Zmęczony kierowca - mikrosen i zaśnięcie za kierownicą

14 Lis 2013, 13:05

Pomimo tego, że zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą zajmuje w statystykach policyjnych
w Polsce i na świecie dalekie miejsca w klasyfikacji przyczyn wypadków, to szacuje się, że
w rzeczywistości stanowi istotną przyczynę wypadków uwzględnianych np. jako nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego, nieprawidłowe wyprzedzanie czy niedostosowanie prędkości. Specjaliści uważają, że zmęczenie kierowcy jest istotnym czynnikiem nawet w 30% wypadków.
Jednym z najniebezpieczniejszych objawów zmęczenia za kierownicą jest mikrosen
.

Zmęczony kierowca - mikrosen i zaśnięcie za kierownicą

"Zmęczony kierowca nie potrafi dokonać prawidłowej oceny swojego stanu, przecenia swoje możliwości i nawet nie wie, ile razy zapadł w mikrosen w czasie podróży" mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Jedno z badań pokazało, że kierowca, który po 32 bezsennych godzinach prowadził samochód, w ciągu zaledwie jednej godziny zapadł 22 razy w mikrosen. Sam zauważył tę chwilową utratę kontaktu z rzeczywistością zaledwie dwa razy! (źródło: The Division of Sleep Medicine at Brigham and Women's Hospital/ Ron Claiborne, ABC News)

Mikrosen to krótki, płytki sen, który może trwać od 1 do nawet 30 sekund. Występuje, gdy człowiek jest zmęczony i senny. Dodatkowe czynniki, które mogą sprzyjać takim epizodom, to wykonywanie monotonnych zadań, takich jak np. prowadzenie samochodu. Im mniej uwagi wymaga droga, tym większe prawdopodobieństwo krótkiego zaśnięcia. W czasie mikrosnu nasze ciało nie śpi, ale mózg nie funkcjonuje w pełni. "Objawy, które powinny zaniepokoić samego kierowcę to częste ziewanie, nagłe dreszcze czy niemożność przypomnienia sobie wydarzeń z ostatniej minuty" informują trenerzy Szkoły Jazdy Renault. "Gdy obserwujemy kierowcę jako pasażer, to nasz niepokój powinno wywołać nieobecne spojrzenie, częste, ale powolne mruganie czy opadająca głowa" dodają trenerzy. Jadąc
z prędkością ok 110 km/h kierowca, który zaśnie na 6 sekund, przejedzie dystans ok. 200 metrów. To czas wystarczający, aby nieświadomie przejechać na inny pas lub na przeciwną stronę jezdni czy przejechać na czerwonym świetle.

POLECAMY Jak jeździć bezpiecznie samochodem w nocy?

"Najlepszym sposobem na zapobieganie zaśnięciu jest niewsiadanie za kierownicę, jeśli czujemy się zmęczeni. Nasz organizm potrzebuje ok. 7-8 godzin snu co noc. Ograniczanie snu osłabia naszą efektywność, refleks i prowadzi do zaśnięć za kierownicą, które mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków" ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Jakie są symptomy Mikrosnu?
- ziewanie
- puste spojrzenie/wpatrywanie się
- częste, ale powolne mruganie
- opadająca głowa
- nagłe dreszcze
- trudność z przypomnieniem sobie wydarzeń z ostatniej minuty

Mikrosen - jak mu zapobiegać?
- 7-8 godzin snu każdej nocy
- przerwy w czasie jazdy na krótkie spacery (15 min)
- kawa/napoje energetyczne (należy pamiętać, że działanie takich napojów jest krótkotrwałe i nieskuteczne przy dużym zmęczeniu)
- drzemka po zaparkowaniu w bezpiecznym miejscu (drzemka powinna trwać od kilku do maksymalnie 20 minut, dłuższa drzemka może wywołać odwrotny efekt)

źródło: Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3455
Zdjęcia: 12536
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

10 Mar 2018, 18:46

W moim przypadku 20 minut to za mało. Kiedyś wracając z trasy 3 godziny w jedną stronę (15 minut przerwy) i powrót też 3 godziny po pierwszej godzinie musiałem zjechać na MOP o 3 w nocy i obudziłem się po 2 godzinach. Mimo takiej przerwy na spanie nadal czułem się senny a co dopiero po 20 minutach. Ze swojej strony nie polecam napojów energetycznych, one podnoszą tylko cukier we krwi a nie pomagają wcale w walce ze zmęczeniem. Testowałem chyba wszystkich producentów i lepiej się jeździ bez.
dreamer
Początkujący
 
Posty: 191
Zdjęcia: 48
Prawo jazdy: 22 01 2013
Przebieg/rok: 6tys. km
Auto: Volkswagen Jetta
Silnik: 1.9
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

11 Mar 2018, 17:46

dreamer napisał(a):Ze swojej strony nie polecam napojów energetycznych, one podnoszą tylko cukier we krwi a nie pomagają wcale w walce ze zmęczeniem.
Na chwilę pomagają ale częste picie takich napojów może nasz organizm od nich w jakimś stopniu uzależnić, co nie jest dobre w dłuższej perspektywie czasu. Mi czasem jak jeździłem pomagało 15 min. drzemki ale tylko na godzinę jazdy bo później zmęczenie dopadało z podwójną siłą.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5224
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

12 Mar 2018, 18:43

Z przyzwyczajeniem masz rację, im więcej kawy ktoś pije tym mniej na niego działa. Może za bardzo się odniosłem, że nie pomaga wcale po prostu na mnie nie działa. Wietrzenie wnętrza podczas jazdy też mi nie pomaga.
dreamer
Początkujący
 
Posty: 191
Zdjęcia: 48
Prawo jazdy: 22 01 2013
Przebieg/rok: 6tys. km
Auto: Volkswagen Jetta
Silnik: 1.9
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak sprawdza się Hybryda na bardzo krótkich dystansach 3-5km?
    Przyszedł mi do głowy pomysł o tym żeby sprawdzić jak napęd hybrydowy zachowuje się podczas użytkowania na bardzo krótkich dystansach. Chodzi tu o jednorazowe odcinki na dystansach około 3-5km. Wiemy, że hybrydy stworzone ...
    Nadwozie koncepcyjnej Kia Sportspace
    W przeciwieństwie do klasycznych pojazdów typu kombi, station wagon czy nawet shooting brake – Kia Sportspace wyróżnia się zdecydowanie odmienną i wyszukaną architekturą w stosunku do tradycji. Wydłużoną ...

  •