Homologacja- osobowe na Ciężarowe.

25 Cze 2009, 11:49

Witam!
Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje możliwość rejestracji auta osobowego na auto z homologacją na ciężarowe. W najbliższych 2 tygodniach zamierzam kupić auto do firmy (zakład geodezyjny). Rozmyślałem nad kupnem audi a4 avant bądź jakimś małym dostawczakiem typu berlingo, kangoo. Byłem na stacji kontroli pojazdów i tam mi powiedziano, że takiego czegoś nie można zrobić.

Proszę o rady!
serhio
Nowicjusz
 
Posty: 34
Miejscowość: Janowiec Wielkopolski

25 Cze 2009, 14:27

Jak się nie da?A jakim sposobem auta osobowe mają wpisane w dowodzie,że są ciężarowe?
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

25 Cze 2009, 20:08

MotoAlbercik napisał(a):Jak się nie da?A jakim sposobem auta osobowe mają wpisane w dowodzie,że są ciężarowe?


Pracownik stacji kontroli pojazdów twierdzi, że takie auta mogą mieć homologacje na ciężarowe jeżeli zostały kupione w salonie z taką homologacją.

Jeżeli ktoś wie na ten temat coś więcej proszę o wypowiedz.
serhio
Nowicjusz
 
Posty: 34
Miejscowość: Janowiec Wielkopolski

26 Cze 2009, 09:58

są dwa pojęcia:
1. homologacja na samochód ciężarowy - czyli taki samochód wyszedł z salonu i ma homologację gdzie wpisany jest rodzaj ciężarowy, to samo jest wpisane w karcie pojazdu. To jest stan pierwotny, który można zmieniać lecz homologacja jest ciągle taka sama, ją może zmienić jedynie producent.

tu możesz przeczytać szczegóły takiej zmiany na osobowy ale procedura jest taka w Twoim przypadku
[link wygasł]

2. zmiana rodzaju samochodu z osobowego na ciężarowy. Robi się to zgodnie z przepisami przez montaż kratki, ew. demontaż pasa bezpieczeństwa i inne przeróbki w zależności od potrzeb. Robi to firma uprawniona z PKD 5020A, wystawia oświadczenie o zmianach, z tymi dokumentami idziesz na badanie techniczne - diagnosta potwierdza, że zmiany są zgodne z przepisami i pojazd spełnia wymagania przepisów.
Następnie urząd komunikacji wystawia nowy dowód rejestracyjny gdzie będzie wpisane, że pojazd jest ciężarowy.

Inny temat to kwestia rozliczeń vat i urzędu skarbowego oraz jego wymagań jakie ma spełnić taki pojazd - jakie dokumenty są dla nich wiążące czy dowód rejestracyjny, czy homologacja czy inne kwestie. W Polsce jest niestety tak, że każdy urząd wymaga czegoś innego ale to inny temat.

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

26 Cze 2009, 16:54

DariuszSawicki napisał(a):są dwa pojęcia:
1. homologacja na samochód ciężarowy - czyli taki samochód wyszedł z salonu i ma homologację gdzie wpisany jest rodzaj ciężarowy, to samo jest wpisane w karcie pojazdu. To jest stan pierwotny, który można zmieniać lecz homologacja jest ciągle taka sama, ją może zmienić jedynie producent.

tu możesz przeczytać szczegóły takiej zmiany na osobowy ale procedura jest taka w Twoim przypadku
[link wygasł]

2. zmiana rodzaju samochodu z osobowego na ciężarowy. Robi się to zgodnie z przepisami przez montaż kratki, ew. demontaż pasa bezpieczeństwa i inne przeróbki w zależności od potrzeb. Robi to firma uprawniona z PKD 5020A, wystawia oświadczenie o zmianach, z tymi dokumentami idziesz na badanie techniczne - diagnosta potwierdza, że zmiany są zgodne z przepisami i pojazd spełnia wymagania przepisów.
Następnie urząd komunikacji wystawia nowy dowód rejestracyjny gdzie będzie wpisane, że pojazd jest ciężarowy.

Inny temat to kwestia rozliczeń vat i urzędu skarbowego oraz jego wymagań jakie ma spełnić taki pojazd - jakie dokumenty są dla nich wiążące czy dowód rejestracyjny, czy homologacja czy inne kwestie. W Polsce jest niestety tak, że każdy urząd wymaga czegoś innego ale to inny temat.

pozdrawiam

Dariusz Sawicki


Dziękuję właśnie o taką wypowiedz mi chodziło :grin:

ALE znalazłem coś takiego http://www.autofirmowe.pl/23687,przerob ... rowke.html

Więc jak to jest z tą homologacją? Czy te firmy przerabiające auta są wogól legalne?
serhio
Nowicjusz
 
Posty: 34
Miejscowość: Janowiec Wielkopolski

27 Cze 2009, 20:41

artykuł ogólnie potwierdza co napisałem, że:
1. homologacja to producent
2. zmiana rodzaju firma.

Wprowadza jednak ziarno niepokoju:
"Jednak co to tego rozwiązania pewności nie ma sam Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, który doradza szczegółowo pytać o to w starostwie powiatowym.:

nie wiem czym zajmuje sie PZM ale zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawo o Ruchu Drogowym i Rozporządzenie o Rejestracji jest to możliwe.
Prowadzą taką firmę od 2000 roku i jest to jak najbardziej legalne.

Problem w tym, że mimo wyroku ETS z grudnia 2008, który uznał za obowiązujące przepisy o VAT z przed wejścia Polski do UE, w których nie ma słowa homolacja producenta lecz samochód inny niż osobowy o ładowności powyżej 500kg Polska ma inne zdanie na ten temat.
Na stronie mf.gov.pl są wytyczne Ministra Finansów po wyroku ETS, w którym jest mowa, że odpis należy się gdy masz homologację producenta.

Mimo tych wytycznych rozmawiałem ostatnio z osoba, której urząd skarbowy odmówił prawa odpisu VAT w tym przypadku - dla nich ważne jest obowiązujące prawo czyli aktualna ustawa o VAT.........
Niestety w naszym kraju to urząd ma rację a nie Minister bo to urząd będzie kontrował Ciebie a Ty możesz się potem z nim latami sądzić....

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

02 Wrz 2009, 12:37

Moja żona ostatnio pytała w urzędzie i powiedzieli jej, że można osobowy przehomologować i do odpisu VAT wystarczy Dowód i Świadectwo homologacji.
W sumie to nikt w tym kraju nie udzielił mi jasnej odpowiedzi na pytanie na które próbujemy odpowiedzieć sobie na tym forum, a wszystko po to aby urzędasy kradły bo tak im przełożeni nakazali. Panie Dariuszu a jaki jest los Pańskiej inetrwencji w urzędzie skarbowym, tj. jaką uzyskał Pan odpowiedź?
Marek
ecosolar
Nowicjusz
 
Posty: 1
Miejscowość: Bieszczady :-)

02 Wrz 2009, 13:41

otrzymałem indywidualną interpretację przepisów z MF i wynika z niej, że by mieć prawo odpisu VAT "z homologacji dla danego typu pojazdu musi wynikać, że nie jest to samochód osobowy i dopuszczalna ładowność tego typu pojazdu wynosi powyżej 500 kg"

Teraz jeszcze jest pytanie co to znaczy, homologacja dla danego typu pojazdu. Ja to rozumiem tak, że każdy pojedynczy pojazd posiada nr homologacji na typ czyli np. skoda octavia kombi 1,9 tdi miała dany typ homologacji i wydaje mi się, że należałoby wystąpić do producenta/importera np. skoda polska z prośbą o wydanie zaświadczenia, że homologacja na posiadany przez nas typ pojazdu była też ciężarowa.

Niemniej jednak mam zamiar w najbliższym czasie wystąpić do Instytutu Transportu Samochodowego z prośbą o wyjaśnienie definicji na pojęcie "homologacja dla danego typu pojazdu"

pozdrawiam


Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

23 Sty 2011, 10:46

Witam,

A wiecie moze jak wyglada sytuacja z takim VW Lupo albo pwiedzmy... citroenem saxo?? chcialbym kupic takie mniejsze autko, ale móc odliczac od niego pelen vat. Czy przerobka na ciezarowy na pewno rozwiaze sprawe?

Pozdrawiam
matis-87
Nowicjusz
 
Posty: 2
Miejscowość: Poznań

23 Sty 2011, 11:16

Odpowiedz masz napisana wyzej.Czytaj ze zrozumieniem...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

23 Sty 2011, 23:24

możesz odpisywać VAT po zmianie na ciężarowy, 2 osoby, i po uzyskaniu z okręgowej stacji kontroli pojazdów zaświadczenia, że spełnia warunki ustawy o VAT-1
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

24 Sty 2011, 19:15

W przypadku Lupo i Saxo nie masz mozliwości zmiany na cięzarowy.Podstawą jest homo pojazdu lub zapis w DR:Van lub Wielozadaniowy....
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

22 Kwi 2011, 09:10

a przykladowo jakie fajne typowe osobowki tak max. do 6 tys moge dostac? golfy? ibiza? nie chcialbym pickupa typu Seat Inca czy ten starszy Caddy.

Pozdrawiam
matis-87
Nowicjusz
 
Posty: 2
Miejscowość: Poznań

04 Maj 2011, 22:51

Migi60 napisał(a):W przypadku Lupo i Saxo nie masz mozliwości zmiany na cięzarowy.Podstawą jest homo pojazdu lub zapis w DR:Van lub Wielozadaniowy....


Dlaczego nie ma możliwości zmiany na ciężarowy?
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

24 Mar 2014, 11:07

Witam
Wlasnie mam ten sam problem samochod sprowadzony z zagranicy w pl zarejestrowany jako ciezarowy i mam od diagnosty zaswiadczenie N1 lecz nie posiadam fabrycznej homologacji
a tego wymagaja w skrabowce do odliczenia pelnego 100% VAT
i jak rozgrysc temat ?
AUDI A4 AVANT
tinem
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 17 03 1982
Auto: AUDI A5 B8 AVANT
Silnik: 3.0 TDI
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2008