Zakup jednej opony - to możliwe?

Zakup jednej opony - to możliwe?

18 Sty 2011, 11:13

Wjechałem autem w dziurę i uszkodziłem stelaż opony (jak to barwnie określił wulkanizator - "jakby napompował to by się wszystko rozp....). Muszę więc szybko wymienić oponkę. I tu pojawia się pytanie jak do tego podejść? Opony mam w dobrym stanie (przejeździły jakieś 1,5 sezonu), są to Fuldy Kristall Montero 2. Wyjść z tej sytuacji jest kilka:
a) szukać takiej samej używanej opony (co może być trudne)
b) kupić jedną nową Fuldę Montero 3 (bieżnik jest taki sam)
c) kupić dwie opony byle jakiej marki i założyć na jedną oś.

Zastanawiam się też czy można sobie tak bezproblemowo wymienić tylko jedną oponę? Co na to na przykład policja? :)
pimpurdan
Początkujący

Miejscowość: Wrocław

Re: Zakup jednej opony - to możliwe?

18 Sty 2011, 11:53

pimpurdan napisał(a):Zastanawiam się też czy można sobie tak bezproblemowo wymienić tylko jedną oponę? Co na to na przykład policja?

Pewnie, że możesz tak zrobić. Policja nawet nie będzie wiedziała o tym, że jedna opona jest starsza a druga nowsza. Bo jak to poznają? Nie ma takiej możliwosci. Chyba, że spojrzy na kod DOT, ale to i tak mu nic nie da.
Z co do tej jednej opony - zalezy jak wygląda bieznik w tej dobrej oponie. Jeżeli nie jest zjechany i jest jeszcze głeboki, to kup i załóż poprostu jedną oponę. Byle taką samą jak ta dobra.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

18 Sty 2011, 15:16

Jak najbardziej może być nowa opona miałem taki sam przypadek!!!
dałem ogłoszenie do netu jaką oponę potrzebuje i koleś sprzedał mi nawet
nową miał z zapasu założyłem i w drogę pozdro
seat ibiza
kaszpirowski27
Nowicjusz

Miejscowość: Poznań

19 Sty 2011, 14:44

No niestety namierzyłem w necie oponę PRAWIE taką samą jak moja. Różni je tylko... indeks nośności. Teraz walczę ze sobą czy kupować bo nie wiem czy inny indeks oznacza w świetle prawa że to inny typ opony... Wychodzi, że na lewej stronie miałbym fuldę w indeksie 84T, a z prawej 88T. Myślicie że to cokolwiek zmienia jeśli chodzi o trakcję i bezpieczeństwo?
pimpurdan
Początkujący

19 Sty 2011, 15:45

pimpurdan napisał(a):Wychodzi, że na lewej stronie miałbym fuldę w indeksie 84T, a z prawej 88T.

A jaki indeks musisz mieć.. :?: :?: Jezeli w tej zakupionej jest większy niz potrzeba to nie ma problemu.Gorzej jest jezeli będzie mniejszy... :sad:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

Miejscowość: Polska
Prawo jazdy od: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

19 Sty 2011, 16:21

Migi dokładnie tak jest: do tej pory miałem opony w indeksie 84T, a ta jedna dokupiona miałaby 88T... Myslisz że nie ma problemu? Bo mogę też poczekać aż ktoś się zlituje i wystawi na allegro 84T... :D
pimpurdan
Początkujący

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Eco driving w zimie, kiedy za oknem trzyma mróz Eco driving w zimie, kiedy za oknem trzyma mróz
    Jak być eco, kiedy za oknem mróz? Dzięki utrwalaniu odpowiednich nawyków z każdą kolejną zimą zauważymy coraz większą różnicę w portfelu. Eco driving to styl jazdy, który możemy wykorzystywać niezależnie ...
    Mazda6 zdobywa prestiżową nagrodę - Red Dot Design Mazda6 zdobywa prestiżową nagrodę - Red Dot Design
    Nowa Mazda6 została uhonorowana tegoroczną nagrodą "Red Dot", która jest wyrazem międzynarodowego uznania dla jej wyjątkowej stylizacji. Jest to kolejny sukces tego modelu oraz rewolucyjnego motywu projektowego "KODO: ...

• Re: Zakup jednej opony - to możliwe?

19 Sty 2011, 22:23

§ 11 pkt. 5 mówi :
    "Pojazd powinien być wyposażony w ogumienie pneumatyczne, o nośności dostosowanej do nacisku koła, oraz dostosowane do maksymalnej prędkości pojazdu; ciśnienie w ogumieniu powinno być zgodne z zaleceniami wytwórni dla danej opony i obciążenia pojazdu.
    Z tego by wynikało, że indeks prędkości nie może być mniejzy niż prędkość max. twojego samochodu. Podana oczywiście przez producenta.
    Żaden przepis nie mówi też o tym, by na jednej osi były opony o tym samym indeksie prędkości.
    Tak więc ważne jest tylko to, aby na jednej osi był ten sam bieżnik, a indeks prędkości mieścieł się w prędkości max twojego autka.
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

19 Sty 2011, 23:41

pimpurdan napisał(a): Myslisz że nie ma problemu?

Nie ma zadnego problemu...
    MotoAlbercik napisał(a):Policja nawet nie będzie wiedziała o tym, że jedna opona jest starsza a druga nowsza.

I tu się mylisz.Na oponie jest wybity/wypalony tydzień oraz rok produkcji...
    Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
    Nie odpowiadam na PW.
    Migi60
    Forumowicz VIP

Miejscowość: Polska
    Prawo jazdy od: 10 07 1979
    Auto: OPEL CORSA
    Silnik: 60KM
    Paliwo: Benzyna
    Typ: Hatchback
    Skrzynia biegów: Manualna
    Rok produkcji: 2014

20 Sty 2011, 11:56

Ale muszą popatrzeć. I znać się na tym. A nasza dzielna policja zna się jedynie na bloczkach mandatowych.
    No a to i tak nie ma znaczenia. Różnica wieku na oponach może być nawet 20 lat.Nawet na jednej osi. Byle nie są uszkodzone zewnętrznie i mają wymaganą wysokośśc bieżnika.
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

24 Sty 2011, 15:27

Mi też się właśnie wydaje, że kluczowym wymogiem dla opon na jednej osi jest rodzaj i stan bieżnika. Indeksami nikt sobie raczej głowy nie zawraca. Ale tak na logikę: jak są różne indeksy prędkości, to opona może mieć przecież minimalnie inne właściwości (np. zachowanie na zakrętach). Jest więc kwestia bezpieczeństwa. No i co na to diagnosta na przeglądzie rejestracyjnym... Wydaje mi się, że oni mają obowiązek sprawdzić czy opony na jednej osi rzeczywiście są identyczne...

A największy kanał z tymi Fuldami Montero jest taki, że nie sposób już kupić nowej Montero 2, bo teraz w sklepach są Montero 3 z kompletnie zmienionym bieżnikiem! Dramat...

FOTO1 - Montero 2

FOTO2 - Montero 3
    pimpurdan
    Początkujący

27 Sty 2011, 11:05

pimpurdan napisał(a):Mi też się właśnie wydaje, że kluczowym wymogiem dla opon na jednej osi jest rodzaj i stan bieżnika. Indeksami nikt sobie raczej głowy nie zawraca. Ale tak na logikę: jak są różne indeksy prędkości, to opona może mieć przecież minimalnie inne właściwości (np. zachowanie na zakrętach). Jest więc kwestia bezpieczeństwa. No i co na to diagnosta na przeglądzie rejestracyjnym... Wydaje mi się, że oni mają obowiązek sprawdzić czy opony na jednej osi rzeczywiście są identyczne...

A największy kanał z tymi Fuldami Montero jest taki, że nie sposób już kupić nowej Montero 2, bo teraz w sklepach są Montero 3 z kompletnie zmienionym bieżnikiem! Dramat...

FOTO1 - Montero 2

FOTO2 - Montero 3

nie zapominaj, że oprócz indeksu prędkości masz jeszcze indeks nośności i muszę cię zmartwić, ale oba są istotne w trakcie przeglądu, natomiast w wypadku kontroli policyjnej liczy się rzeczywiście bieżnik. nie zawracałbym sobie czasu na kupowanie pojedynczej opony, jak jesteś stałym klientem tego sklepu, to staraj się chłopie o jakiś rabat, jeśli kupujesz drugi komplet w tym sezonie.
    automaniak
    pansamochodzik
    Nowicjusz

Miejscowość: Warszawa

09 Mar 2011, 16:14

Za późno... kupiłem identyczną używaną oponkę (Fulda 2). Rabat z tym sklepem będę negocjował przy zakupie letnich opon dla mojej siostry... :D
    pimpurdan
    Początkujący

25 Mar 2011, 14:28

pimpurdan napisał(a):Za późno... kupiłem identyczną używaną oponkę (Fulda 2). Rabat z tym sklepem będę negocjował przy zakupie letnich opon dla mojej siostry... :D

To radzę się z tym pośpieszyć, w końcu sezon w pełni.
    automaniak
    pansamochodzik
    Nowicjusz

Miejscowość: Warszawa

19 Wrz 2011, 15:43

Pozostaje mieć nadzieję,ze opona sprawdziła się podczas tego sezonu letniego,teraz cza pomału myśleć o oponach zimowych aby uniknąć później kolejek i wyższych cen.
    123opony
    Nowicjusz

Auto: VW GOLF V

26 Paź 2011, 11:13

możliwe w sklepie internetowym. polecam zajrzeć i zobaczyć jak duży wybór opon i felg jest tam dostępny. Niskie ceny, szybka dostawa, a w warsztacie przy ul. Modlińskiej 35 w Warszawie sami fachowcy. Ja jestem bardzo zadowolony z zakupów w tym sklepie, poleciłem już ich moim znajomym i oni też dokonują tam zakupów.
    iwanmarek
    Nowicjusz

• Warto przeczytać
    • Rodzinny autobus - camper
      Lexus - JD Power 2014
      Dodge Challenger
      Tuning Show