Zwrot samochodu zaraz po jego kupnie

Zwrot samochodu zaraz po jego kupnie

08 Sie 2009, 14:17

Witam,
mam pytanie a mianowicie czy kupujący samochód ma jakis określony czas na zwrot samochodu poprzedniemu właścicielowi, jeżeli okaże się że ma on jakies wady lub nie odpowiada oczekiwanią kupującego? Ja słyszałem coś o 48 godzinach ale nie wiem czy to jest prawda.
Dziekuję z góry!!!
Pozdrawiam
tomijunior
Początkujący

Miejscowość: Toruń

09 Sie 2009, 10:12

A jak brzmiała umowa kupna-sprzedaży?
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

09 Sie 2009, 15:14

Jeżeli w umowie kupna-sprzedaży nie było żadnych dodatkowych wzmianek, to sprawa przedstawia się następująco:
Są dwa przypadki:
1.kupno w komisie u handlarza, czyli w skrócie u profesjonalisty. Jeżeli taki sprzedawca zapewnia Cię, że auto to igła i w ogóle nic tylko jeździć, a po krótkim czasie odkryjesz w nim wady, to możesz pozwać go do sądu.
Polskie prawo uznaje bowiem, że zawodowy mechanik zna się na autach i był świadom danej usterki, którą prawdopodobnie zatuszował, bądź przemilczał. Masz wtedy szanse na zwrot pieniędzy, bądź usunięcie usterki.

2.kupno od prywatnej osoby, która po prostu użytkuje auto. Nie masz wtedy żadnej możliwości zwrotu. Jeżeli auto miało jakąś usterkę, to sprzedający, który może być laikiem pod względem znajomości motoryzacji i mechaniki mógł nie być tego świadomy. Kupujesz używane auto, więc godzisz się na ewentualne ryzyko.
Nie masz więcej żadnych możliwości odwołania się.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Jak bezpiecznie jeździć w trudnym terenie? Jak bezpiecznie jeździć w trudnym terenie?
    Poruszanie się po trudnym terenie dla jednych jest przyjemnością, dla innych koniecznością. Dobrze, jeśli w naszych podróżach towarzyszy nam samochód napędzany na 4 koła, przygotowany na pokonywanie bezdroży. ...
    Moc zamknięta w żelu Moc zamknięta w żelu
    Pierwsze powstały jeszcze w połowie ubiegłego wieku. Obecnie znajdują coraz szersze zastosowanie także jako akumulatory samochodowe. Choć po dziś dzień niektórzy nie potrafią sobie wyobrazić elektrolitu w innej postaci ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Motor z napędem odrzutowym, 7
      Mercedes-Benz SLS 6,3 AMG
      Autosacrum 2009
      MINI Clubman Bond Street, tył