Zimówki a obecna pogoda

Zimówki a obecna pogoda

20 Gru 2014, 04:31

Witam, obecnie jeżdżę na oponach letnich, ale na poniedziałek umówiłem się na wizytę u wulkanizatorów w cenie zakupu i wymiany opon. Pytanie tylko czy jest sens to robić? Przeglądałem pogodę i do końca miecha powinno być na plusie bez opadów śniegu. Podobno w taką pogodę o wiele lepiej sprawdzają się letnie (temp na + i deszcz) aniżeli zimówki. Co byście doradzili?
Pozdrawiam
warzywo
Aktywny

Miejscowość: PZN

Re: Zimówki a obecna pogoda

20 Gru 2014, 20:45

Jest sens.
W każdej chwili może przyjść przymrozek albo spaść śnieg to już będziesz miał zimowe.
A na letnich to nie jazda w zime.
DamianCAR
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 6
Miejscowość: Warszawa
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: E36, Opel Vectra C
Silnik: m50b25, 2.0T + LPG
Skrzynia biegów: Manualna

20 Gru 2014, 21:51

Generalnie wszystko zależy w jakim rejonie Polski mieszkasz. Ja mieszkam np. na Sląsku i tu nie było jeszcze temperatury poniżej -3 stopnie. Było tak tylko dwa razy i to w nocy. A póki co, to cały czas tempertaura jest na plusie. Zeszła zima w moim rejonie też obeszła się z małymi ilościami śniegu, a drogi zazwyczaj były czarne. Dlatego w tym roku jako że musiałem wymienić opony i letnie i zimowe bo już miały po kilka sezonów, to postanowiłem kupić caołoroczne. Narazie jestem zadowolny - były sprawdzone na suchym i na mokrym. Czekam na śnieg. Wtedy bedę mógł coś więcej powiedzieć, ale złyszałem z pewnych źródeł, że na nasze zimy całoroczne wystarczają w zupełności. Nigdy temu nie chciałem wierzyć, ale postanowiłem sam sprawdzić.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

22 Gru 2014, 13:40

Zimówki są zalecane nie na śnieg, jak wielu sądzi, lecz z powodu temperatury otoczenia.. Mieszanka w letnich oponach dobrze "działa' do ok. 11 stopni.. Jeśli temperatura sie obniza i przez kilka dni utrzymuje się poniżej 10 stopni warto zmienić gumy na zimowe..
silvo44
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy od: 01 09 1983
Auto: OPEL VECTRA C
Silnik: Z18XER
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2007

22 Gru 2014, 23:43

MotoAlbercik napisał(a):to postanowiłem kupić caołoroczne. Narazie jestem zadowolny

Mogę wiedzieć jakie opony całoroczne kupiłeś ???
Ja miałem kiedyś całoroczne to przez pierwsze dwa sezony bylo ok na śniegu sie nawet dobrze trzymały a pózniej to jak bym na letnich jezdził ;)
DamianCAR
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 6
Miejscowość: Warszawa
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: E36, Opel Vectra C
Silnik: m50b25, 2.0T + LPG

24 Gru 2014, 10:14

W nocy przecież w wielu miejscach odnotowywane są przymrozki. Zimówki w taką pogodę to raczej konieczność. Poza tym popatrz sobie na testy opon zimowych - chociażby te na Motointegrator czy innych portalach motoryzacyjnych. W każdym z nich brane są pod uwagę różne warunki - mokra nawierzchnia. Bo gdyby tak zliczyć te zimowe dni w których temperatura jest niższa od zera - to tak naprawdę nie ma tego aż tak dużo.
tomczak78
Początkujący

Miejscowość: Kraków
Prawo jazdy od: 04 04 1986
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Mazda 6
Silnik: 2.0
Typ: Sedan/Limuzyna
Rok produkcji: 2004
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Wiosenne pylenie to zmora nie tylko dla alergików Wiosenne pylenie to zmora nie tylko dla alergików
    Pyłki są zmorą nie tylko alergików, ale także kierowców bez względu na to, czy są na nie uczuleni czy nie. Dlaczego? Pyłki osadzające się na szybach samochodu potrafią ograniczać pole widzenia, a jazda w takich ...
    Fiat Tipo 5D i Station Wagon - dwie nowe wersje Fiat Tipo 5D i Station Wagon - dwie nowe wersje
    Fiat Tipo jest nowoczesnym samochodem kompaktowym. Wyrazisty charakter, prostota, funkcjonalność w połączeniu z bezkonkurencyjną ofertą cenową, to cechy, dzięki którym model został uhonorowany tytułem "Autobest" w ...

• Re: Zimówki a obecna pogoda

25 Gru 2014, 19:14

DamianCAR napisał(a):Mogę wiedzieć jakie opony całoroczne kupiłeś ???

Uniroyal AllSeasonExpert.
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

26 Gru 2014, 16:15

To nie zależy od przymrozków, ale od temperatury poniżej 7 stopnii Celsjusza czyli tzw. temperatury zeszklenia.
    slickrz
    Aktywny

Auto: Audi A3

28 Gru 2014, 20:23

MotoAlbercik napisał(a): złyszałem z pewnych źródeł, że na nasze zimy całoroczne wystarczają w zupełności. Nigdy temu nie chciałem wierzyć, ale postanowiłem sam sprawdzić.

Na zimę na pewno będą wystarczające,bardziej obawiałbym się upałów,jak nie zapomnę,to zapytam się Ciebie o to w lipcu,też mnie kuszą wielosezonówki,teraz wprowadzili obowiązkowe czujniki ciśnienia i obawiam się że gumolepy mogą coś popsuć przy wymianach,a drugie felgi nie rozwiązują problemu,bo trzeba by je programować w ASO :/
    yeti65
    Stały forumowicz

Prawo jazdy od: 29 11 1984
    Auto: mitsubishi lancer X
    Silnik: 1,6mivec 117KM
    Rok produkcji: 2014

29 Gru 2014, 17:14

yeti65 napisał(a):Na zimę na pewno będą wystarczające,bardziej obawiałbym się upałów,jak nie zapomnę,to zapytam się Ciebie o to w lipcu

Ja lata nie obawiam się tak jak zimy. Dzisiaj jechałem pierwszy raz tej zimy po białej drodze i muszę powiedzieć, że jechało się całkiem nieźle. Generalnie nie odczułem żadnej róznicy między tymi, a zimówkami. Jednakże w upały na nich jeszcze nie jeździłem, więc zobaczymy.
    A tak apropopopo, to jeździłem na zimówkach przez lato i muszę powiedzieć, że też żadnej róznicy nie czułem - opony miały 4 sezony i po 4 zimie stwierdziłem, że trzeba kupić nowe, a te, że jeszcze miały dobry bieznik, to postanowiłem je wykończyć latem, tym bardziej, że w razie czego miałem letnie. I te zimówki "wykańczałem" przez ponad 2 lata jeżdżąc na nich cały rok...W końcu musiałem wymienić, bo już stare były, a i na jednej zdarł mi się bieżnik z powody złej zbieżności. Ale na pozostałych bieznik jeszcze był dobry i do wskaźnika zużycia jeszcze troszkę było. Tyle, że muszę się przyznać, iż nie rozwijam jakichś wielkich prędkości - na autostradzie jeżdżę nie szybciej niż 110,120 góra, na dwupasmówkach nie więcej niż 100. A podejrzewam, że ma to znaczenie. Z hamowaniem nie miałem najmniejszych problemów.
    Tak się zastanawiam, kto zaczął rozpowszechaniać opony letnie i zimowe...Kiedyś, jak były Duże Fiaty, Skody 105, maluszki, pierwsze Polonezy, to nie było opon letnich i zimowych - były całoroczne i to zazwyczaj z jednym rodzajem bieznika. I się jeździło i zimą i latem na jednych oponach. A zimy kiedyś to były zimy...Nie to, co teraz...
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

30 Gru 2014, 19:46

Ja wymieniłem, ale coś jest z nimi nie tak maszę chyba wyważyć? Bo trzęsie mnie strasznie...
    pikaczu
    Nowicjusz

Prawo jazdy od: 17 04 1993
    Przebieg/rok: 15tys. km
    Auto: audi tt
    Typ: Kabriolet
    Rok produkcji: 2001

30 Gru 2014, 20:05

MotoAlbercik napisał(a):Tak się zastanawiam, kto zaczął rozpowszechaniać opony letnie i zimowe...Kiedyś, jak były Duże Fiaty, Skody 105, maluszki, pierwsze Polonezy, to nie było opon letnich i zimowych - były całoroczne i to zazwyczaj z jednym rodzajem bieznika. I się jeździło i zimą i latem na jednych oponach. A zimy kiedyś to były zimy...Nie to, co teraz...

Pionierami w produkcji opon zimowych była firma nokian. W 1934r zaczęła produkować zimowe opony do ciężarówek,a w 1936 powstał pierwszy model "hakkapeliitta" do aut osobowych.W tym samym 1936r również firma semperit wypuściła swoją pierwszą zimówkę "goliath".
    A PRL-u nie uważam za jakiś wzorzec wolnego rynku :wink: :lol: A do tego u nas jeszcze nie ma obowiązku używania opon zimowych,można jeździć nawet na letnich,czego nie polecam,gdyż w tej chwili opony są jednak wąsko wyspecjalizowane.Na pewno zimą bezpieczniejsze były dawne opony(bo to były jednak opony uniwersalne),niż obecne letnie. :ok:
    Ja założyłem w tym roku Dębice Frigo HP,na moją jazdę miejsko-podmiejską są wystarczające,bo poruszam się z identyczną prędkością jak TY :) a na śniegu i lodzie są jednymi z najlepszych opon środkowo-europejskich :ok:
    yeti65
    Stały forumowicz

30 Gru 2014, 20:23

MotoAlbercik napisał(a):Uniroyal AllSeasonExpert.

Myślę że to bardzo dobry wybór :ok: :ok:
    yeti65
    Stały forumowicz

• Warto przeczytać