3zł za litr paliwa! Tak może być już niedługo na stacjach

05 Gru 2008, 18:28

Ropa naftowa mocno tanieje we wtorek na giełdach paliw z powodu oznak, że amerykańska gospodarka jest w dużo gorszej kondycji niż się tego spodziewano - podają maklerzy.

PMI w przemyśle USA spadł w listopadzie najmocniej od 26 lat.

Ekonomiści badający cykle koniunkturalne w USA oceniają zaś, że amerykańska gospodarka weszła w fazę recesji w grudniu 2007 r.

"Widzimy teraz załamanie gospodarcze, które zdarza się raz na pokolenie" - mówi Jonathan Kornafel, dyrektor z Hudson Capital Energy w Singapurze.

"Na rynku jest ogólna opinia, że dno cen ropy to 40 USD" - dodaje.

Tymczasem baryłka WTI na NYMEX w Nowym Jorku w dostawach na styczeń kosztuje we wtorek rano czasu europejskiego 47,58 USD, po spadku ceny o 1,70 USD, czyli 3,5 proc.

To najniższa cena WTI od 20 maja 2005 r.

W poniedziałek kontrakt zniżkował o 5,15 USD, czyli 9,5 proc. do 49,28 USD/b.

11 lipca ropa na NYMEX kosztowała 147,27 USD/b.

Taniejąca ropa i zahamowanie spadku wartości złotego w konsekwencji doprowadzą do spadku cen na stacjach paliw. Obecnie ropa kosztuje około 1/3 tego, ile kosztowała w lipcu, spadek wyniósł więc ok. 66 procent. Tymczasem na stacjach ceny spadły do tej pory zaledwie o około 25 procent (z 5 zł/litr do 3.8 zł/litr).

Oczywiście cena ropy to nie jedyny czynnik od którego zależy cena gotowego paliwa. Ma on jednak znaczący wpływ na to, ile płacą kierowcy. Można więc oczekiwać dalszych spadków cen na stacjach benzynowych, kto wie, czy nawet nie do ceny 3 zł/litr!

źródło: PAP


Zobacz także:

Ceny ropy spadły poniżej 70 USD za baryłkę

Pomyśl, zanim usiądziesz za kierownicą

Nowe opony Pirelli - najlepsi przyjaciele na zimę
Pozdro. Kacper
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

05 Gru 2008, 21:44

Oby ceny spadły jak najnizej i nie roslu spowrotem :) ale u nas napewno zaraz rząd coś wymyśli aby paliwo nie było za tanie i zawyrzą akcyze, oby nie ...
EdEk
Początkujący
 
Posty: 85
Miejscowość: Wałcz

05 Gru 2008, 21:57

Pożyjemy zobaczymy :P
Tak za 2 zł byłoby super :P
K@mil
Nowicjusz
 
Posty: 5

05 Gru 2008, 22:15

K@mil napisał(a):Pożyjemy zobaczymy :P
Tak za 2 zł byłoby super :P



Może by było, ale nie będzie, bo szejkowie wtedy do baryłki ropy musieliby dopłacać. :lol: No takie są realia, poza watem, którego wartość jest ustalana procentowo, jest akcyza, która jest ustalana kwotowo, a więc nawet spadek ceny ropy do zera jej nie zlikwiduje. Aha i jeszcze jeden drobiazg: vat jest liczony od wartości powiększonej o akcyzę, a więc de facto również od akcyzy. :!:
Piterek
Nowicjusz
 
Posty: 49

05 Gru 2008, 22:37

Piterek napisał(a):... vat jest liczony od wartości powiększonej o akcyzę, a więc de facto również od akcyzy. :!:


Bo to jest Polska i tu wszystko [...] jest na odwrót ...
EdEk
Początkujący
 
Posty: 85
Miejscowość: Wałcz

05 Gru 2008, 22:44

niby jak kryzys minie to paliwko znów pojdzie w góre... i oby nie jeszcze wyżej. :P mogło by zostać przy trzech :D eh marzenia
choć ceny ciągle spadaja a w Rzeszowie jest juz 95 za 3,39..... :D
klarap87
Nowicjusz
 
Posty: 8
Miejscowość: Wolina

05 Gru 2008, 23:07

w Wałczu jeszcze wysoko, dziś tankowałem za 3.68pln
EdEk
Początkujący
 
Posty: 85
Miejscowość: Wałcz

05 Gru 2008, 23:45

Rząd na pewno coś wymyśli... Państwo polskie - ten największy złodziej nie może przecież stracić. Zdaje się, że wczoraj na onecie widziałem jakąś wzmiankę o planach podniesienia akcyzy na niektóre produkty. Pewnie na paliwa także :evil:
KIA Sportage 2,0 DOHC Custom
:mrgreen:
KIłA? To się podobno da wyleczyć...
:mrgreen:
leon zet
Vany | SUVy
Awatar użytkownika
 
Posty: 274
Miejscowość: Wyszków i okolice

06 Gru 2008, 00:04

W najblizszym czasie raczej akcyzy na paliwo nie podniosa, aczkolwiek jesli utrzyma sie tendencja spadkowa cen ropy na swiatowym rynku.... to my i tak tego nie odczujemy, bynajmniej nie w takim stopniu jak USA czy inne panstwa. Swoja droga porownajcie sobie ceny paliw w USA sprzed 5 miesiecy i obecnie i zrobcie tak samo z Polska, a nasunie sie jeden wniosek.. BANDA OSZUSTOW I NACIAGACZY.
bykuu
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 194
Miejscowość: z nienacka

06 Gru 2008, 02:44

nie mówmy "hop"
.. ja tez jezdze na rope, dla mnie tak cena jest blogosławienstwem ... ale na moje oko to szybko sie skonczy... niech tylko gospodarka amerykanska podniesie sie na równe nogi to znow bedzie dyktowalo cene tak ze bedzie lepiej mieszkac i pracowac tam a nie w europie.

bezrobocie w US spadlo to fakt, spadlo do takiego poziomy ze pierwszy raz bedzie ponizej skali niz w zeszłym roku, ale znajac US to potrwa jakies 2-3 miesiace ... jednak to jeden z dominujacych krajów na swiecie i potrafi sie odbic, a co za tym idzie - podniesie sie znow cena baryłki do 100$
adaxdk
Nowicjusz
 
Posty: 14

06 Gru 2008, 09:32

Zróbmy protest xD 3zł by wystarczyło jak na polske to i tak mało :lol:
nejmu
Nowicjusz
 
Posty: 5
Miejscowość: Toporzycho ;]

06 Gru 2008, 09:58

nejmu napisał(a):Zróbmy protest xD 3zł by wystarczyło jak na polske to i tak mało :lol:

chyba chciałeś napisać ze i tak dużo :D w porównaniu do naszych płac
EdEk
Początkujący
 
Posty: 85
Miejscowość: Wałcz

06 Gru 2008, 11:25

Cena wydobycia baryłki ropy kształtuje się na poziomie od 0.5 $ do nie całych 30$ Także przy cenie 47$ za baryłkę m.in. szejkowie nadal dobrze zarabiają. Bardziej ciekawi mnie to co będzie z paliwem LPG. Jak wiadomo jego wysoka cena jest spowodowana tylko i wyłącznie wysokim opodatkowaniem tego paliwa. Jeżeli benzyna będzie nadal tanieć (a będzie) jazda na LPG może stać się zupełnie nie opłacalna, a nawet może stać się bardzo droga :!:
sw.piotrek
Nowicjusz
 
Posty: 30
Miejscowość: Łódź

06 Gru 2008, 11:50

... dlatego własnie cena nie mozna spac do 3 zł ...
moja stacja LPG splajtuje i nawet na te 3 zl nie bedzie mnie stac ...
adaxdk
Nowicjusz
 
Posty: 14

06 Gru 2008, 12:11

A ja pamietam jak baryłka była po 15$ i gdy cena rosła to OPEC obiecywał zwiekszenie wydobycia dla utrzymania ceny poniżej 25 $....Tzn, że opłacało się sprzedawać po ok. 20 $ - ceny z giełdy 145 $ to ewidentna spekulacja :!: :!:
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011