Zgubiona faktura zakupu samochodu, firma już nie istnieje?

30 Gru 2019, 13:13

Czasem zdarzają się przypadki że zgubiliśmy oryginał faktury zakupu samochodu i w wydziale komunikacji okazuje się że nie możemy bez takiego dokumentu zarejestrować samochodu. Co gorsza firma od której kupiliśmy auto już nie istnieje. Co wtedy zrobić?

Jak zgubimy fakturę, a firma istnieje to wystarczy zgłosić się do niej po duplikat (powinniśmy go otrzymać bez problemu) i z takim dokumentem bez problemu zarejestrujemy nasze auto.

Co w przypadku jak zgubimy oryginał faktury i firma która nam sprzedała samochód już nie istnieje? Tu możemy postąpić dokładnie w taki sam sposób jak wyżej. Czyli możemy domagać się wystawienia/wydania duplikatu faktury od naszego kontrahenta który zlikwidował działalność gospodarczą ponieważ podmiot, który wystawił w przeszłości fakturę jako podatnik VAT, jest obowiązany wystawić duplikat takiej faktury nawet po zamknięciu firmy, a obowiązek ten ciąży na nim do czasu upływu terminu takiego obowiązkowego przechowywania faktur (obecnie 5 lat).

Co to jest duplikat faktury? Duplikat jest ponownie wystawioną fakturą. Zawiera bowiem dane zawarte w pierwotnym dokumencie, który uległ zniszczeniu albo zaginął. Duplikat zarówno faktury, jak i faktury korygującej, ma moc prawną równą fakturze pierwotnej.

Postanowiłem napisać o tym bo widzę że niektórzy mają problemy z rejestracją samochodu, domyślam się że wynika to z tego że od nowego roku wchodzi obowiązek przerejestrowania auta w ciągu 30 dni od jego nabycia :) Pisałem o tym "Zgłoszenie rejestracji i wyrejestrowania pojazdu to będzie obowiązek!"
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5216
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

20 Kwi 2020, 23:59

Zarówno w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jak i w przypadku spółek po zamknięciu firmy jest obowiązek przechowywania dokumentacji przez 5 lat. O ile w przypadku spółek może być problem z odnalezieniem osoby odpowiedzialnej to w przypadku działalności gospodarczej nie powinno już być trudności, wtedy robimy kopie faktury i potwierdzamy za zgodność z oryginałem. A uniwersalnym i sprawdzonym sposobem jest poproszenie o fakturę elektroniczną w PDF na maila, taka faktura nie wymaga podpisu i jest akceptowana w wydziale komunikacji bez piecżątek i podpisów.
orange121
Nowicjusz
 
Posty: 28
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jakie macie obroty silnika na ostatnim biegu przy 100km/h?
    Tak jak w temacie. Mam wrażenie, że to zmowa producentów aut, że dają tak krótkie przełożenia skrzyni biegów. Silnik chodzi na wysokich obrotach i niepotrzebnie spala cenne zasoby paliwa naszej planety. ...
    Lexus LFA - 7 ciekawych faktów
    Kultowy Lexus LFA, jedyny w swoim rodzaju supersamochód japońskiego producenta aut luksusowych, został wyprodukowany w limitowanej serii liczącej tylko 500 egzemplarzy. To niezwykle wyrafinowane od strony technicznej ...

  •