Yaris WRC gotowy do zimowego startu w Rajdzie Szwecji

15 Lut 2018, 13:40

W rozpoczynającym się dziś Rajdzie Szwecji Toyota Gazoo Racing ma nadzieję powtórzyć zeszłoroczny sukces, kiedy to Jari-Matti Latvala stanął na najwyższym podium. Druga runda sezonu WRC 2018, rozgrywana na śniegu i lodzie, potrwa do niedzieli.

Pozycja teamu japońskiej marki po pierwszej rundzie obecnego sezonu jest bardzo silna – w Rajdzie Monte Carlo Ott Tänak zajął drugie miejsce, a tuż za nim na podium stanął Jari-Matti Latvala. Esapekka Lappi dojechał do mety jako siódmy. Toyota zdobyła w Monako 33 punkty i znalazła się w czołówce klasyfikacji generalnej producentów.
Yaris WRC gotowy do zimowego startu w Rajdzie SzwecjiRajd Szwecji współtworzy serię FIA WRC od początku ich istnienia, tj. od 1973 roku. Jest to jedyna w pełni zimowa runda w kalendarzu WRC. W tych warunkach opony samochodów muszą być uzbrojone w 2-centymetrowe, metalowe bolce, które przebijają się przez lód i zbity śnieg, zapewniając przyczepność. Aby utrzymać się na trasie, kierowcy wchodzą w zakręty w poślizgu po pochyłych, ośnieżonych bandach. Nowością w tegorocznej edycji jest siedziba główna rajdu przeniesiona z Karlstad do Sunne, 35 km od parku serwisowego w Torsby.

Rajd rozpocznie się od super odcinka specjalnego w Karlstad. Więcej akcji czeka na zawodników w piątek, kiedy to zawodnicy przeniosą się na granicę z Norwegią. Na tym etapie na kierowców czeka 7 odcinków specjalnych. W sobotę odbędzie się 8 OS-ów. Na początek zaplanowano po dwa przejazdy na trasach Torntorp, Hagfors i Vargasen, następnie kierowcy powrócą do Karlstad, a na koniec czeka ich nocny sprint w pobliżu parku serwisowego w Torsby. Atrakcją tego dnia będzie spektakularna Hopa Colina (Colin’s Crest) na OS-ie Vargasen, nazwana tak dla uczczenia pamięci Colina McRae, Rajdowego Mistrza Świata 1995 roku. W niedzielę po dwóch przejazdach w Likenas zawodnicy zmierzą się z Power Stage w Torsby. Tegoroczny rajd składa się z 19 odcinków specjalnych o łącznej długości 314,25 km, z czego jedna czwarta to nowe trasy.

"Rajd Szwecji to jedna z moich ulubionych rund. Tutaj zdobyłem swoje pierwsze zwycięstwo w WRC 10 lat temu – aż trudno uwierzyć, że to tak dawno! Uważam, że w tym sezonie mamy lepszy samochód w porównaniu do ubiegłego roku. Skoncentrowaliśmy się na poprawie jego możliwości na wolniejszych, bardziej technicznych trasach. Jednocześnie konkurencja jest w tym roku jeszcze bardziej wymagająca – również wewnątrz naszego teamu. To będą świetne zawody w porządnych zimowych warunkach, co oczywiście działa na moją korzyść. Jestem pewien, że możemy zawalczyć o kolejne zwycięstwo" powiedział Jari-Matti Latvala, kierowca Yarisa WRC nr 10.

"Wciąż uczę się Yarisa WRC, ale po testach na śniegu zaczynam rozumieć, dlaczego Jari-Matti wygrał w Szwecji w zeszłym roku. Na początku rajdu będę musiał się oswoić z nową sytuacją, ale oczywiście mam nadzieję na podium lub nawet na zwycięstwo. Zamierzam w ten weekend dobrze się bawić i dać z siebie wszystko" zapewnił Ott Tänak, kierowca samochodu nr 8.

"Rajd Szwecji to jedna z tych rund, w której jesteśmy mocni. Mamy już za sobą udane testy na pokrytych śniegiem drogach w Finlandii. Każdy kierowca trenował po dwa dni. Spodziewamy się, że wszystkie trasy będą pokryte śniegiem, więc zapowiada się spektakularny show dla kibiców. Nasi kierowcy są zadowoleni z samochodów. Jari-Matti wygrał w zeszłym roku, a Ott był tuż za nim. Esapekka także ma dobre wyczucie śniegu, choć oczywiście ma mniejsze doświadczenie niż pozostali. Czujemy się dość pewnie, ale jednocześnie pamiętamy o tym, że zawsze jest miejsce na rozwój" skomentował Tommi Mäkinen, dyrektor TOYOTA GAZOO Racing WRT.

W 2017 roku Toyota powróciła do Rajdowych Mistrzostwach Świata po 17 latach przerwy. Wygrana Latvali w ubiegłorocznym Rajdzie Szwecji była pierwszym zwycięstwem Toyoty w tym stuleciu i 44. w historii marki w WRC. W dorobku fińskiego kierowcy był to 17. raz, kiedy stanął on na najwyższym podium. W rajdzie wzięło udział 41 samochodów, spośród których 32 dojechało do mety. Na najszybszym odcinku specjalnym SS9 zawodnicy uzyskali średnią prędkość 137,81 km/h. Najwolniejszy okazał się super OS Karlstad ze średnią prędkością 72,69 km/h. Ott Tänak, obecnie kierowca Toyoty, dojechał na metę jako drugi.

źródło: TMPL
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3781
Zdjęcia: 13077
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Pasażerowie, nogi w dół!
    W Polsce ponad 90% kierowców i pasażerów zapina pasy(1). Mogą one jednak nie spełnić swojej funkcji, jeśli nie zapniemy ich prawidłowo i nie zajmiemy odpowiedniej pozycji. Kierowca powinien ustawić zagłówek, ...