Żarówki LED do świateł pozycyjnych

Re: Żarówki LED do świateł pozycyjnych

04 Sty 2016, 21:15

Jeżeli chodzi o żarówki samochodowe, warto zapoznać się ze stroną nocar.pl - firma ma duże doświadczenie w branży, prowadzą także bloga z poradami dotyczącymi oświetlenia. W ich asortymencie można znaleźć żarówki od H1 do HB4 oraz światła ksenonowe D1R-D4S.
Ostatnio edytowany przez emil9 07 Sty 2016, 02:13, edytowano w sumie 2 razy
emil9
Nowicjusz

Prawo jazdy: 13 05 2006
Auto: Audi A4
Paliwo: Benzyna

05 Sty 2016, 19:47

Nie każda zmiana żarówek jest zgodna z prawem, do tego są wytyczne, warto poczytać eksperckie blogi, sporo pożytecznych informacji. Ważna jest temperatura barwy emitowanego światła, wpływa w znaczący sposób na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy oraz na zdrowy wzrok, który w zależności od zmieniających się warunków atmosferycznych i pór dnia inaczej reaguje na światło oraz odmiennie przystosowuje się do jego zmian.

Nikt tego nie pisze otwarcie ale żarówki diodowe, czyli LED, to nowość, niestety nielegalna w naszym kraju. Pomimo, że można kupić dowolną żarówkę pasującą do gniazd H1, H3, H4, H7 zbudowaną np o układy SMD 5050 czy diody CREE, to jazda z nimi grozi utratą dowodu, chyba, że reflektor posiada lampę ( homologowaną !)do jazdy dziennej zbudowaną w oparciu o taką żarówkę. W autach z lat 2005 -2014 raczej nie ma takich rozwiązań. I dlatego coraz częściej mija sie na drodze auta które oślepiają upiorną ledową rzeką niespójnego światła.

Czemu tak jest?
Żarówki halogenowe posiadają żarnik, którego umieszczenie wobec trzonka podlega tolerancji rzędu dziesiątych części milimetra, jednym słowem - źródło światła znajduje się zawsze i prawie dokładnie w tym samym miejscu. Prawie bo każdy zauwazył że po wymianie żarówki nieraz trzeba regulować światła na nowo.

Natomiast w LEDach światło pojawia się na całej powierzchni diody albo kilku diód i źródło światła wcale nie znajduje się w miejscu gdzie spodziewali się go projektanci reflektora.

Dlatego założenie do zwykłego reflektora żarówki LED sprawia, że wcale nie dysponujemy lepszym, jaśniejszym światłem - dysponujemy światłem bardziej rozproszonym i z niewyraźną granicą światło-cień. Jednym słowem - świecimy wszędzie, tylko nie tam gdzie chcemy, przy okazji oślepiając kierowców jadących z naprzeciwka ( za co odpowiada rozmyta granica światło-cienia ).

Jeszcze gorzej jest kiedy ktoś wkłada HID( xenony) w miejsce halogena. Zamiast włókna świeci się cała bańka i nie dość ze wali po drodze potokiem światła z ciemną plamą pośrodku to jeszcze nie ma układu samopoziomowania i wysokociśnieniowych spryskiwaczy wymaganych dla tego rodzaju lamp.

Dlatego za LEDy i ksenony w niehomologowanych lampach "lecą" dowody rejestracyjne - bo są one faktycznym zagrożeniem na drodze, a nie bo taki jest wymysł władzy. Zresztą ch.. z policją - oni najwyżej zabiorą dowód albo wlepia mandat. Gorzej z ubezpieczycielem, który na pewno nie podaruje oślepiaczowi, kiedy spowoduje wypadek.
33niosia
Obserwowany

Auto: wv passat
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi

11 Sty 2016, 00:59

Wiem, że Osram ma całe panele, które możesz zamonować do auta i wyglądają jak abryczne LEDy, więc myślę, że spokojnie możesz jeździć i się nie martwić, że jesteś na bakier z prawe :)
makumba
Nowicjusz

Auto: Lanos

27 Sty 2016, 09:45

makumba napisał(a):Re: Żarówki LED do świateł pozycyjnych

10 Styczeń 2016, 23:59

Wiem, że Osram ma całe panele, które możesz zamonować do auta i wyglądają jak abryczne LEDy, więc myślę, że spokojnie możesz jeździć i się nie martwić, że jesteś na bakier z prawe

masz na myśli te żarówki Fog Led? Nie ma jeszcze do wszystkich samochodów ale sporo modeli aut jest obsługiwanych. Przyglądałem się im jakiś czas temu i montaż jest banalny i co ciekawe - wszystko homologowane.
jacus19
Początkujący

Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 01 01 2001

31 Sty 2016, 23:41

Mam na myśli dokładnie to:
http://www.osram.pl/osram_pl/aktualnosc ... /index.jsp
Po wejściu w każdy link możesz sprawdzić szczegóły danego panelu
makumba
Nowicjusz

Auto: Lanos

24 Lis 2016, 12:34

Oryginalne ledy sprzedają w sklepach internetowych. Ja robiłem parę zamówień dla firmy i nie narzekam. Dobry kontakt, szybka realizacja zamówienia i co najważniejsze opisy jakie mają przy produktach odzwierciedlają ich faktycznie działanie. Nie są to parametry wyssane z palca, co się niestety potrafi często zdarzyć na różnych aukcjach w internecie chociażby.
Ostatnio edytowany przez ArteK 24 Lis 2016, 12:48, edytowano w sumie 2 razy
Powód: Usunięta reklama
skowronek546
Nowicjusz

Prawo jazdy: 08 08 1984
Auto: audi A4
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Dlaczego warto jest rozważyć zakup dobrego pokrowca samochodowego? Dlaczego warto jest rozważyć zakup dobrego pokrowca samochodowego?
    Podstawą korzystania z każdego samochodu jest zapewnienie mu należytej ochrony. Tyczy się to nie tylko wnętrza wozu, lecz także karoserii. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia naszego garażu powinny być zatem ...
    AutoSalon - Bass i Tuning Show, Lublin 2012 / relacja AutoSalon - Bass i Tuning Show, Lublin 2012 / relacja
    W dniach od 21 do 22 kwietnia 2012 roku w Centrum Targowm Międzynarodowych Targów Lubelskich odbyła się kolejna edycja Targów Motoryzacyjnych AUTOSALON i Targi Tuningowe - Car Audio BASS&TUNING SHOW. Wiosenne ...

• Re: Żarówki LED do świateł pozycyjnych

14 Mar 2017, 13:30

Kompleksową ofertę mają sklepy internetowe. Dużo żarówek ledowych i też sporo lamp ledowych. Nie tak dawno zamawiałem specjalne oświetlenie co mojego campera i pół internetu chyba przejrzałem, żeby odpowiednie znaleźć, to dopiero w tym sklepie udało się dobrać pasujące. Obsługa miła, pomocna, nie przeciągali w czasie wysyłki, tylko sprawnie zrobili całą dostawę.
    jurek3333
    Obserwowany

Prawo jazdy: 08 08 1990
    Auto: Audi A4 B7

28 Kwi 2017, 15:58

Kupowałem choćby żarówki do świateł wstecznych jakiś czas temu i pasują bezproblemowo. Jednak te ledowe są o tyle fajne, że na dłużej powinny wystarczyć, a jak będzie to sam się przekonam za jakiś czas pewnie.
    kamil33
    Nowicjusz

Prawo jazdy: 02 04 1983
    Auto: renault

08 Lip 2017, 12:48

Migi60 geniuszu możesz mi wyjaśnić co to jest DR... :D
    joseffazekasz
    Obserwowany

Prawo jazdy: 10 10 1917
    Przebieg/rok: <1tys. km
    Auto: 126p
    Paliwo: Benzyna
    Typ: Sedan/Limuzyna
    Skrzynia biegów: Manualna
    Rok produkcji: 1980

08 Lip 2017, 12:53

Dowód rejestracyjny.
    Było: '02 Laguna IIphI 2.2dCi, '99 Astra F 1.6 8V, '05 Vel Satis 2.0T, '02 Laguna IIphI V6 24V, '06 Laguna IIphII 2.0dCi
    Jest: '06 Vel Satis 2.0T, '06 Laguna 2.0dCi 173KM GT
    Roadkiller
    Aktywny

Zdjęcia: 3
    Miejscowość: GCH
    Przebieg/rok: >50tys. km
    Auto: Laguna IIphII
    Silnik: 2.0dCi 173KM GT
    Paliwo: Diesel
    Typ: Kombi
    Skrzynia biegów: Manualna
    Rok produkcji: 2006