Zmiana właściciela samochodu

Zmiana właściciela samochodu

03 Cze 2017, 20:08

Witam, mam pytanie, jestem właścicielką chevroleta cruze, w dowodzie rejestracyjnym widnieję jako pierwszy właściciel, natomiast współwłaścicielem jest mój tato (tylko ze względu na zniżki, ponieważ jestem nadal młodym kierowcą). Na co dzień autkiem jeżdżę ja i mój narzeczony na terytorium Niemiec. Myślimy o przerejestrowaniu auta na niemieckie tablice i z tego względu chciałabym "pozbyć się" mojego taty jako współwłaściciela a na jego miejsce "dać" współwłasność mojemu narzeczonemu. W ten sposób unikniemy problemów przy przerejestrowaniu. Mój tato mieszka na co dzień w Polsce i posiada swoje własne auto. Nie chciałabym aby musiał pokonywać tyle km aby podpisywać różne papierki w niemieckich urzędach.
Moje pytanie brzmi jak zabrać się do zmiany współwłaściciela ? Jaki jest czas oczekiwania i koszty z tym związane? I najważniejsze- jakie instytucje muszę odwiedzić?
Jeżeli ktoś z was, już kiedyś to robił, prosiłabym o porady. Pozdrawiam serdecznie, Dorota.
cruze1568
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 16 02 2011
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Chevrolet Cruze
Silnik: 2.0 TDI 163KM
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

Re: Zmiana właściciela samochodu

03 Cze 2017, 20:21

cruze1568 napisał(a):Moje pytanie brzmi jak zabrać się do zmiany współwłaściciela
Rezygnacja twojego "starszego"jako współwłasciciela tego samochodu/do załatwienia w WK/
cruze1568 napisał(a): na jego miejsce "dać" współwłasność mojemu narzeczonemu.
W tym wypadku nie powiem Ci dokladnie czy temat ten załatwisz na terenie Niemiec czy musisz to zrobić u nas...
cruze1568 napisał(a):najważniejsze- jakie instytucje muszę odwiedzić?
Głównie Wydzial Komunikacji w ktorym ten samochód jest zarejestrowany.Oczywiście wazna jest tez sprawa twojego "lubego".. :wink: Nie wiem w jaki sposób chcesz go dopisać jako współwlasciciela... :?: darowizna,sprzedaz ... :?:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

Miejscowość: Polska
Prawo jazdy od: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2014

03 Cze 2017, 20:45

Chciałabym załatwić to w Polsce, w wydziale komunikacji w którym rejestrowałam samochód, właśnie nie wiem na jakiej zasadzie to polega - "sprzedaż/darowizna" rezultatem ma być ja-właściciel, mój facet-współwłaściciel, obecny stan rzeczy ja-właściciel, mój tato- współwłaściciel
cruze1568
Nowicjusz

03 Cze 2017, 21:48

cruze1568 napisał(a):becny stan rzeczy ja-właściciel, mój tato- współwłaściciel
Musisz wypelnić/twoj starszy/druk zrzeczenia sie samochodu na Ciebie i udac się razem do WK.Na tej podstawie zostanie on wykreslony z DR jako wspólwłaściciel tego pojazdu.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

03 Cze 2017, 21:53

Ps.Jak będziesz w WK popytaj się jak przeprowadzić dalsze czynności zeby współwłaścicielem został Twój "luby"...Myślę ze mozna dokonac darowizny na rzecz osoby obcej ale nie wiem jaka kwota jest wolna od podatku i czy nie potrzeba jest ingerencja notariusza...
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

03 Cze 2017, 22:09

Migi60 napisał(a):Musisz wypelnić/twoj starszy/druk zrzeczenia sie samochodu na Ciebie i udac się razem do WK.Na tej podstawie zostanie on wykreslony z DR jako wspólwłaściciel tego pojazdu.
to nie takie proste. To prawda ze Twój ojciec bedzie musial napisac umowe darowizny czy tam coś w podoobie ale z dowodu nic nie beda wykreślać tylko bedziesz musiała go wymienic.
cruze1568 napisał(a):Myślimy o przerejestrowaniu auta na niemieckie tablice i z tego względu chciałabym "pozbyć się" mojego taty jako współwłaściciela a na jego miejsce "dać" współwłasność mojemu narzeczonemu. W ten sposób unikniemy problemów przy przerejestrowaniu.
mie jestem pewny ale wydaje mi sie ze polski urzad nie zarejestruje niemca jako wlasciciel auta jak i odwrotnie niemiecki nie zarejestruje Polaka. Napewno musialabys miec mieć niemiecki meldunek napewno cos jeszcze. Dla obcokrajowcow to nie jest takie łatwe
Fajna sztuka do sprzedania
a6-c4-2-6-v6-do-sprzedania-vt108450.htm
Kao
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Alfa Romeo GTV Jaguar X-type
Silnik: 2.0 V6 TURBO, 2.0 D
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Audi AI remote parking pilot - garage pilot Audi AI remote parking pilot - garage pilot
    Funkcja automatycznego parkowania Audi AI remote parking pilot oraz funkcja automatycznego wjazdu do garażu Audi AI remote garage pilot znacznie ułatwiają parkowanie. Systemy samoczynnie wprowadzają pojazd na równoległe ...
    Każdy ma obowiązek, by ratować człowieka w razie wypadku Każdy ma obowiązek, by ratować człowieka w razie wypadku
    Jako potencjalni świadkowie wypadków drogowych powinniśmy być na nie przygotowani – zawsze mieć w samochodzie podręczną apteczkę i co najważniejsze – znać podstawy udzielania pierwszej pomocy. Czasami to ...

• Re: Zmiana właściciela samochodu

04 Cze 2017, 01:46

We trójkę jesteśmy polakami ;) ja, mój ojciec i mój facet. Mieszkamy w Niemczech, tu pracujemy i tu jesteśmy zameldowani. Mój tata mieszka w Polsce. Ze względu na to, ze Niemiecka policja coraz częściej łapie i kontroluje auta na zagranicznych tablicach, mamy ta świadomość że kiedyś będziemy zmuszeni przerejestrować auto aby mieć niemieckie ubezpieczenie i rejestrację. Ogólnie jeżeli ktoś pracuje i jest zameldowany w DE ma czas 6ciu miesięcy na przerejestrowanie swojego auta. Jeśli ta chwila nadejdzie, aby zmienić tablice na niemieckie, będzie potrzebny podpis oraz zgoda współwłaściciela pojazdu czyli mojego ojca. W tym przypadku ten będzie zmuszony przyjechać tutaj tylko po to żeby podpisać kilka świstków. Lepszym rozwiązaniem dla mnie byłoby aby on przestał być współwłaścicielem. Z racji tego że auto jest moje i mojego faceta, chciałabym żeby to on był współwłaścicielem. Wtedy w razie gdyby coś się stało wszystko załatwimy we dwoje bez ingerencji mojego ojca
    cruze1568
    Nowicjusz

04 Cze 2017, 08:25

Więc w takim razie tak jak pisałem wyżej, umowa darowizny swojej części podpisana przez Twojego ojca i idziesz z tym do AK w którym auto jest zarejestrowany. Tam wypełniasz nowe wnioski i od tamtej chwili auto jest tylko Twoje a jak to u Niemca to nie wiem musisz się dowiadywać w niemieckim WK
    Fajna sztuka do sprzedania
    a6-c4-2-6-v6-do-sprzedania-vt108450.htm
    Kao
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

Miejscowość: Francja
    Przebieg/rok: 40tys. km
    Auto: Alfa Romeo GTV Jaguar X-type
    Silnik: 2.0 V6 TURBO, 2.0 D

• Warto przeczytać
    • MINI John Cooper Works Countryman w górach