Akumulatory żelowe - warto dołorzyć parę złotych???

26 Sie 2009, 15:17

Witam wszystkich.
Stanąłem przed wymianą akumulatora w mojej T4 2.5 TDi, ponieważ obecnie używany przeze mnie ma już prawie 8 lat i nie działa najlepiej.
I stąd mój nowy temat:
Waham się czy kupić zwykły akumulator na coś ok. 100 Ah czy dołorzyć tą stówę czy dwie i kupić żelowy o podobnych parametrach?
Czy różnica w użytkowaniu jest taka znaczna?
Warto dołorzyć te pieniądze i kupić jednak żelowy czy nie warto?
Za wszystkie uwagi dziękuję.
stasiowski121
 

26 Sie 2009, 19:01

Ponieważ dość wnikliwie interesowałem się tym tematem mogę coś tutaj zabełkotać!Te akumulatory zachowują ok.80% pojemności gdy są nieużywane pół roku,są całkowicie bezobsługowe gdyż zamiast ciekłego elektrolitu stosuje się żel,czyli podobnie jak w przypadku normalnych baterii jest wodny roztwór kwasu siarkowego ale tutaj z dodatkiem środka żelującego.Akumulator żelowy 55Ah kosztuje ok .450 zł,czy warto?!Ja teraz gdy będę kupował akumulator to tylko żelowy ,od 7 lat używam Bosch Silver i nie wiem co to jest akumulator ,nawet nie ma cel i do tego czasu doskonale działa i trzyma prąd,nie poci się,nie puszcza kwasu(elektrolitu),nie dolewałem przez ten czas żadnej wody destylowanej.Akumulatory żelowe są jeszcze lepsze ,ja myślę ,że wytrzyma 10 lat,jeszcze jedna ważna zaleta taka,że nie szkodzą im żadne mocne przechyły.Kolego Stasiowski kupuj żelka przecież za porządny akumulator tradycyjny też trzeba zapłacić nie mało!
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

26 Sie 2009, 19:15

Dzięki za odpowiedź.
Powiem Ci kolego tak na akumulator mam przeznaczone ok 550-600 zł max.
Też właśnie sporo czytałem o tym tylko chciałem poznać opinię o nich.
Tylko teraz powiedz mi bo mam obecnie zwykły elektrolitowy 95 Ah i jest taki w sam raz, w zimie przy -25 i kilku nocach pod chmurką odpala za pierwszym razem po podgrzaniu świec, jednak tej zimy już pokazuje że ma swoje lata, pewnie by posłużył jeszcze ze 2-3 lata ale ja zawsze wolę mieć pewny sprzęt.
Teraz pytanko:
Jaki wybrać akumulator żelowy nie mniej niż 95 Ah i prądzie rozruchowym w miarę aby nie było kłopotów?
stasiowski121
 

27 Sie 2009, 08:13

Skoro zwykły wytrzymał 8 lat i jeszcze działa to po co przepłacać za żelowy? Będziesz trzymał to auto przez następne 15 lat?
Kubuch
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2671
Miejscowość: Matplaneta
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Fiesta MK7 FL / Mini One
Silnik: 1,0 100 KM/1,6 90 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2013

27 Sie 2009, 09:26

Szczerze Ci powiem kolego Kubuch że póki co jakoś mnie nie kusi żeby je sprzedawać, co trzeba to nim przewiozę, pralkę lodówkę, meble, ludzi, panele, warzywa, owoce :D
Silnik jeszcze w kwiecie wieku, zadbany, 150 koni robi swoje, więcej mi nie trzeba, jak się uprę to z trójki startuję :)
Tak że póki co nie mam zamiaru sprzedawać, jeszcze nie, może za 2-3 lata chyba że wcześniej z jakiś bliżej mi obecnie nie określonych przyczyn będę zmuszony sprzedać to sprzedam.
Tak że zastanawiam się właśnie czy zaoszczędzić jakieś 250 - 300 zł i kupić zwykły czy żelowy. Za 300 zł jakby nie było mam prawie cały bak paliwa (czyt. 90l), auto spala średnio 7,5-8 /100 km więc policzyć można łatwo ile to w przeliczeniu na kilometry :)
stasiowski121
 

27 Sie 2009, 10:30

No właśnie o tym piszę. Skoro zwykły wytrzymał 8 lat to kup zwykły a za następne 8 lat już kto inny będzie się o niego martwił ;)
Kubuch
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2671
Miejscowość: Matplaneta
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Fiesta MK7 FL / Mini One
Silnik: 1,0 100 KM/1,6 90 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2013

27 Sie 2009, 14:48

Zastanów się nad normalnym akumulatorem z elektrolitem,ale bezobsługowym.On też nie ma żadnych cel,nie dolewa się wody desrtylowanej,czyli nie trzeba przy nim nic robić.Jest taki sam jak żelowy,tyle,że tańszy.Co do prądu rozruchowego jak i pojemności,to nie ma żadnego znaczenia,ponieważ czy kupisz żelowy,czy normalny,to musisz zachować określone przez producenta samochodu parametry pojemności.Możesz wybierać tylko w prądzie rozruchowym.A im większy tym lepiej.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

27 Sie 2009, 16:02

Wiem to że im większy tym lepiej, zwłaszcza w zestawieniu duży diesel plus mrozy ;)
Obecnie mam jak już pisałem Centra 95 Ah. Jaki byście mi radzili kupić teraz?
Dodam że wg mnie taki akumulator to raczej dolna granica dla silnika 2.5 TDi.
Jakie parametry wybrać?
stasiowski121
 

29 Sie 2009, 17:08

Na mój rozum chociaż nie mogę się nie zgodzić z tokiem myślenia kolegów,na pewno w żelowym aku są mniejsze straty energii podczas mrozów,nie wiem ale wydaje mi się ,że z tego względu nie trzeba będzie kupować aku o tak dużej pojemności ,2.5TD i aku 95Ah :?: Ja tylko wiem ,że do mojej starej Przejściówki (Mercedes W114 2.2 d)montowałem aku o 15Ah większej jak zalecał producent,ten akumulator był cały czas niedoładowany i po trzech latach bywał do wyrzucenia ale faktem jest podczas mrozów trzymał prąd ale kręcił opieszale rozrusznikiem,silnik odpalał bez problemu gdyż silnik mam po remoncie,gdybym założył aku żelowy to mógłbym założyć aku takie jak zaleca producent ,byłby wiecznie doładowany i najprawdopodobniej były by mniejsze straty energii i co najważniejsze nie zamarzłby gdybym nagle musiał wyjechać i zostawił auto pod chmurką podczas solidnych mrozów,kolego Stasiowski kupuj żelka zawsze możesz go sobie potem wymontować i zostawić,czy do tego VW producent zaleca aku 95Ah :!: :?:
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

30 Sty 2015, 10:02

witam
ja jestem zwolennikiem akumulatorów żelowych firmy HAZE są nie do zdarcia :) jestem bardzo zadowolony:)
henio558
Obserwowany
 
Posty: 1
Prawo jazdy: 03 03 1978
Auto: audi

04 Lut 2015, 23:30

A jakie są mniej wiecej ceny akumulatorów tej firmy? Ogladalem już modele od kilku producentow ale szczerze mówiąc ceny sa dosc wysokie, może ta firma ma atrakcyjniejsza oferte
motospec
Nowicjusz
 
Posty: 32
Auto: KIA Ceed

06 Lut 2015, 12:40

Jak dla mnie to głukowate pytanie...Ceny są rózne - w zalezności od pojemności....Tak jak i przy zwykłych aku. Niewątpliwe jest jednak to, że żelowe sa o wiele lepsze niż zwykłe. Ale niestety o wiele droższe...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

07 Lut 2018, 15:48

Jeszcze żaden akumulator kwasowy tak mi się dobrze nie sprawdził jak ( reklama ) mam go już drugą zimę i poprzedniej poradził sobie świetnie. W końcu nie musiałem się rano stresować że przy minus 20 będzie problem z odpaleniem auta i dojazdem do roboty na czas...;P Jest cała strona z ich akumulatorami do kupienia ( reklama ) w miarę przejrzyście są konkretne modele opisane.
Ostatnio edytowany przez MotoAlbercik, 11 Lut 2018, 13:49, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Reklama
kamilswiech
Nowicjusz
 
Posty: 23
Prawo jazdy: 13 03 1990
Przebieg/rok: 48tys. km
Auto: Audi
Paliwo: Benzyna + LPG

25 Lip 2018, 18:06

Witam.

Wiem że temat trochę stary ale z racji tego że zajmuje się akumulatorami to się wypowiem.
Akumulatory żelowe nie nadają się do aut a to dlatego że nie posiadają tzw prądu rozruchowego. Bardzo dużo ludzi myli akumulatory żelowe z akumulatorami AGM. Nawet sprzedawcy internetowi używają fraz "żelowe agm" i wprowadzają ludzi w błąd.

A więc jeżeli szukamy naprawdę dobrego akumulatora polecam serię EFB i AGM.
A jeżeli chodzi o producentów to Varta, Bosh, Centra - strasznie podupadły na jakości ( wielkim korporacjom chyba bardziej zależy na zyskach niż na jakości )
A akumulatory godne polecenia to Banner, Yuasa, Moll, Fiamm i Optima - ten ostatni drogi ale warty polecenia.
Oczywiście każdy ma swoje zdanie na ten temat i powinien zrobić sobie tzw research po necie.

Pozdrawiam
klu1982
Nowicjusz
 
Posty: 12
Miejscowość: Lublin
Prawo jazdy: 0- 0-2000
Auto: jeszcze nie mam