Zakup auta a sprzedaż poniżej 6 miesiąca od dnia zakupu

23 Wrz 2021, 12:36

Dzień dobry wszystkim. Mam pytanko gdyż mogę okazyjnie kupić samochód (znajomy wyjeżdża za granicę i chce się pozbyć samochodu), mi auto nie potrzebne gdyż mam swoje, lecz chętnie kupiłbym ten samochód by go sprzedać i nie ukrywam coś zarobić :) Nie jestem handlarzem ani nigdy nie handlowałem samochodami i nie zamierzam, tylko jednorazowo myślę coś dorobić.
Zatem ciekaw jestem jak wygląda procedura, czy po zakupie auta muszę je odrazu rejestrować ? Czy mogę sprzedać nie przerejstrowane auto ? Jak najkorzystniej wyglądałby taki handel ? Gdyż obiło mi się o uszy że do pół roku od zakupu jest jakiś podatek i nie wiem czy to prawda. Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
kwolo8
Nowicjusz
 
Posty: 32

23 Wrz 2021, 13:09

Czas na przerejestrowanie jest określony z góry 30 dni i tu nic nie wymyślisz. Ubezpieczyciela trzeba poinformować w ciągu 14 dni.

kwolo8 napisał(a):czy po zakupie auta muszę je odrazu rejestrować ?
Powinieneś przerejestrować.
kwolo8 napisał(a):Czy mogę sprzedać nie przerejstrowane auto ?
Tak jak zrobisz to przed upływem 30 dni.
kwolo8 napisał(a):Jak najkorzystniej wyglądałby taki handel ?
To zależy ile planujesz na nim zarobić. Można by było dogadć się z właścicielem że sprzedasz samochód jako pośrednik w jego imieniu jak dobrze go znasz. Jak kupisz i będziesz chciał sprzedać w czasie krótszym niż 6m-c to możesz to zrobić ale w przypadku sprzedaży za większą kwotę zapłacisz podatek od wzbogacenia od tej różnicy.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9712
Zdjęcia: 34

23 Wrz 2021, 15:35

Co do rejestracji auta tak jak wyżej napisane. Do pół roku od mca nabycia płacisz podatek dochodowy. Jeżeli nawet nie zarobisz to i tak zgłaszasz fakt do rocznego pitu. Po pół roku nie ma podatku ani zgłoszenia. Podatek to 19% od różnicy zakupu i sprzedaży.
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10180
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Glikometr - tester płynu chłodniczego - instrukcja
    Cześć, pokażę Wam jak działa glikometr przyrząd którym możemy przetestować temperaturę wrzenia i przemarzania płynu chłodniczego który znajduje się w układzie chłodzenia samochodu. Dlaczego warto kontrolować ...