2014, 17:36
Auto: VW POLO 6R
Silnik: 1.2 TDI CR 75 KM
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

Re: Wyższe ubezpieczenie OC, podwyżki dla kierowców

25 Gru 2016, 08:55

Przede wszystkim powinno się zakończyć stosowanie progów od pojemności silnika. Kiedyś miało to sens ,bo im większy był silnik tym więcej koni. A dzisiaj nie ma to zastosowania. progi powinny być od koni mechanicznych. Dziś silniki 1200 mają po 120 KM ,a stary diesel 2,0 np. ma 75 KM i przyspiesza jak czołg.
Który z nich potencjalnie "giluje" po drodze..? :)
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5501
Zdjęcia: 20
Rejestracja: 13 Sty 2009, 08:11
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy od: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: różne ,Octavia 2,0
Silnik: 116 KM,
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

Re: Wyższe ubezpieczenie OC, podwyżki dla kierowców

29 Gru 2016, 15:22

ciekawe kogo wina to jest
Piotr51p
Nowicjusz
 
Posty: 5
Rejestracja: 20 Gru 2016, 13:29
Prawo jazdy od: 02 04 1979
Auto: audi
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Latający samochód elektryczny - czy to jest możliwe? Latający samochód elektryczny - czy to jest możliwe?
    Toyota opatentowała nowy projekt latającego samochodu-drona, którego koła mogą pełnić funkcję śmigieł. Pojazd ma mieć napęd elektryczny zasilany bateriami lub ogniwami paliwowymi. Projekt opracowała Toyota Engineering ...
    Stacja tankowania wodoru w Belgii Stacja tankowania wodoru w Belgii
    Belgia dołączyła do stale rozrastającej się europejskiej sieci stacji tankowania wodoru. Pierwsza publiczna stacja została uruchomiona na terenie Toyota Motor Europe w Zaventem pod Brukselą. To wydarzenie otwiera Toyocie ...

  •