Zgubiona faktura zakupu samochodu, firma już nie istnieje?

Zgubiona faktura zakupu samochodu, firma już nie istnieje?

30 Gru 2019, 14:13

Czasem zdarzają się przypadki że zgubiliśmy oryginał faktury zakupu samochodu i w wydziale komunikacji okazuje się że nie możemy bez takiego dokumentu zarejestrować samochodu. Co gorsza firma od której kupiliśmy auto już nie istnieje. Co wtedy zrobić?

Jak zgubimy fakturę, a firma istnieje to wystarczy zgłosić się do niej po duplikat (powinniśmy go otrzymać bez problemu) i z takim dokumentem bez problemu zarejestrujemy nasze auto.

Co w przypadku jak zgubimy oryginał faktury i firma która nam sprzedała samochód już nie istnieje? Tu możemy postąpić dokładnie w taki sam sposób jak wyżej. Czyli możemy domagać się wystawienia/wydania duplikatu faktury od naszego kontrahenta który zlikwidował działalność gospodarczą ponieważ podmiot, który wystawił w przeszłości fakturę jako podatnik VAT, jest obowiązany wystawić duplikat takiej faktury nawet po zamknięciu firmy, a obowiązek ten ciąży na nim do czasu upływu terminu takiego obowiązkowego przechowywania faktur (obecnie 5 lat).

Co to jest duplikat faktury? Duplikat jest ponownie wystawioną fakturą. Zawiera bowiem dane zawarte w pierwotnym dokumencie, który uległ zniszczeniu albo zaginął. Duplikat zarówno faktury, jak i faktury korygującej, ma moc prawną równą fakturze pierwotnej.

Postanowiłem napisać o tym bo widzę że niektórzy mają problemy z rejestracją samochodu, domyślam się że wynika to z tego że od nowego roku wchodzi obowiązek przerejestrowania auta w ciągu 30 dni od jego nabycia :) Pisałem o tym "Zgłoszenie rejestracji i wyrejestrowania pojazdu to będzie obowiązek!"
Cichy77
Stały forumowicz
 
Posty: 4847
Zdjęcia: 68
Auto: Mam, często zmieniam!

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Ferie zimowe w górach? O czym powinni pamiętać kierowcy? Ferie zimowe w górach? O czym powinni pamiętać kierowcy?
    W czasie ferii wiele osób podróżuje z rodziną w góry. Do jazdy w takich warunkach trzeba jednak się przygotować. Prowadzenie samochodu na ośnieżonych, krętych drogach ze stromymi podjazdami nie należy ...
    Widzisz wypadek? Nie bądź gapiem! Widzisz wypadek? Nie bądź gapiem!
    Kiedy na trasie, którą przejeżdżamy, wydarzy się wypadek, wielu kierowców zwalnia, by przyjrzeć się miejscu zdarzenia, a nawet je sfotografować czy sfilmować. Może to utrudnić pracę osobom udzielającym pomocy, ...

  •