Żółte Tablice Wywozowe - zmiana przepisów na gorsze

Re: Żółte Tablice Wywozowe - zmiana przepisów na gorsze

05 Lip 2013, 17:14

furio napisał(a):Na mój stan wiedzy - na podstawie dowodu 5dniowego nie zarejestrują,,,
To musisz koniecznie poprawic ten stan wiedzy.. :!: Jezeli masz ten wlasnie dowod czasowy i wpisane tam numery rejestracyjne zgodne z tym co "wiszą"na aucie to wykonuje OBT przed I rej.w kraju i WK nie wnosi zadnego sprzeciwu.Oczywiscie ze "normalny"DR tez musisz miec.. :ok:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

Miejscowość: Polska
Prawo jazdy od: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

05 Lip 2013, 18:23

A co ciekawe, UCelny, Skarbówka - pieniądze przyjęła bez mrugnięcia okiem - nic im nie przeszkadzał brak dokumenty.... Złodzieje i tyle.. :idea:
Pozdrawiam i życzę małego spalania.
furio
Początkujący

Prawo jazdy od: 11 10 1987
Auto: Touareg
Silnik: V10
Paliwo: Diesel
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

06 Lip 2013, 07:02

Jeżeli już - to teraz każda stacja diagnostyczna może wykonywać przegląd dla bryki sprowadzonej - kiedyś to były wyłącznie okręgówki. Na dowodzie z żółtych tablic zrobi przegląd - ale auta już NIE ZAREJESTRUJE!! Na 100% - bez niemieckiego "oryginalnego" dowodu - nie ma szans!
Jeżeli gdzieś tak jest, to cały WK powinien wylecieć na zbity PYSK!

Przecież wtedy można rejestrować "co bądź" :)

Nowy duzy brief i mały - stoi jak wół część I i II - muszą być oba kwity.
Do starego briefu kiedyś był abmeldungscheinigung - zielona kartka..

Za cholerę sobie nie mogę przypomnieć, ale kiedyś dostarczałem kwitek do WK, wystawiony przez Niemiecki Zulassung, że taki a taki pojazd był u nich zarejestrowany i to było podstawą do rejestracji bez dowodu.. Jest coś takiego...

Edit:

Dokopałem się :)
http://www.eurzad.szczecin.pl/chapter_51052.asp
"dowód rejestracyjny lub inny dokument potwierdzający rejestrację pojazdu za granicą, wydany przez organ właściwy do rejestracji pojazdów za granicą"

Dzwoń pod PL numer na http://tablice-celne.pl/ - oni mają podpisane umowy z niemieckimi wydz. komunikacji - musisz mieć potwierdzenie wystawione prze niemiecki WK - pewnie to będzie coś kosztowało, ale jak da się zrobić - to Ci do domu wyślą :)
furio
Początkujący

06 Lip 2013, 11:48

Niby tak ale czytałem trochę tych artykułów i ustępów . Jeżeli na piśmie urząd właściwy (niemiecki ) odmawia wydania zaświadczenia to UK (polski) powinien sam do nich się skierować.
Tylko nie wiem czy powinien czy sobie może :) czyli ....

" 7. W przypadku, o którym mowa w ust. 5, jeżeli organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu za granicą odmawia pisemnie właścicielowi pojazdu wydania zaświadczenia, organ rejestrujący może wystąpić do tego organu o potwierdzenie danych zawartych w zagubionym dowodzie rejestracyjnym. Uzyskane przez organ rejestrujący pisemne lub elektroniczne potwierdzenie z organu za granicą zastępuje zaświadczenie, o którym mowa w art. 72 ust. 4 ustawy. "

.....i tutaj wszystko zależy od urzędasów i ich dobrej woli.
Tylko ,że ja mam pismo + ksero dowodu, który został zniszczony lata temu komisyjnie w niemieckim UK i to jest napisane wszystko na tym papierze . Dane auta są na dużym briefie ,a na karcie wymeldowania nie widniej nic ,że auto jest bez prawa rejestracji czy zezłomowane .
Niestety w UK chcą zaświadczenie w innej formie żeby były potwierdzone dane pojazdu no ale przecież briefa sobie sam nie napisałem i powinni go uwzględnić .
Pani twierdzi, że musi mieć to na piśmie bo nie wie czy auto jest bez prawa rejestracji czy zezłomowane :D

Po niedzieli idę i składam z odpowiednim podaniem papiery z wyszczególnionymi aktami prawnymi ,chcę mieć na piśmie dla czego nie chcą zarejestrować auta skoro papiery są i zaświadczenie jest .
Ponad to na zaświadczeniu napisane jest ,że ostatni raz wydają to pismo dla mnie i więcej razy już nie zawracać im du... Wcześniej dostałem podobne pismo /zaświadczenie ale bez marki i VINu jednak z ostatnim numerem rejestracyjnym ,który powiela się na briefie i karcie pojazdu.
To niestety nie wystarczyło.

Niestety nie wiem jak ma wyglądać takie zaświadczenie ,jeżeli WK ma jakiś swój wzór to niech sobie wyślą do niemiec i oni im potwierdzą .

Oczywiście jest opcja wyrobienia nowego dowodu nawet nie ruszając się z miejsca bez auta ale to koszty 400 EURO .To wtedy całkowity koszt rejestracji mojego auta przekroczy 5 tyś zł :)
Auto warte z 15 tyś. Ogólnie masakra ...
kubek1978
Nowicjusz

Miejscowość: wygwizdów
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: NISSAN
Silnik: VG30
Rok produkcji: 1990

06 Lip 2013, 12:45

A co sądzicie o tym ? znalazłem w dzienniku ustaw z 2007 r.... dowód rejestracyjny jeżeli pojazd był zarejestrowany . Czyli jeżeli był wyrejestrowany to wiadomo ,że nie ma dowodu i koniec kropka .

§ 3.
15)
1. W przypadku zgłoszenia do pierwszej re-
jestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy jego wła-
ściciel dołącza do wniosku o rejestracj ́, z zastrze ̋e-
niem ust. 2—5, następujące dokumenty:
1) dowód w∏asnoÊci pojazdu;
2) dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był zarejestro-
wany;

3) dowód odprawy celnej przywozowej, je ̋eli pojazd
zosta∏ sprowadzony z terytorium paƒstwa trzeciego;
4) dokument potwierdzajàcy zap∏at ́ akcyzy na tery-
torium Rzeczypospolitej Polskiej, je ̋eli samochód
osobowy zosta∏ sprowadzony z terytorium paƒ-
stwa cz∏onkowskiego;
kubek1978
Nowicjusz

06 Lip 2013, 13:19

Parę dni temu ściągałem auto do Pl z Niemiec - parę euro :)
Kierowca z transportu dzwoni - nie ma małego dowodu - ja dawaj Niemca - trochę "szperach" więc pytam, o co chodzi? A Niemiec gada, że mały dowód został w WK.. Też już się z tym spotkałem, że mały dowód leży w WK - bywało :) A to same kłopoty potem - jak kolega ma... :evil:
furio
Początkujący

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Sposoby na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia samochodu Sposoby na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia samochodu
    Niestety koszty ubezpieczenia samochodu wciąż rosną. Zindywidualizowany sposób liczenia składki oraz zwiększające się sumy wypłaconych odszkodowań dają się we znaki właścicielom samochodów, nawet tym bezszkodowym. ...
    Nowa fabryka Audi w meksykańskim San José Chiapa Nowa fabryka Audi w meksykańskim San José Chiapa
    Budując nowy zakład produkcyjny w meksykańskiej miejscowości San José Chiapa, Audi jeszcze bardziej wzmacnia pnącą się w górę sprzedaż na rynku północnoamerykańskim. Położenie kamienia węgielnego w stanie ...

• Re: Żółte Tablice Wywozowe - zmiana przepisów na gorsze

06 Lip 2013, 14:16

Furio dzięki za zainteresowanie tematem ale twierdzę ,że auto musi być zarejestrowane i tyle przez WK bo oni sami nie znają przepisów .
    Pisze jak byk :" wymagany dowód rejestracyjny jeżeli pojazd był zarejestrowany "
    Mój nie był zarejestrowany tylko wyrejestrowany 10 lat temu . Co innego gdyby był zarejestrowany i nie miałbym dowodu ale to też dziwne bo przecież kupuje się tylko wymeldowane auta z niemiec :)

Jak tak sobie poczytałem te przepisy to myślałem ,że są jakoś bardziej sprecyzowane więc każdy sobie może interpretować na swój sposób .

Co fajniejsze to jest to ,że opłaty robisz wszystkie w UC i US ....nikt się nie czepia :)
    I teraz co niby mam wykupić OC na auto bez prawa rejestracji ? bo jak nie kupię to mi przywalą kary ?
    Tracę czas na czytanie tych przepisów i użeranie się z urzędasami zamiast zajmować się życiem i to jest właśnie PO-lska. :/ Nie wspomnę o ilości wypalonych fajek i stresie .
    Tak więc będę walczył i nawet napiszę skargę jak coś do starostwa i do ministerstwa.
    Z resztą znam dużo przypadków gdzie zarejestrowali takie auta i rejestrują ,a przecież w kraju są jednolite przepisy :)
    Swoją drogą gdzieś czytałem ,że nie chcieli zarejestrować auta na zabytek(wszystkie papiery)bo kierowniczka czy tam naczelniczka miała swoje widzi-mi-sie . Chłop wygrał w sądzie sprawe ,a ona nadal nie chciała.
    kubek1978
    Nowicjusz

06 Lip 2013, 14:26

Idź do szefa/wej WK - zapytaj, na jakiej podstawie nie chca zarejestrować pojazdu - bo wg Twojej wiedzy poświaczenie o rejestracji wystawione prze niemiecki WK jest tożsame z DR.

Powiedz cymbałowi, że jeżeli znajdziesz jakiekolwiek uchybienie w odmowie rejestracji, to podajesz i ch do sądu, a auto bierzesz z wypozyczalni - bo sprawę masz wygraną. Nagadaj, że prawnik czeka i zrobi to gratis, ponieważ jest przekonany, że sprawa jest wygrana.

Więc- opłata za pojazd z wypożyczalni, za sąd, za prawnika etc.

To wtedy cymbał zacznie się zastanawiać...

Z autopsji wiem, że jak gdzieś jest przygłupi kierownik WK, to dzwoni do powiatu po sąsiedzku i się dowiaduje... Albo na szkoleniach się "doszkalają" - słyszałem na własne "uchi"...

A urzędnik to jest leń śmierdzący, jemu sie nie chce wyjść poza szablon...
    Tylko, w tym przypadku nie powie "nie bo nie" - bo na coś się może powołać...

Inna sprawa, zadzwoń do innych starostw, zapytaj, jak to można u nich zrobić... jak gdzieś to robią bez problemu - poproś o podstawę prawną... :)
    Albo się przemelduj :):)
    furio
    Początkujący

06 Lip 2013, 15:12

No właśnie zastanawiam się jak teraz bym się przemeldował to przecież UC i US już opłaciłem tu w moim mieście .
    Czy nie ma z tym problemu ? że nagle w innym mieście bym rejestrował ?
    Wiem jedno ,że rejestrują ale trzeba mieć znajomości chociaż jeden kilku zarejestrowało tylko musieli pogadać z naczelnikiem i go przekonać .
    kubek1978
    Nowicjusz

06 Lip 2013, 16:54

Teraz przeczytałem na spokojnie dz ustaw najświeższy i nie bedzie chyba tak kolorowo.
    Mój radca prawny chyba nie jest na bieżąco bo kazał mi powoływać we wniosku na ustępy których już nie ma :angry:
    To co wyżej pisałem już nie ma ,zmieniło się i jest tylko to :

5. W przypadku pojazdu sprowadzonego z zagrani-
    cy zamiast dowodu rejestracyjnego dopuszcza si ́
    przedstawienie innego dokumentu wydanego przez
    organ właściwy do rejestracji pojazdów za granicà,
    stwierdzajàcego rejestracj ́ pojazdu za granicà

a był wcześniej dodatkowo ustęp 7 :
    " 7. W przypadku, o którym mowa w ust. 5, jeżeli organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu za granicą odmawia pisemnie właścicielowi pojazdu wydania zaświadczenia, organ rejestrujący może wystąpić do tego organu o potwierdzenie danych zawartych w zagubionym dowodzie rejestracyjnym. Uzyskane przez organ rejestrujący pisemne lub elektroniczne potwierdzenie z organu za granicą zastępuje zaświadczenie, o którym mowa w art. 72 ust. 4 ustawy. "

Uchylili to bo pewnie urzędasom się nie chciało wysyłać pism.
    I jak to rozumieć ? :/
    kubek1978
    Nowicjusz

06 Lip 2013, 17:14

Jeszcze raz podam - bo mnie w końcu pogonią - tablice-celne.pl
    Zadzwoń, powiedz że masz problem z rejestracją auta w PL, zapytaj, ile kosztuje usługa "wydobycia" z WK w DE potwierdzenia-zaświadczenia, którego oczekuje WK w PL.

Upewnij się, jakiej treści ma byc to potwierdzenie - co ma być zawarte..

Firma której www podałem świadczy usługi rejestracyjne na terenie Niemiec (zulassungdienst - jakoś tak) - mogą oni w Twoim imieniu wystąpić jako niemiecka firma z zapytaniem i prośbą o wystosowanie takowego pisma... Nie wiem czy to kosztuje 50euro czy 100 - wiem, że wyrobienie czerwonych tablic to ok 300euro - więc będzie taniej :)

Nie musisz się obawiać jakichś horrendalnych kwot (chyba) , bo to niemiecka firma ale szef Polak :) - a to daje większe zrozumienie do problemów występujących na terenie PL w WK...

powodzenia!
    furio
    Początkujący

06 Lip 2013, 17:53

A czym sie różni dowód na czerwonych i zółtych tablicach ? Na ten różowy dowód nie zarejestrują ? ja pisze ,że zamiast dowodu można przedłożyć inny dok?
    kubek1978
    Nowicjusz

06 Lip 2013, 17:59

Dowód do czerwonych tablic - dostaniesz nowy brief 2częściowy :) - wystawiony imiennie na Ciebe - Czyli, to Ci teraz brakuje....
    furio
    Początkujący

06 Lip 2013, 19:19

Aha bo myślałem ,że do czerwonych też jest ten różowy tylko są na 30 dni.
    Ale teraz te papiery co są w UC i US będą nieaktualne z resztą w UC to nawet nic nie mrugnęli okiem na brak dowodu ,nawet im nie potrzeba tłumaczeń czy tego niemieckiego świstka zaświadczenia .
    Natomiast w US już musiałem się tłumaczyć i pisać oświadczenie .
    kubek1978
    Nowicjusz

09 Lip 2013, 11:25

OK . chyba da się zarejestrować . Naczelnik podszedł przychylnie z uwagi na to że dowód rej. został zatrzymany. Wydali już tablice próbne. :D Wszystko trzeba osobiście załatwiać w takich przypadkach :)
    Nie zapeszam jeszcze do momentu otrzymania stałego dowodu , podpisanego przez prezydenta miasta :)
    kubek1978
    Nowicjusz

• Warto przeczytać
    • VW Passat CC
      8 Runda Rajdowych Mistrzostw Świata