Zakup auta od osoby prywatnej.

Zakup auta od osoby prywatnej.

30 Sie 2018, 16:55

Cześć! W najbliższym czasie zamierzam zakupić swoje pierwsze auto :D
Nie ukrywam, że w tej euforii mogę o czymś zapomnieć, ale staram się trzymać nerwy na wodzy.
Nie chcę tu pisać o dokładnych oględzinach auta oraz sprawdzeniu jego historii, to podstawa.
Auto, którym się interesuje ma ważne OC oraz przegląd do 2019 roku.

Chcę natomiast rozwiać swoje wszelkie wątpliwości z punktu widzenia prawnego :)

Kupuję auto od osoby prywatnej:

1. W ciągu 14 dni mam udać się US i uiścić opłatę od czynności cywilnoprawnych.
Ze sobą mam mieć tylko umowę czy także inne dokumenty?

2. Wizyta w Wydziale Komunikacji i przerejestrowanie auta.
Mam ze sobą mieć wszystkie dokumenty, umowa, OC, przegląd, dowód rejestracyjny, karta pojazdu i tablice, zgadza się?

3. Podpisanie umowy z ubezpieczycielem.
Karta pojazdu, dowód, umowa mają być ze mną.

Czy wszystko się zgadza? Może o czymś zapomniałem lub przeoczyłem?

Z góry dziękuję i pozdrawiam!
MonteChristo
Nowicjusz

Auto: Nie mam

Re: Zakup auta od osoby prywatnej.

30 Sie 2018, 17:02

od osoby prywatnej radze placic przelewem
lexusrx300
Nowicjusz

30 Sie 2018, 17:12

Czemuż to przelewem?
MonteChristo
Nowicjusz

30 Sie 2018, 17:19

bo jak ktoś cię wychucha to masz ślad kolega kupił golfa kradziony byl ni pieniedzy ni auta bo policja z przegladu zabrała bo bite numery miał
lexusrx300
Nowicjusz

30 Sie 2018, 17:35

Rozumiem, ale to są skrajne sytuacje.

Nie chciałbym odbiegać od moich pytań.
Ktoś jest w stanie pomóc?
MonteChristo
Nowicjusz

02 Wrz 2018, 20:02

lexusrx300 napisał(a):od osoby prywatnej radze placic przelewem

lexusrx300 napisał(a):bo jak ktoś cię wychucha to masz ślad kolega kupił golfa kradziony byl ni pieniedzy ni auta bo policja z przegladu zabrała bo bite numery miał

Bzdura - nie ma znaczenia forma zapłaty. Wystarczy w umowie KS zrobić odpowiedni wpis.
Co do reszty - po zakupie samochodu masz czas 30 na przerejestrowanie w WK. Do przerejestrowania potrzebne będą ci DR, KP, umowa KS i aktualne OC. Nie musi być na ciebie, może być na poprzedniego właściciela.
14 dni masz na zgłoszenie kupna samochodu do US.
Co do OC - jak się nie mylę, to teoretycznie nie musisz wogóle kontaktować się z ubezpieczycielem, ponieważ umowa jest nadal ważna. I teraz tak - umowę możesz kontynuować, albo zrezygnować i zawrzeć umowę nową, z innym ubezpieczycielem. Jak zdecydujesz się na kontynuację, to musisz pamiętać, że po jej zakończeniu nie przechodzi ona na następny okres, a więc musisz sam pamiętać o tym i zadbać, żeby dzień wcześniej zawrzeć nową umowę. Auto nie może być nawet jednego dnia bez ubezpieczenia.
Jeżeli jednak zdecydujesz się na kontynuację, to warto zgłosić się do ubezpieczyciela. Z dwóch powodów. Raz - zrobić aneks do umowy celem zmiany danych osobowych na polisie, dwa - może się okazać, że do ubezpieczenia trzeba dopłacić różnicę w zniżkach. Rzadko, ale zdarza się. Do ubezpieczalni potrzebny będzie nowy DR.
17 kwietnia 2018 na guza mózgu zmarła moja kochana żona Beti, mając 44 lata. Na forum jestem teraz sporadycznie.
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Renault EZ-ULTIMO to samochód autonomiczny Renault EZ-ULTIMO to samochód autonomiczny
    Warszawa posłużyła jako sceneria do dla filmu promocyjnego oraz realizacji sesji zdjęciowej najnowszego samochodu autonomicznego Renault EZ-ULTIMO, oficjalnie pokazanego po raz pierwszy na Salonie Samochodowym w Paryżu. W ...
    Podłącz smartfona w swoim samochodzie - Opel ADAM Podłącz smartfona w swoim samochodzie - Opel ADAM
    ADAM to pierwszy samochód z całkowicie nowym system informacyjno-rozrywkowym firmy Opel, który nie tylko obsługuje smartfony, ale również zwiększa ich możliwości, a tym samym zapewnia jeszcze więcej w ...

• Re: Zakup auta od osoby prywatnej.

02 Wrz 2018, 20:14

lexusrx300 napisał(a):od osoby prywatnej radze placic przelewem

od prywatnej nie ma to żadnej różnicy czy przelew czy gotówka, jeżeli jest gotówka to się to pisze w umowie k-s
    andrewb25
    Zaawansowany

Miejscowość: małopolskie